Sibex سیبکس
توسط برگزیده جشنواره خوارزمی؛

پلت فرم تحلیل بدافزار ایرانی طراحی شد

پلت فرم تحلیل بدافزار ایرانی طراحی شد به گزارش سیبكس محققان كشور پلت فرم تحلیل بد افزاری را طراحی نموده اند كه می تواند بر مبنای خصوصیت های بومی كشور، نرم افزارها را مورد بررسی قرار دهد تا كاربران از امنیت نرم افزارها اطمینان حاصل كنند.به گزارش سیبكس به نقل از مهر، در سی و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی، «طراحی پلت فرم تحلیل بدافزار» رتبه دوم پژوهش های كاربردی در گروه تخصصی برق و كامپیوتر را به دست آورد. این طرح توسط یكی از شركتهای دانش بنیان به نتیجه رسیده است.
امیر محمد زاده لاجوردی یكی از محققان این طرح در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با عنایت به این كه زیرساختها احتیاج به امنیت دارند در صدد برآمدیم تا پلت فرم تحلیلی بدافزار را به تولید برسانیم.
وی به علت طراحی این پلت فرم تحلیل بدافزار اظهار داشت: یكی از اشكالات موجود در این بخش تحریم ایران توسط شركت های تحلیل بدافزار و عدم عرضه API بود ازاین رو به نظر می رسید كه برای رفع این مشكل احتیاج به طراحی ابزارهای ضد بدافزار این API است.
وی تصریح كرد: در همین راستا پلت فرم تحلیلی بدافزاری را بر مبنای خصوصیت های بومی كشور طراحی كردیم كه می تواند از امنیت زیرساخت های حیاتی مانند مخابراتی و اپراتورها، زیرساخت های نظامی، زیرساخت های صنعتی مانند گاز و پتروشیمی، شركتهای خصوصی و… اطمینان حاصل كند.
به گفته وی، هر نرم افزاری مانند اپ موبایل كه به آن مشكوك می شویم را می توانیم با استفاده از این پلت فرم تحلیل نماییم.
وی با اشاره به اینكه چنین پلتفرمی در كشور وجود ندارد، اظهار داشت: ما در این طرح، شخصی سازی هایی كرده ایم كه شاید یك پلت فرم خارجی برای كشور نداشته باشد.
محمدزاده لاجوردی اضافه كرد: با عنایت به این كه ایران تحریم است و چنین نرم افزارهایی را نمی توانیم در كشور داشته باشیم ازاین رو احتیاج به طراحی آن بود تا كشور را از این منظر بی نیاز نماییم.
وی تصریح كرد: تا كنون از این نرم افزار در ۱۳ تا ۱۴ سازمان و نهاد كشور استفاده كردیم.
وی با اشاره به اجزای این پلت فرم اظهار داشت: این پلت فرم تحلیل بدافزار، یك فایل را در سطوح مختلف از لحاظ ماهیت فایل (بدافزار یا سالم بودن) مورد ارزیابی و تحلیل قرار می دهد. پلت فرم تحلیل بدافزار شامل پنج زیر سامانه ضد بدافزار مركب (Multi AV)، تحلیل ایستا (Static Analysis)، تحلیل پویا (Dynamic Analysis)، تحلیل تخصصی دستی (Expert Analysis) و شناسایی منشأ انتشار بدافزار (Malware Origins) می شود.
محقق این طرح با اشاره به یكی از بخش های پلت فرم تحلیل بدافزار اضافه كرد: در بخش ضد ویروس مركب (Multi AV) این پلت فرم یك فایل توسط ابزارهای ضد بدافزار مختلف، مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.
محمدزاده به دیگر بخش های این پلت فرم اشاره نمود و اظهار داشت: چنانچه یك فایل توسط ضد ویروس مركب مخرب تشخیص داده نشود، فایل در بخش بعدی به صورت ایستا و پویا تحلیل می شود. در این بخش با طراحی و پیاده سازی یك جعبه شن (Sand Box) بر مبنای فناوری Intel – VT، بدافزار در محیط ایزوله، اجرا و رفتار آن مورد تحلیل قرار می گیرد.
وی اضافه كرد: در فرایند تحلیل فایل، امكان دارد ضد ویروس مركب و جعبه شن قادر به شناسایی آن نباشند ازاین رو نیازمند تحلیل توسط متخصصان انسانی هستیم. یكی از چالش های موجود در این فناوری، نبود گروه تحلیل در شركت ها یا سربار مالی زیاد آن در ایران است. برای حل این مشكل در این پلت فرم تمام تحلیل گران بدافزار سراسر دنیا، امكان ثبت نام، درج گزارش تحلیل فایل و دریافت مبلغ را دارند.
وی افزود: به عبارت دیگر، این پلت فرم بستری برای حضور و درآمدزایی تحلیل گران تهیه می كند و در مرحله بعد، منشأ انتشار بدافزار مشخص می شود. در این بخش پروفایلی برای كانال های شبكه های اجتماعی همانند تلگرام و … تهیه و مشخص می شود كه منشأ انتشار بدافزار كجا بوده است.
به گزارش سیبكس به نقل از مهر، این شركت دانش بنیان نوع یك در مركز فناوری های پیشرفته دانشگاه شریف مستقر است.

1398/11/30
15:16:08
5.0 / 5
4387
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است