Sibex سیبکس

حال و روز فیلترینگی كه دیگر جواب نمی دهد

حال و روز فیلترینگی كه دیگر جواب نمی دهد سیبكس: در شرایطی كه سرمایه گذاری میلیاردی فیلترینگ هوشمند جوابگوی فضای رمزنگاری شده ی شبكه های اجتماعی نبود و اصولا هیچ سایت فیلترشده ای هم با وجود فیلترشكن ها غیرقابل دسترس نیست، شاید بهترین راه مقابله با مطالب نامناسب فضای مجازی، نهیبی به خود افراد باشد و نه راهكارهای سلبی كه هر یك تابحال به نحوی با شكست روبه رو شده اند.


به گزارش سیبكس به نقل از ایسنا، هم اكنون فضای مجازی به زیست بوم دوم افراد تبدیل شده است؛ اما بی گمان این فضا بدون صدمه نبوده و مشكلاتی همچون هرزه نگاری های جنسی، ترویج خشونت و فساد، خرید و فروش مواد مخدر و اشاعه اطلاعات خصوصی افراد و سازمان ها از مشكلات آن است. با این حال یكی از مواردی كه شاید اكنون مسئولان به آن رسیده اند این است كه راهكارهای سلبی دیگر به نتیجه مطلوب نمی رسد و باید راهكارهای ایجابی انجام دهیم و مهمترین راهكار در فضای مجازی، رسانه های دیجیتال و بازی های كامپیوتری هم بحث آموزش و فرهنگ سازی است.
داستان فیلترینگ هوشمند زمانی شروع شد كه مسئولان وزارت ارتباطات دریافتند راه چاره ی جلوگیری از دسترسی به مطالب مستهجن و نامناسب، فیلتر كردن تمامی محتوای یك سایت نیست. سیستم فیلترینگ هوشمند برخلاف روش های سنتی فیلترینگ سبب نمی شود كه دسترسی به یك سایت به طور كامل محدود شود بلكه تنها محتوای نامناسب و غیرمجاز روی آن سایت غیرقابل دسترسی خواهد شد.
از طرف دیگر، نظارت و مدیریت شبكه های اجتماعی خارجی مشكلات خاص خویش را دارد، زیرا دسترسی به محتوای این نوع برنامه ها عموما در اختیار نویسندگان آن ها و خالق این سیستم هاست كه اكثرا هم متعلق به شركت های آمریكایی هستند. ازاین رو حتی اگر برخی كشورها می توانستند امتیازهای خاصی از این شركت ها بگیرند، این امكان عموما برای كشور ما فراهم نمی شد. یعنی وزارت ارتباطات مجبور می شد یا كل شبكه را فیلتر كرده و یا راهكاری برای فیلترینگ هوشمند پیدا كند.
اما در مقاطع زمانی متفاوت وزارت ارتباطات، راهكارهایی را برای پیشبرد فیلترینگ هوشمند مطرح كرد، فیروزآبادی -دبیر شورای عالی فضای مجازی- درباره میزان موفقیت فیلترینگ هوشمند اظهار داشته بود: «چاره ای جز فیلترینگ هوشمند نداریم و این برنامه باید موفق شود» و حتی سرمایه گذاری هایی برای این طرح صورت گرفت اما به تعبیر محمود واعظی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم- «هر چه ما در این حوزه تلاش می كنیم، طرف مقابل هم در این حوزه پیشروی دارند و در كل شاهد نوعی جنگ الكترونیك و قدرت نمایی در حوزه فناوری هستیم. »

از كار افتادن فیلرینگ هوشمند با رمزگذاری داده
بنابراین در شرایطی كه برای فیلترینگ هوشمند هزینه میلیاردی شده بود، به تازگی شبكه های اجتماعی برای حفظ و برقراری امنیت داده های خود، آنها را هنگام ارسال و دریافت رمزگذاری (Encryption) می كنند و این مورد امكان قابلیت فیلرینگ هوشمند را سلب می كند. زیرا اگر افراد بخواهند به ترافیك درونی این نرم افزارها دسترسی داشته باشند، باید با صرف وقت و هزینه های سنگین به كلید آنها پی ببرند كه حتی با فرض یافتن این رمز، به محض تشخیص توسط شركت هدف، با یك تغییر ساده در روش رمزنگاری داده های نرم افزار خود، باز هم باعث سردرگمی و تكرار هزینه های سنگین را فراهم می كند.
در این زمینه برات قنبری - رئیس هیات مدیره شركت مخابرات ایران - با بیان این كه ما هیچ وقت به دنبال بستن فضا نبوده ایم، معتقد است كه در كشور ما فیلترینگ جواب نمی دهد. رویكرد ما نه انسدادی بلكه گسترش خدمات است. تجربه نشان داده است كه در كشور ما اگر یك سرویسی مسدود شود، جایگزین های آن پیدا می شوند و فقط زحمت مردم زیاد می گردد.
اما در دنیا معمول است كه در موارد رمزگذاری با سرویس دهنده تعامل می كنند و به یك مفهوم و چارچوب مشترك می رسند. محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- هم درباره رمزنگاری شدن سایت ها اظهار داشته بود: با عنایت به اینكه بعضی از سایت ها به صورت رمزی هستند و قابلیت فیلترینگ هوشمند ندارند، این كار شاید در قالب مذاكره با سرویس دهنده یا استفاده از راهكارهای دیگری انجام شود.
از طرفی وی درباره اعمال سیاست های یكسان برای تمامی افراد در حوزه اینترنت بیان كرده بود: هم اكنون حتی كسانی كه می خواهند در حوزه پزشكی تحقیقات كنند، هم باید فیلترشكن نصب كنند. به كار بردن یك مكانیزم پالایش برای همه مطلوب نیست. یكی از بحث هایی كه در پالایش هوشمند به دنبال آن بودیم و اكنون زیرساخت اش فراهم شده همین مبحث است كه برای گروه های مختلف، سیاست های مختلف اعمال شود. طبیعتا باید نسبت به گروه های اجتماعی كم سن و سال تر مراقبت های بیشتر داشته و به كسانی كه نیاز به دسترسی های علمی یا سیاسی دارند، دسترسی بهتری بدهیم.
البته جهرمی به تازگی درباره طرح فیلترینگ غیرهمسان اظهار نمود تابحال طرحی با این مضمون در وزارت ارتباطات مطرح نشده است؛ با این حال به اعتقاد برخی كارشناسان به نظر نمی رسد اعمال سیاست های مختلف برای گروه های سنی متفاوت و یا مشاغل مختلف ایده بدی باشد. زیرا با رمزنگاری شبكه های اجتماعی و فیلترینگ هوشمندی كه دیگر كارایی مناسبی ندارد، مسئولان بهترین راه مقابله با هرزه نگاری را مذاكره با سرویس دهنده ها می دانند و شاید در مرحله ی بعدی صرف نظر از اینكه این مذاكرات به كجا بینجامد، انجام كار فرهنگی جدی مهم ترین راهكار باشد.1396/09/28
17:19:05
5.0 / 5
5113
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است