Sibex سیبکس
پژوهشگران دانشگاه كالیفرنیا :

زنان آمریکا ۶ سال بیش از مردان عمر می کنند

زنان آمریکا ۶ سال بیش از مردان عمر می کنند سیبکس: بررسی جدید پژوهشگران «دانشگاه کالیفرنیا» نشان میدهد که زنان آمریکا هم اکنون حدود شش سال بیش از مردان این کشور عمر می کنند. این پژوهش، دلیل اختلاف آماری را شکاف جنسیتی در امید به زندگی از سال 1996 می داند.


به گزارش سیبکس به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، یک پژوهش جدید، مهم ترین شکاف جنسیتی آمریکا را در امید به زندگی از سال ۱۹۹۶ نشان داده است. گروهی از دانشمندان به سرپرستی «دانشگاه کالیفرنیا» دریافتند که زنان هم اکنون ۵.۸ سال بیش از مردان عمر می کنند.
مهم ترین عامل این تفاوت، بیماری همه گیر کووید-۱۹ است که تلفات نامتناسبی را بر مردان وارد کرد و بدنبال آن، صدمات ناخواسته و مصرف بیش از اندازه مواد مخدر، تصادفات و خودکشی رخ داد. پژوهشگران از مورد چهارم یعنی خودکشی به عنوان «مرگ ناشی از ناامیدی» یاد کرده اند برای اینکه با مشکلات اقتصادی، افسردگی و استرس مرتبط می باشد.
همچنین، پژوهشگران دریافتند که این اختلاف آماری می تواند به سبب بهبود مراقبت های پزشکی برای زنان نیز باشد که مشکلاتی مانند سرطان و بیماریهای پریناتال را کم کرد.
پژوهشگران در مقاله این پروژه نوشتند: بدتر شدن آمار مرگ ومیر ناشی از دیابت، بیماری قلبی، قتل و خودکشی نشان میدهد که بیماریهای متابولیک مزمن و بیماریهای روانی نیز ممکنست در این امر نقش داشته باشند. افزایش مرگ ومیر ناشی از مصرف بیش از اندازه مواد مخدر، قتل و خودکشی، نشان دهنده بحران های ناشی از ناامیدی و خشونت با سلاح گرم است.
تحلیل ها از مارس تا ژوئیه ۲۰۲۳ روی داده های مرگ ومیر به دست آمده از «مرکز ملی آمار بهداشت آمریکا»(NCHS) انجام شدند. هدف این گروه پژوهشی، کشف کردن تغییرات رخ داده در امید به زندگی از بدو تولد بین مردان و زنان از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۱ بود که سالهای پیش و بعد از همه گیری کووید-۱۹ در آن تقسیم شدند.
«براندون یان»(Brandon Yan) پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: تحقیقات زیادی در مورد کاهش امید به زندگی در سالهای اخیر انجام شده اند اما هیچ کس بطور سیستماتیک بررسی نکرده که چرا این شکاف بین مردان و زنان از سال ۲۰۱۰ بالا رفته است.
داده ها نشان می دهند این شکاف که در سال ۲۰۱۰ فقط ۴.۸ سال بود، بالا رفته است.
گزارش سال ۱۹۹۸ «مراکز کنترل و پیش گیری از بیماری آمریکا»، رکورد دو میلیون و ۳۱۴ هزار و ۶۹۰ مرگ را در سال ۱۹۹۶ نشان میدهد که ۲۵۵۸ مورد بیش از بالاترین رقم قبلی دو میلیون و ۳۱۲ هزار و ۱۳۲ مرگ ثبت شده در سال ۱۹۹۵ است.
در آن زمان، ۱۵ علت قابل توجه برای مرگ وجود داشت که بیماری قلبی، سرطان و بیماری عروق مغزی در راس آنها قرار داشتند. خودکشی در رتبه نهم این لیست قرار گرفت؛ در صورتیکه جراحات غیرعمد، مسمومیت و تصادفات جزو دلیلهای نبودند.
پژوهش جدید دانشگاه کالیفرنیا نشان میدهد که این فاکتورها از آن زمان، به عوامل در رابطه با مشکلات اقتصادی، افسردگی و استرس تغییر یافته اند.
یان اظهار داشت: بااینکه میزان مرگ ومیر ناشی از مصرف بیش از اندازه مواد مخدر و قتل هم در مردان و هم در زنان بالا رفته اما واضح است که مردان سهم بیشتری را از این مرگ ومیرها دارند.
داده های «اداره سرشماری آمریکا» تلفاتی را که کووید-۱۹ در مردان بهمراه داشته است نیز نشان می دهند. در گزارش این سازمان آمده است: بین سالهای ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰، مرگ ومیر مردان تا ۲۹۶۰۶۱ نفر(۲۰.۱ درصد) و مرگ ومیر زنان تا ۲۳۲۸۳۰ نفر(۱۶.۹ درصد) بالا رفته است. این روند در سال ۲۰۲۱ ادامه یافت و با ۶۸۲۰۸ مورد مرگ ومیر بیشتر در مردان(۳.۹ درصد) و ۱۲۲۹۸ مورد در زنان(۰.۸ درصد) همراه بود. تفاوت فزاینده مرگ ومیر بین مردان و زنان در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ نشان میدهد که همه گیری کووید-۱۹ تأثیر بیشتری را بر مرگ ومیر مردان نسبت به زنان داشته است.
این پژوهش در مجله «JAMA Internal Medicine» به چاپ رسید.1402/08/27
23:56:13
5.0 / 5
122
تگهای خبر: آمریكا , سیستم
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است