Sibex سیبکس
سرپرست پژوهشگاه فضای مجازی تاكید كرد

موضوع رمزارزها در کشور معطل باقی مانده است

موضوع رمزارزها در کشور معطل باقی مانده است سرپرست پژوهشگاه فضای مجازی با تاکید بر ورود موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) به موضوع رمزارزها،  تصریح کرد: موضوع رمزارزها معطل باقی مانده و مبانی روشنی دراین زمینه وجود ندارد و هر تصمیمی که در این خصوص گرفته می شود باید مبانی مشخص و روشنی داشته باشد.


به گزارش سیبکس به نقل از ایسنا، سیدابوالحسن فیروزآبادی- دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی به همراه عبدالحسین کلانتری- سرپرست پژوهشگاه فضای مجازی طی سفر یک روزه به قم ضمن دیدار با آیت الله محمود رجبی - ریاست موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره)، تفاهم نامه همکاری امضا کردند. در این جلسه طرفین ضمن بیان دیدگاه های خود، به ضرورت تعامل بین دو نهاد و اهمیت پرداختن به جنبه های مختلف علوم انسانی اسلامی در سیاستگذاری های خرد و کلان در فضای مجازی تاکید نمودند.

فیروزآبادی، در حاشیه امضای این تفاهم نامه اظهار نمود: برمبنای تعاریف مطرح شده در غرب فضای مجازی به مفهوم فضای اجتماعی، اقتصادی و تکنولوژی پایه است اما حالا آن چه بعنوان فضای مجازی ایجاد می شود تکنولوژی در آن دیده نمی گردد و مباحث اقتصادی و اجتماعی است. اکنون زیرساخت های لازم در حوزه ی تکنولوژی های فناوری اطلاعاتی و ارتباطی در کشور وجود ندارد و نبود این تکنولوژی در کشور از نکات تاسف برانگیز است.
وی اشاره کرد: در رصدی که بین سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ انجام شده، متوجه شدیم دانشگاه های تهران در زمینه اقتصادی و اجتماعی به شدت فقیر هستند و هنوز بحث های کهنه اقتصاد صنعتی و اقتصاد بازار مطرح است، در صورتیکه داده کاوی ساده در مقالات دانشگاه های غرب نشان میدهد در زمینه اقتصاد خدماتی و دیجیتالی نظیر تحول و دولت دیجیتال تمرکز زیادی انجام شده است.
فضای مجازی در بین نخبگان مهجور مانده است
رییس مرکز ملی فضای مجازی اشاره کرد: در سه سال اخیر با برگزاری جلسات مشترک با دانشگاه ها اتفاقات و تعاملات بسیار خوبی در زمینه اجتماعی صورت گرفته اما با این وجود حوزه اقتصادی مغفول مانده، این در حالیست که ظرفیت های موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) به اندازه ای است که می تواند کمک کننده باشد. هم اکنون موضوعات مربوط به فضای مجازی در بین نخبگان مهجور مانده و قاطبه نخبگان در مقابل هجمه توسعه فضای مجازی گرفتار نوعی بهت شده و گرایش به انفعال دارند که می طلبد این روند تغییر کند تا بتوانیم در جهان اسلام بازیگر فعالی باشیم.

فیروزآبادی با تاکید بر این مطلب که بررسی ها نشان میدهد که اندونزی و مالزی در زمینه فضای مجازی و مطالعات اسلامی مانند مالکیت معنوی، رمزارزها و سایر مطالب از منظر اسلامی مطالعات زیادی داشته اند، اظهار نمود: این مجموعه باید فضای نخبگانی کشور را تغییر دهد تا در جهان اسلام علمدار حوزه فضای مجازی اسلامی باشیم.

در این دیدار عبدالحسین کلانتری - سرپرست پژوهشگاه فضای مجازی ضمن اشاره به جایگاه موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) اضافه کرد: این موسسه همیشه در طول تاریخ تکوین انقلاب و پایه گذاری جمهوری اسلامی، منشا خیر و برکت در زمینه های مختلف بوده و مصداق بارز شجره طیبه ای است که توانسته در اقصی نقاط کشور با ورود به نهادها و حوزه های مختلف موثر عمل کند.
فضای مجازی شامل ابعاد مختلفی دارد
وی با اشاره به اینکه فضای مجازی شامل ابعاد مختلفی همچون وجوه فقهی، فلسفی، کلامی، مدیریت و جامعه شناسی است، اشاره کرد: یکی از اشکالات فضای مجازی رشد ناهمزمان همه وجوه آنست بطوریکه در بیشتر موارد نگاه مهندسی بوده و چندان به تبعات اجتماعی، بنیان ها و تبعات نظری، سبک زندگی، تربیتی و وجوه عظیمی که امروزه تمام زندگی ما را در بر گرفته توجه نشده است. نگاه علوم انسانی به فضای مجازی، با راه اندازی دفتر مطالعات اسلامی و ارتباطات حوزه تقویت شده و انتظار می رود که موسسه فراتر از تفاهم نامه به کمک ما بیاید تا کارهای ماندگاری در زمینه مدیریت، حکمرانی و اقتصاد صورت گیرد.

سرپرست پژوهشگاه فضای مجازی با تاکید بر ورود موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) به موضوع رمزارزها و کمک به مرکز ملی فضای مجازی اشاره کرد: موضوع رمزارزها معطل باقی مانده و مبانی روشنی دراین زمینه وجود ندارد و هر تصمیمی که در این خصوص گرفته می شود باید مبانی مشخص و روشنی داشته باشد.

کلانتری اشاره کرد: مرکز ملی فضای مجازی نیازمند این است تا با مساعدت موسسه و برمبنای مبانی نظری، برنامه ریزی درباب فناوری داشته باشد چونکه در ورود فناوری باز است و شاید نتوان همزمان با ورود فناوری تغییرات را نیز اجرائی کرد، بدین سبب فهم عمیق و دقیق فضای مجازی در جریان سازی در سطح نخبگانی می تواند کمک کننده باشد.
تاکید مقام معظم رهبری بر پیشتازی فضای مجازی
آیت الله محمود رجبی -ریاست موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره)- نیز در این دیدار با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص پیشتازی فضای مجازی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب، تعابیر و رهنمودهایی برای فضای مجازی اعلام نموده اند و این در حالیست که برای سایر بخش ها تاکیدی نشده است و امیدواریم با رابطه بیشتر بین حوزه و مرکز ملی فضای مجازی در آینده، شاهد حرکات اثرگذار و نتیجه بخش در عرصه تکنولوژی و فرهنگی باشیم.

وی با تاکید بر اینکه جهان تشنه فرهنگ غنی اسلام است و ما نیز نسبت به نیازهای نظام مسئول هستیم و باید بتوانیم این نیازها را تامین نماییم، اشاره کرد: امیدواریم این تفاهم نامه سرآغاز اقدامات عملیاتی و جدی و اثرگذار در این حوزه باشد، بدون شک اگر در فضای مجازی غالب نباشیم نتیجه مطلوب حاصل نمی گردد و صدای ما در مجموعه موجود گم می شود که برای اصلاح این روند نیازمند عزم راسخ و جدی هستیم.1400/08/11
23:08:44
5.0 / 5
265
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است