Sibex سیبکس

استخراج غیرقانونی رمزارز ممنوع

استخراج غیرقانونی رمزارز ممنوع سیبكس: در صورتیكه استخراج رمزارزها در ایران شكل قانونی به خود گرفته و وزارت نیرو تعرفه برق مورد استفاده آنرا نیز اعلام نموده، اما هنوز معامله و تولید آنها ممنوعست و در عین حال كسانی كه استخراج های غیرقانونی رمزارز را اطلاع دهند، پاداش می گیرند.


به گزارش سیبكس به نقل از ایسنا، ارزهای دیجیتال چند سالی می شود كه در ایران شناخته شده اند، اما از سال قبل ورود به عرصه تولید و استخراج این رمزارزها رواج بیشتری یافت؛ به طوریكه پیش نویس بخشنامه فعالیت رمزارزها نیز از طرف بانك مركزی به صورت اولیه برای آنها منتشر گردید.
این مساله در همان حد پیش نویس باقی ماند، تا اینكه در ماه های اخیر توجه دولت و سایر نهادهای مسئول به استخراج این رمزارزها خصوصاً بیت كوین جلب شد، چونكه واردات دستگاه های ماینر و استفاده از آنها برای كسب درآمد توسط مردم با افزایش چشم گیری روبرو شد.
با عنایت به اینكه هنوز ساز وكار مشخصی برای صنعت ماینینگ وجود نداشت و این دستگاه ها برق بسیار زیادی را مصرف می كند و در عین حال بعضی از افراد نیز از برق های صنعتی و كشاورزی برای استخراج بیت كوین استفاده می كردند، نهادهای مسئول به ماجرا ورود كرده و مبادرت به توقیف برخی از این دستگاه ها كردند.
همین سوژه سبب شد تا دولت در این زمینه جدیت بیشتری به خرج دهد و آن طور كه گفته می شود، سازوكار تولید رمزارز در كمیسیون اقتصادی دولت تصویب گردید.

آیین نامه هیات وزیران
در نهایت معاون اول رئیس جمهوری در ۱۳ مردادماه، بخشنامه اجرایی استخراج فرآورده های پردازشی رمزنگاری شده در كشور را به منظور ایجاد بستری امن، كم هزینه، شفاف و پرسرعت برای تبادلات اقتصادی و به كارگیری با رویكرد تسهیل فضای كسب وكار را ابلاغ نمود.
در این بخشنامه ضمن قانونی شمردن فعالیت ماینرها در ایران، حق و حقوقی برای آنها در نظر گرفته و شرط و شروطی نیز برایشان گذاشته شد كه یكی از مهم ترین بندهای این بخشنامه ضمن این كه استخراج رمزارز در آن بعنوان صنعت شناخته شد، به تعرفه استخراج رمزارزها اختصاص دارد كه برمبنای آن مقرر شد تأمین برق متقاضیان استخراج رمزارزها صرفاً یا با دریافت انشعاب برق از شبكه سراسری یا با راه اندازی نیروگاه جدید خارج از شبكه سراسری صورت گیرد.

بیت كوین كمك حال شرایط تحریمی
این در حالیست كه برخی كارشناسان از نحوه برخوردهای چندگانه با بیت كوین گلایه می كنند، به طوریكه نیكزاد، عضو هیات مدیره انجمن فناوران زنجیره بلوك در این زمینه گفته است: هیات دولت در مصوبه خود ماینینگ بیت كوین را به رسمیت شناخته یعنی طبق قانون باید مصوبه اجرا شود و ماینرها مانند همه صنایع دیگر مجوز زمین، زیرساخت، برق و انشعابات دیگر را دریافت نمایند.
وی ادامه داد: این اتفاقی است كه متاسفانه در وزارت نیرو استنكاف می شود، اما و اگر می آورند و بیان می كنند كه برق زیاد مصرف می شود، در صورتیكه آلومینیوم و فولاد از بیت كوین بیشتر برق مصرف می كنند و زمانی كه از آنها در این زمینه سوال می شود، سكوت می كنند، برای اینكه صنایع بزرگی هستند كه رانت های بزرگی در این سازمان ها است، بدین سبب معمولا كسی با آنها مخالفت نمی كند، با وجود اینكه صنعت آلومینیوم ایران آلاینده و از استاندارد خارج است.
نیكزاد افزود: بانك مركزی دو بیانیه در طول سه سال قبل صادر كرده و در آن دادوستد بیت كوین و معامله با آنرا ممنوع اعلام نموده است. دو سال پیش معامله با بیت كوین برای همه نهادهای مالی ممنوع اعلام شد، اما امسال برای همه ممنوع كردند كه این اتفاق عجیبی است، برای اینكه آن زمان برای نهادهای مالی ممنوع اعلام نموده بودند كه در واقع نهادهای مالی را از این فرصت دور می كرد.
وی اشاره كرد: سازمان های مالی رو به ورشكستگی ایران امیدوار بودند كه با چنگ زدن به این فناوری و رشد خوب اقتصادی آن بتوانند وضع بد خودرا خوب كنند. بانك مركزی آنها را از نظام بانكی محروم كرد كه به بیانیه از سمت شورای مبارزه با پولشویی استناد كرده بود.
بگفته عضو هیات مدیره انجمن فناوران زنجیره بلوك، بیت كوین در زمان تحریم ها كمك زیادی به معاملات می كند و حدودا كشوری وجود ندارد كه در آن استفاده از بیت كوین ممنوع باشد، در واقع ممنوعیت در جایی وارد شده كه از حدود اختیارات قانون اساسی خودش فراتر رفته و جای شكایت و پیگیری دارد.

تعرفه برق استخراج بیت كوین اعلام شد
اما در ایام گذشته مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق از تعیین قیمت برق استخراج رمزارزها آگاهی داد و اظهار داشت: این نرخ در هشت ماه غیرگرم سال معادل ۵۰ درصد متوسط نرخ برق صادراتی یعنی ۴۸۰ تومان خواهد بود و در چهار ماه گرم سال یعنی از خرداد تا شهریور، دو برابر متوسط قیمت صادراتی برق محاسبه می شود و استفاده این مراكز از برق در ۳۰۰ ساعت سال كه ساعات اوج بار است و قبلا توسط وزارت نیرو ابلاغ گردیده، ممنوعست.
وی ادامه داد: در صورتیكه این متقاضیان به صورت مجتمعی و با ظرفیت بالا فعالیت كنند، تا ۲۰ درصد تخفیف در سطوح انتقال به آنها تعلق می گیرد. همین طور درصورتی كه از استخرهای داخلی نیز استفاده كنند تا ۱۵ درصد تخفیف بیشتر شامل حال این مشتركان می شود.

پاداش برای معرفی استخراج غیرقانونی
سخنگوی صنعت برق افزود: همین طور برای كسانی كه نسبت به شناسایی و اعلام مراكز غیرمجاز رمزارز اقدام نمایند، نیز پاداش هایی در نظر گرفته شده است كه معادل ۲۰ درصد خسارت وارده توسط این مراكز به شبكه خواهد بود و با استفاده كنندگان غیرمجاز از برق نیز بر طبق قوانین موجود برخورد و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.
استخراج رمزارزها همچون بیت كوین در حالی در كشورمان قانونی شده كه خرید و فروش و معامله آن كماكان توسط تمامی افراد ممنوع می باشد، هرچند كه برخی افراد به صورت غیرگسترده مبادرت به خرید و فروش بیت كوین می كنند.
گفته می شد كه برخی صرافی ها نیز دست به معامله بیت كوین می زنند كه در این زمینه نیز مسئولان مربوطه اعلام نمودند كه اگر این كار صورت گیرد، كانون صرافان از آن اطلاعی نداشته و به صورت شخصی انجام می شود.
ممنوعیت استفاده و معامله بیت كوین به سبب قوانین مبارزه با پولشویی اعلام شده، اما تجربه نشان داده كه تابحال هیچ كدام از كشورهای دنیا نتوانسته اند در مقابل این تكنولوژی ممنوعیت های طولانی مدت مثمر ثمر ایجاد كنند.
این در حالیست كه خیلی از شركت ها و حتی بانكهای دولتی ایران نیز درخواست تولید رمزارزهای خودشان را دارند كه برمبنای قانون بانك مركزی، تولید رمزارز نیز به هر شكلی ممنوعست.
با این وجود پنج بانك ایرانی روی تولید یك رمزارز ایرانی به نام پیمان كار كرده اند كه بنظر می رسد هنوز مجوزهای لازم برای فعالیت آن ستاندن نشده و با وجود قانون بانك مركزی، عملا اجازه فعالیت ندارد.
حال باید دید كه در زمینه تولید رمزارزها تصمیمات جدیدی در دولت و بانك مركزی گرفته می شود یا رمزارز در ایران در حد استخراج باقی می ماند.1398/08/28
08:23:36
5.0 / 5
4616
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است