Sibex سیبکس
برای جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی

احراز هویت مشتركان الزامی شد

احراز هویت مشتركان الزامی شد به گزارش سیبكس احراز هویت متقاضیان سرویس های ارتباطی با دریافت مشخصات كد ملی و كد پستی توسط دارندگان پروانه این سرویس ها، با هدف نشانه گذاری آدرس ها كد پستی بعنوان یك مكان شناسنامه دار انجام می شود و ازاین رو امكان سوءاستفاده از اطلاعات افراد هنگام دریافت این سرویس ها وجود نخواهد داشت.


به گزارش سیبكس به نقل از ایسنا، چندی قبل اعلام گردید از این پس احراز هویت فردی و مكانی متقاضیان سرویس در حوزه ICT الزامی است و با عنایت به قانون مجلس شورای اسلامی درباره اجبار اختصاص شماره ملی و كد پستی برای تمامی اتباع ایرانی، تمامی دارندگان پروانه سرویس های تلفن همراه، خدمات ارتباطی ثابت (Servco)، اپراتورهای مجازی (MVNO)، انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت (FWA) و ارتباطات رادیویی (SAP)، عرضه دهندگان ارتباطات ثابت (FCP) و پست باید با دریافت كد ملی و كد پستی از متقاضیان سرویس، هویت فردی و مكانی آنان را احراز كنند.
ازاین رو در حالیكه عرضه خدمات در حوزه ICT توسط دارندگان پروانه هر یك از خدمات ارتباطی با كد ملی و كد پستی الزامی است، درصورت عدم رعایت احراز هویت فردی و مكانی به این شیوه، نتایج هرگونه سوءاستفاده احتمالی از خدمات، به عهده دارندگان پروانه است و در صورت رعایت نكردن این مورد و گزارش بازرسان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با دارندگان پروانه مطابق با قوانین مربوطه برخورد می شود.
در این زمینه مجید حقی - معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- در گفتگو با ایسنا با اشاره به ضرورت احراز هویت سجلی و مكانی، اظهار نمود: اپراتورها باید این احراز هویت را ثبت و اجرا كنند و دریافت مشخصات كد ملی و كد پستی باید در عرضه سرویس رعایت شود. مهم ترین بحث هم كد پستی است چونكه ما با استفاده از كد پستی می توانیم آدرس ها را نشانه گذاری نماییم و اینكه كد پستی بعنوان یك مكان تعریف شده و شناسنامه دار جا بیفتد.
حقی با تاكید بر اهمیت برجسته سازی و اهمیت دادن به كد پستی، اظهار داشت: مزیت اول این است كه مكان هركس در عرضه سرویس مشخص است و آخرین مكانش هم اگر جابه جا شود و تغییر پیدا كند، ثبت می شود. دیگر این كه در چنین شرایطی می توانیم مشخصات كاربران را با كد پستی مشخص نماییم.
قبل از این هم اقداماتی برای احراز هویت كاربران انجام شده بود. همچون سامانه شاهكار كه شبكه احراز هویت كاربران ارتباطی و واسط بین اپراتورهای مخابراتی و مراجع تطبیق هویت است. اپراتورها قبل از عرضه سرویس به مشتركین خود، از راه این سامانه، هویت مشتركین را از نظر حقیقی یا حقوقی، ایرانی یا خارجی بودن صحت سنجی می كند و در صورت تأیید درستی اطلاعات در سامانه، اپراتور اجازه عرضه سرویس به مشتركین را دارد.
تطبیق شناسه سرویس و شناسه هویتی از قابلیت های سامانه شاهكار است كه با مشخص شدن صاحبان سرویس های ارتباطی در این سامانه، خدمات از هر سرویس ارتباطی به صاحب همان سرویس عرضه می شود. با ایجاد این امكان هیچ فردی حق استفاده از شماره همراه فرد دیگری برای ثبت نام در نرم افزار دولت همراه، نرم افزارهای موبایل بانك، پرداخت آنلاین، ثبت آگهی فروش، فروشگاه های آنلاین و سایر نرم افزارهایی كه حریم خصوصی در آنها مطرح است و یا امكان تقلب و كلاه برداری در آنها وجود دارد را نخواهد داشت.
منبع:

1398/08/22
19:13:32
5.0 / 5
4236
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است