Sibex سیبکس
رئیس سازمان فضایی در گزارش سیبكس:

فضانورد ایرانی محقق با سایوز به ایستگاه فضایی اعزام می شود

فضانورد ایرانی محقق با سایوز به ایستگاه فضایی اعزام می شود به گزارش سیبكس رئیس سازمان فضایی ایران از برنامه ریزی برای اعزام محقق به ایستگاه فضایی بین المللی با همكاری كشور روسیه اطلاع داد و اظهار داشت: این اعزام برای مشاركت در پروژه های تحقیقاتی صورت می گیرد.مرتضی براری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینكه اعزام فضانورد ایرانی به فضا یكی از برنامه های مدنظر سازمان فضایی ایران بوده كه به پیشنهاد وزیر ارتباطات در دست پیگیری است، اظهار داشت: این پروژه باید با همكاری بین المللی انجام پذیرد كه در این راستا برنامه های اولیه از جانب ایران در حال بررسی است.
وی با اشاره به اینكه در این پروژه قصدمان اعزام فضانورد برای مشاركت در پروژه های تحقیقاتی است، اظهار داشت: برای اعزام فضانورد محقق باید با كشور روسیه وارد مذاكره شویم.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه پیشنهاد وزیر ارتباطات این است كه به جای فضانورد گردشگر، پروژه فضانورد محقق را دنبال نماییم، اضافه كرد: در ایستگاه بین المللی فضایی خیلی از محققان از كشورهای مختلف مستقر می شوند و ما هم می خواهیم با همكاری كشوری مانند روسیه، امكان اعزام فضانورد به ایستگاه فضایی را محقق نماییم.
رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: برای مثال كشوری مانند امارات، اعزام فضانورد را با هدف گردشگری دنبال كرده اما ما قصدمان این است كه در این پروژه با اعزام محقق، در پروژه های تحقیقاتی مشاركت نماییم.
براری با اشاره به اینكه هم اكنون تنها سفینه ای كه قابلیت اعزام انسان به فضا را دارد، فضاپیمای سایوز كشور روسیه است، اظهار داشت: در صورت اجرایی شدن این پروژه، فضانورد ایرانی هم احیانا با سایوز به ایستگاه فضایی اعزام می شود. البته بر مبنای پیشبینی های ناسا، مقرر است پرواز دو سفینه آمریكایی سال ۲۰۲۰ آغاز شود و بعد از آن فضانوردان آمریكا احیانا با این سفینه ها عازم ایستگاه فضایی بین المللی می شوند.
وی اضافه كرد: توافقات برای همكاری ایران و روسیه در این پروژه، باید در سطح كلان و از جانب روسای جمهور دو كشور مطرح شود و بعد از آن فرایند پیگیری عملیاتی شدن این پروژه برای اعلام فراخوان داوطلب و سناریوی آن، از جانب سازمان فضایی ایران انجام می شود.
معاون وزیر ارتباطات اظهار داشت: در این پروژه ابتدا باید به امكانات مورد نیاز تجهیز شویم و بعد از آن برای نحوه همكاری با كشور روسیه، وارد مذاكره شویم. تا آن زمان، نمی توان زمان بندی مشخصی برای اجرای این پروژه عرضه داد.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به توافقات صورت گرفته با كشور قزاقستان هم اظهار داشت: این توافقات در سطح همكاریهای فضایی است اما برنامه های مربوط به اعزام فضانورد و پرتاب ماهواره باید با توافق با كشور روسیه دنبال شود.

1398/07/30
09:53:07
5.0 / 5
4339
تگهای خبر: آمریكا , ارتباطات
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است