Sibex سیبکس

چرا تماس با ۱۱۸ پولی شد؟

چرا تماس با ۱۱۸ پولی شد؟ سیبكس: تماس با 118 در مقطعی از زمان رایگان بود، اما از حدود پنج سال پیش، تماس با كدهای سه رقمی غیراضطراری، همچون 118 مشمول هزینه برای تماس گیرنده شده است.


به گزارش سیبكس به نقل از ایسنا، بتازگی برای بعضی از مشتركان این سوال به وجود آمده كه چرا با تماس با سامانه ۱۱۸ از اعتبار تلفن شان كسر می شود. این در شرایطی است كه بااینكه قبلا تماس با كدهای خدماتی سه رقمی رایگان بود و افراد بابت تماس با این كدها هزینه ای پرداخت نمی كردند، اما بعد از مصوبه كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات كه مربوط به اوایل سال ۱۳۹۴ است، تماس با كدهای سه رقمی غیراضطراری، مشمول هزینه برای تماس گیرنده شد كه سامانه ۱۱۸ هم شامل همین كدها می شد.
با ابلاغ مصوبه ۲۱۲ كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تماس با كدهای سه رقمی غیراضطراری مشمول هزینه برای تماس گیرنده خواهد بود و چنانچه فرد با شماره تلفن ثابت با كدهای خدماتی تماس گرفته باشد، به اندازه تماس درون شهری و در صورتیكه از تلفن همراه با این شماره ها تماس گرفته باشد، معادل هزینه تماس همراه با ثابت ملزم به پرداخت هزینه می شود.
بر اساس این مصوبه، در بین كدهای خدماتی اورژانس، ۱۱۰ و ۱۱۸ بیش ترین میزان تماس دریافتی را دارند. حال در بین این سه شماره، دو شماره اول با عنایت به این كه جزو كدهای اضطراری به شمار می روند همچنان برای تماس گیرندگان رایگان خواهد بود، اما تماس با ۱۱۸ همچون كدهای غیراضطراری است كه مشمول هزینه می شود.
بدین ترتیب، تماس با ۱۱۸ برمبنای پالس تلفن محاسبه می شود و میانگین هر تماس ۳۰ ریال است و شركت مخابرات ایران بعنوان یك اپراتور، با عمل به مصوبه كمیسیون تنظیم مقررات، این هزینه را دریافت می كند.
البته هزینه این مكالمات با عنایت به آنكه مدتی كوتاه دارند و درون شهری محسوب می شوند، بطور طبیعی هزینه چندانی بابت این تماس ها ایجاد نمی گردد. همین طور طبق این مصوبه، تماس با كدهای سه رقمی فوریتی همچنان رایگان خواهد بود.
منبع:

1398/07/26
18:21:56
5.0 / 5
4808
تگهای خبر: ارتباطات , خدمات , مخابرات , وب
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است