Sibex سیبکس

اجلاس وزیران ارتباطات ایران، تركیه، روسیه و جمهوری آذربایجان برگزار گردید

اجلاس وزیران ارتباطات ایران، تركیه، روسیه و جمهوری آذربایجان برگزار گردید به گزارش سیبكس اجلاس چهار جانبه وزیران ارتباطات كشورهای ایران، تركیه، روسیه و جمهوری آذربایجان شروع شد.


به گزارش سیبكس به نقل از ایسنا، اجلاس چهار جانبه وزرای ارتباطات كشورهای ایران، تركیه، روسیه و جمهوری آذربایجان برای توسعه همكاریهای اقتصادی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، ایجاد منطقه قوی تر و مقابله با یك جانبه گرایی ها امروز برگزار گردید.
محمد جواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، كنستانتین ناسكف- وزیر ارتباطات روسیه، رامین قلی زاده - وزیر ارتباطات آذربایجان و عمر عبدالله كارگوزاغلو - رئیس سازمان ارتباطات و فناوری اطلاعات تركیه در ایناجلاس حضور دارند.
وزرای چهار كشور ابتدا پشت درهای بسته نشست مشتركی را برگزار كردند و در ادامه در جمع خبرنگاران حاضر شدند تا در كنفرانس خبری مشترك دستاوردهای نشست امروز را تشریح كنند.
محمد جواد آذری جهرمی بعد از اجلاس در نشست خبری با بیان این كه هدف این اجلاس، ایجاد یك بازار منطقه ای حوزه فناروی اطلاعات و كسب سهمیه منطقه ای مناسب در آینده اقتصاد دیجیتال در دنیا است اظهار داشت: با عنایت به تحولاتی كه در اقتصاد دنیا بر بستر توسعه فناوری در حال كنترل است، بخش عمده ای این توسعه با اقتصاد دیجیتال تحقق می یابد. با عنایت به كشورهای پیشرو در این حوزه و فعالیت ما در منطقه برای كسب سهم اقتصادی بیشتر در این بازار، مهمترین لازمه همكاریهای مشترك است.وی با اشاره به برقراری تفاهم با چهار كشور روسیه، تركیه و آذربایجان اظهار داشت: از یك سال پیش با این كشورها به تفاهم رسیدیم كه كارگروه های مشترك داشته باشیم. اولین نشست ما در باكو برگزار گردید و برای ایجاد یك مركز حمایتی از نوآوری و خلاقیت تفاهمی داشتیم كه این مركز در حال تكمیل است. امروز هم در ادامه پیگیری كارها یك نشست مشترك داشتیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در جلسه امروز به تفاهم رسیدیم كه دولت های چهار كشور هشت رویداد سالانه داشته باشند و در هر كشور دو رویداد برگزار گردد. در این رویدادها بازیگران عرصه اقتصاد دیجیتال حضور پیدا می كند، مورد حمایت حاكمیت كشورها قرار می گیرند. همینطور كمیته ای ویژه تشكیل دادیم به جهت اینكه كارگروه نهایی را جمع بندی كنند و به تصویب برساندند كه در نشست بعدی اعلام می شود.
آذری جهرمی با اشاره به اثر این تفاهم نامه برای كسب و كارها اظهار نمود: اثر این مورد برای كسب و كارهای ما ایجاد بازار منطقه ای قوی تر است. كسب و كارهای ما می تواند بازار بهتری داشته باشند و از مقررات ویژه برای حضورشان برخوردار شوند. هم چنین منطقه ما به لحاظ اقتصادی ایزوله تر شده تا از فشارهای یكجانبه برخی كشورها در امان بماند و رشد و شكوفایی اقتصاد ناشی از بازار منطقه ای برای كشورها حاصل شود.

به دنبال ایجاد یك پیمان منطقه ای فناوری هستیم
وی در پاسخ به این كه آیا بعد از تصمیم به ایجاد سیستم عامل بومی كشورهای این تفاهم نامه سهمی در این سیستم عامل دارند اظهار داشت: ما به دنبال ایجاد یك پیمان منطقه ای در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم. توافق اولیه بین این چهار كشور است و امكان دارد كشورهای در ادامه به ما اضافه شوند. در این تفاهم تمام حوزه های آی سی تی در دستور كار قرار دارد. همچون فیبر نوری، فعالیت های فضایی و توسعه صنعت مخابرات. ازاین رو كار روی پروژه های مشتركی مثل موتور جست و جو و سیستم عامل را هم مدنظر قرار می دهیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: هم اكنون ما وزرا این چهار كشور اتفاق نظر داریم كه باید شرایط را تسهیل نماییم كه بخش های خصوصی با هم كار كنند و شرایط رقابتی سالمی نسبت به سایرین داشته باشند. البته این كار احتیاج به زیرساخت های دارد همچون تبادل تجربیات و آموزش های مشترك و ما هم به دنبال ایجاد این زیر ساخت های تبادل اقتصادی هستیم.او با اشاره به اینكه در نشست امروز نخستین بنیان چهارجانبه گذاشته شد اظهار نمود: با تفاهم برای برگزاری رویدادهای مشترك نخستین گام برداشته شده است. كارگروه مشتركی برای پیگیری جدی این موضوعات تشكیل شده و این موارد باید تبدیل به پیش نویس شود.
وی در پاسخ به اینكه تحریم های آمریكا ضد ایران چه تاثیری بر روند فعالیت شركت ها داشته و ایران چه برنامه ای برای مقابله با این تحریم ها دارد اظهار داشت: تابحال تحریم های وضع شده در حوزه آی سی تی نبوده است اما تحریم ها روی كانال های مالی سبب شده تبادلات ما با چالش مواجه شود. همانطور كه این تحریم ها بر كانال های سلامت و دارو تاثیر گذاشته است. خیلی از حوزه های ما جهت تبادل مالی از این تحریم ها تاثیر پذیرتر شدند اما توانستند چاره خویش را برای ادامه پیدا كنند.

شركت های ایرانی معطل نماندند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: همینطور بعضی از پلتفرم ها و خدمات ابری كسب و كارهای ایرانی را تحریم كردند و حتی اپلیكیشن های از برخی از سكوهای نرم افزاری حذف شدند. شاهدیم یك جانبه گرای مسیری است كه آنها ادامه می دهند اما شركت های ایرانی معطل نماندند و خدمات مورد نیاز خویش را ایجاد كردند. ازاین رو این تحریم ها با اینكه تاثیر گذار بوده اما در نهایت چاره پیدا و مسیر رشد طی شده است.
وی با اشاره به حضور كشورهای خارجی در نمایشگاه الكامپ بیان كرد: در الكامپ امسال جدا از كشورهای امروز، یك هیئت بلند پایه با حضور دبیر كل مجموع جهانی مخابرات، اتحادیه مخابراتی كشورهای اقیانوسیه حضور دارند. همینطور از كشورهای همسایه وزیر ارتباطات عراق و ارمنستان، قائم مقام وزیر قطر، معاون وزیر چین و هیئتی از تركمنستان در رویداد الكامپ حاضر هستند.
آذری جهرمی با اشاره به تصمیم برای برقراری ارتباط بین ایران و كشورهای همسایه به صورت مستقیم بیان كرد: ما تصمیم گرفتیم ارتباطات ایران با كشورهای همسایه را به صورت مستقیم برقرار نماییم تا دیگر نیازی نباشد كه بسته های اینترنتی تا اروپا برود. امروز این فاصله ها كنار رفته و همینطور پایداری شبكه ما افزایش پیدا كرده است و ارتباطات ما با آذربایجان و تركیه به صورت مستقیم برقرار است.
در این جلسه همینطور وزیر ارتباطات روسیه با اشاره به مذاكرات امروز بیان كرد: ما امروز تبادل هیات ها را سازماندهی كرده و بنا داریم هشت نمایشگاه برگزار نماییم كه در چهار نمایشگاه وزرای امروز حضور داشته باشند. مذاكرات امروز گام اول در روند تسریع و تحریك بخشی برای توسعه روابط بین كشورها است.
وزیر تركیه هم بیان كرد: در نشست چهار جانبه امروز وزرا برای توسعه همكاری بین شركت های چهار كشور و پشتیبانی از ایجاد زیرساخت ها در حوزه فناوری اطلاعات جمع شدند.
همینطور وزیر آذربایجان اظهار نمود: برای فعالیت استارتاپ های چهار كشور برنامه های در حوزه ارتباطات داریم.
در انتها این كنفرانس خبری، وزرای ارتباطات، ایران، روسیه، آذربایجان و رئیس سازمان ارتباطات و فناوری اطلاعات تركیه از تمبر یادبود نشست چهارجانبه امروز رونمایی كردند.

این خبر تكمیل شده است


1398/04/27
10:42:10
5.0 / 5
4172
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است