Sibex سیبکس
وزیر ارتباطات مطرح كرد

انتقاد از چرخه معیوب واردات گوشی در ایران

انتقاد از چرخه معیوب واردات گوشی در ایران به گزارش سیبكس وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این كه وضعیت گوشی در بازار ما خوب نیست، اظهار داشت: چرخه واردات امروز معیوب است كه در بازار مصرف اثر می گذارد و این چرخه باید درست شود.


به گزارش سیبكس به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه برنامه روز ارتباطات درباره مشكلات سامانه همتا در مبحث گوشی مسافری بیان كرد: سامانه همتا اختلال ندارد، بحث این است كه بر مبنای قانون، بار مسافری در گمرك تعریف دارد. عده ای چون كانال رسمی درست نیست از راه مسافری گوشی می آورند، در صورتیكه اگر این كانال تسهیل شود، این واردات به صوت رسمی انجام می گیرد و تخلفی هم رخ نمی دهد.
وی افزود: گمرك می گوید بر مبنای قانون، مسافر یعنی كسی كه رفته سفر و اطلاعاتش باید چك شود؛ حرف گمرك هم درست است، اما چرخه واردات معیوب است و اكوسیستم باید درست شود. البته عده ای هم به دنبال سودجویی هستند، تحت عنوان فروشنده خویش را جا می زنند و همان قاچاق را انجام می دهند.

واردكنندگان رسمی گوشی گرفتار مشكلند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این كه اقتصاد بازار تلفن همراه برعهده وزارت ارتباطات نیست، اظهار داشت: ما سامانه فنی را راه اندازی كردیم اما واردكنندگان رسمی حالا برای تأمین ارز و ثبت سفارش گرفتار مشكل هستند كه هیچكدام بر عهده ما نیست.
آذری جهرمی اضافه كرد: ما این مشكل در تأمین گوشیهای مورد نیاز بازار را به وزیر صمت و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز گزارش كرده و اطلاع دادیم كه بازار گوشی خوب نیست. باید برای این كه چرخه سالم واردات گوشی به كشور تسهیل شود، چاره ای اندیشه كرد. واردكنندگان باید به وزارت صمت ثبت سفارش كنند و تأمین ارز را باید فراهم نمود.
وی با بیان این كه مشكلات واردات گوشی به اكوسیستم ما هم ضربه می زند، اظهار داشت: چرخه واردات گوشی امروز معیوب است و در بازار مصرف اثر می گذارد. البته كلید حل این مشكلات دست ما نیست اما این چرخه باید درست شود.

یك گیگ اینترنت به مناسبت روز ارتباطات
آذری جهرمی با بیان این كه تمامی خدمات ارزش افزوده جرم نیست، اضافه كرد: امروز اپراتورها به مناسب روز ارتباطات یك گیگ اینترنت هدیه دادند كه با ستاره ۹۸ مربع فعال می شود. با سرویس ستاره مربع می توان خدماتی عرضه كرد و تمامی ابزارش خلافكارانه نیست، برخی كسب وكارهای حلال هم در این زمینه حضور دارند. خدمات ستاره مربع برای پیشگیری از فعالیت های فسادآور بوجود آمده و همه وظیفه داریم جلوی كلاهبرداری در این زمینه را بگیریم.
وی افزود: ما برای یك تخلف ۳۳ میلیاردی پرونده تشكلیل دادیم و پول مردم را هم بر مبنای قانون برگرداندیم. برای ۵۰۰ اپلیكیشن هم تخلف دیگری بود كه پرونده اش در پلیس فتا مطرح است و به محض اعلام شدن رقم نهایی، این پول را به مردم برمی گردانیم. هم چنین ستاره ۸۰۰ مربع را راه انداختیم و بخت آزمایی توسط اپراتورها را هم ممنوع كردیم. این خدمات روی سیمكارت های جدید هم به صورت پیش فرض غیرفعال است و الان تخلفات به شدت كاهش پیدا كرده است.

شركت ها باید ادغام شوند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره مشكلات شركت های اینترنت ثابت توضیح داد: رشد و توسعه شبكه ثابت با سرمایه گذاری محقق می شود. شركت مخابرات حركت سرمایه گذاری را شروع كرده و پروژه تانوما را توسعه می دهد؛ بعضی از شركت های اینترنت ثابت هم سرمایه گذاری را شروع كردند. این شركت ها به علت مسائل تحریم نمی توانند منابع خارجی جذب كنند، در بورس هم به مشكل برخوردند، در نهایت ۱۷ شركت ثابت نمی توانند ۱۷ شبكه را توسعه دهند و باید ادغام شوند.
آذری جهرمی با بیان این كه نمی توان توسعه كشور را معطل كرد، اظهار داشت: گزارش سازمان تنظیم مقررات ارتباطات شاید برای عرضه پروانه جدید به كمیسیون تنظیم تهیه شده، در كمیسیون های تخصصی بررسی و درباره آن تصمیم گیری می شود. اگر لازم باشد به اپراتوری دیگر كه در سرمایه گذاری توانمند باشد، مجوز دهیم این كار را می نماییم.
وی افزود: نمی گردد مخابرات ایران توسعه دهد و سایر شركت ها روی این سرویس ها برای خودشان ثروت ایجاد كنند. امروز عمر ADSL در كشور به پایان رسیده و احتیاج به سرمایه گذاری برای توسعه VDSL است. باید توجیه سرمایه گذاری وجود داشته باشد و كار پیش رود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اختلال در بعضی از خدمات اینترنت ثابت اظهار داشت: این اختلال ربطی به كمبود پهنای باند نداشت و به علت مشكل در تمدید قرارداد شركت ارتباطات زیرساخت با تأمین كننده پهنای باند خارجی بود كه برای بالا بردن قیمت و فشار به شركت زیرساخت، ۲۰۰ گیگ اینترنت این شركت را قطع كرد. البته این مورد خلاف مقررات است و زیرساخت باید ۱.۵ برابر ظرفیت فروخته شده پهنای باند خود ظرفیت موجود داشته باشد و از سازمان تنظیم مقررات رادیویی خواسته ام با این شركت به علت مشكل ایجادشده برخورد كند.

تأیید نفوذ به پیشخوان خدمات دولت
آذری جهرمی درباره نفوذ به سامانه دفاتر پیشخوان خدمات دولت اظهار داشت: این اتفاق برای شبكه دولت الكترونیك استانی بود كه ظاهراً در سه یا چهار استان نفوذ شده بود. سازمان فناوری اطلاعات ایران از دولت قبل تصمیم گرفته بود PIX استانی برای مركز تبادل اطلاعات استانی راه اندازی كند و پرتالی برای راهنمایی آن به وجود آمده بود.
وی افزود: با این حال، نه این پرتال ها به روزرسانی و نه PIXهای استانی راه اندازی شده بود؛ چون آن پروژه متوقف شده بود و این سیستم ها در دسترس بودند، به روزسانی امنیتی هم انجام نشده بود، در نتیجه نفوذ انجام شد اما اطلاعات كشور، دولت و مردم را تهدیدی نكرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تدابیر لازم برای پیشگیری از كلاهبرداری های فیشینگ اظهار داشت: یكی از ۱۰ سامانه سپر امنیتی دژفا، سامانه مقابله با فیشینگ است تا واحدهایی كه با هدف جعل راه اندازی شوند را پیش از این كه قربانی بگیرند، شناسایی می كنند. برخی اقدامات لازم نیازمند مقررات گذاری و آگاهی بخشی است كه درباره مقررات گذاری از چهار هفته پیش با ناجا همكاری هایی را شروع كرده ایم و بزودی نتایج آن اعلام می شود.1398/02/29
15:12:17
5.0 / 5
4482
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است