Sibex سیبکس
وزیر ارتباطات اعلام كرد

روزانه ۷۰ هزار آیفون خاموش می شود

روزانه ۷۰ هزار آیفون خاموش می شود به گزارش سیبكس وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به حذف اپلیكیشن های ایرانی از گوشیهای آیفون اظهار داشت: بعد از این اتفاقات، روزانه ۷۰ هزار گوشی آیفون در شبكه خاموش می شود و اپل در حال از دست دادن بازار خود در ایران است.


به گزارش سیبكس به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی امروز در جلسه سالیانه سازمان نظام صنفی كامپیوتری درباره ی محدودیت اپلیكیشن های ایرانی در گوشیهای آیفون بیان كرد: سال ۸۹ اپل ایران را تحریم كرد اما نه تنها تقاضای گوشی آیفون در ایران كمتر نشد، بلكه بیش تر هم شد. هم اكنون طبق آمار رگولاتوری، در حالیكه روزانه ۷۰۰۰ گوشی آیفون در شبكه ارتباطی كشور وارد و رجیستر می شد، اما بعد از اتفاقاتی كه افتاد، روزانه ۷۰ هزار گوشی فعال داخل شبكه نیز، خاموش شده است. خاموش شدن گوشیهای این شركت در شبكه، نشان از توسعه اپلیكیشن های ایرانی دارد و اپل در حال از دست دادن بازار خود در ایران است.
وی با بیان این كه ۲۱ اسفند مصادف است با صد و چهل و دومین سال تأسیس وزارت ارتباطات، اظهار داشت: هم چنین امروز دوازدهم مارس سالروز ابداع وب در ۳۰ سال پیش است كه طبیعتاً این ابداع مبنای تحولی بزرگ در تاریخ فناوری اطلاعات به حساب می آید. تلفن ثابت زمانی كه آمد فاصله شهرها را به شدت كوتاه كرد. تلفن همراه كه آمد فاصله افراد را كم كرد. اینترنت اشیا كه در حال ظهور و بروز است، می خواهد اشیا را به یكدیگر نزدیك كند. تصور كنید چه رخداد عظیمی مقرر است رخ دهد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه كرد: پس ما با یك تحول مواجهیم كه صرفاً در حوزه فناوری هم نیست. تحول فناوری روی فرهنگ، زندگی، اجتماع، اقتصاد و سیاست اثر می گذارد و تك بعدی هم نیست. طبیعتاً آن كسانی كه مسلط به تغییرات هستند در این شرایط وزن كشی ها و كشش های خاص خودشان را دنبال می كنند.

۴۳ درصد سرمایه گذاری هوش مصنوعی توسط آمریكاست
آذری جهرمی با طرح این سوال كه ابزارهای موجود در تحول دیجیتال در حوزه تكنولوژی چیست، اظهار داشت: این ابزارها زیرساخت هایی هستند به اسم 5G، اینترنت اشیا، بیگ دیتا، هوش مصنوعی. ما برای در اختیار گرفتن این ابزارها چه اقداماتی انجام داده ایم؟ ۴۳ درصد سرمایه گذاری توسعه فناوری هوش مصنوعی در دنیا توسط ایالات متحده آمریكا انجام می شود و با اختلاف فاحش با رقم ۸ درصد كشور بعدی چین است.
ایشان در ادامه با اشاره به بودجه ی محدود وزارت ارتباطات بیان كرد: كل اعتبارات تخصیص یافته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از آغاز سال ۹۷ تا امروز هزار میلیارد تومان بیشتر نبوده است كه با این رقم باید حقوق كارمندان را بدهیم، صنعت فضایی و دسترسی همگانی را توسعه دهیم و انتظارات دیگران را هم مدنظر داشته باشیم. چقدر از این بودجه وزارت ارتباطات را به توسعه هوش مصنوعی تخصیص داده ایم؟ چقدر صرف حوزه اینترنت اشیا شد؟ این ها مسائلی است كه باید از بعد كلان موردتوجه قرار گیرند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان كرد: برخی از حرف ها كه از عناصر سیاسی وارد حوزه ما می شود، وقتی با نگاه تحول گرایانه به آن توجه می نماییم، آدم را گرفتار تردید می كند كه این حرف ها آیا از جنس نفوذ برای بازداشتن ما با تعریف پروژه های سركاری است؟ هرچند ظاهر این حرف ها به قول خودشان انقلابی پسند است. ولی وقتی به دید باطن، مسئله را نگاه می نماییم می بینم این طور نیست. پروژه هایی كه همه می دانیم اگر ورود نماییم و همه سرمایه و انرژی مان را بیاوریم انتهایش هیچ دستاوردی نخواهیم داشت.

نمی توانیم در حوزه تحول دیجیتال خویش را محدود كنیم
وی ادامه داد: تحول دیجیتال در حال رخ دادن است و علیرغم صحبت هایی كه می شود، ما در این معادلات می توانیم مؤثر باشیم به شرط این كه وزن، جایگاه و تابع حركتی خودمان را بشناسیم. همان گونه كه ماشین بخار و لوكوموتیو و سایر تكنولوژی ها آمدند و ما از آنها استفاده كردیم، نمی گردد در حوزه تحول دیجیتال خودمان را محدود نماییم. منتها در این حوزه باید ایدئولوژی ها و بایدونبایدهای خودمان را داشته باشیم؛ بایدونبایدهایی متناسب با توانمندی های خودمان.
آذری جهرمی بابیان این كه از آغاز دولت دوازدهم به صورت ویژه اعلام كردیم، روی اقتصاد دیجیتال تمركز خواهیم كرد اظهار داشت: بر همین مبنا تمركزمان را گذاشتیم روی تقویت لایه خدمات، البته توسعه شبكه هم در دستور كار قرار گرفت چراكه توسعه شبكه، زیرساخت توسعه خدمات است. امروز تحرك قابل توجه در اكوسیستم كسب وكارهای نوپای كشور كه علائم آن حضور پنج عضو از حوزه ICT در اتاق بازرگانی و یا توجه بیش تر به فناوری در ایران است، اتفاقی به دست نیامده و این حاصل یك برنامه ریزی مدون است.
وی با بیان این كه این حوزه كم كم جایگاه خودش را پیدا می كند، اضافه كرد: روزی كه محدودیت های اپل اعمال شد در پنج روز متوالی ما نه تنها رشد ۷۰۰۰ گوشی اپل در شبكه را نداشتیم بلكه حدوداً روزی ۷۰ هزار گوشی اپل فعال داخل شبكه خاموش می شد كه دلیلش مشخص است، چون این گوشیها كاربرد خویش را از دست داده بودند. مردم می خواستند از این گوشی برای خدمات بانكی، بهداشتی، خرید و یا سایر خدمات مبتنی بر تلفن همراه استفاده كنند كه نمی توانستند. البته این به معنای این نیست كه همه، گوشی اپل خویش را خاموش كردند و كنار گذاشته اند. ولی این اتفاق نشان داد كه اپل دارد بازار خویش را در ایران از دست می دهد، چون چسبندگی سرویس های ایرانی عرضه دهنده خدمات به مردم رونق پیداكرده است.

مهم ترین مشكل جذب سرمایه است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این كه این ها نشانه های رشد اكوسیستم فناوری اطلاعات در داخل است اظهار داشت: امروز خدمات عمومی مردم مبتنی بر تلاش بخش خصوصی در حال رشد است. البته بخش خصوصی ما هم مشكل دارد و امروز مشكلاتشان با عنایت به بزرگی این بخش حادتر هم شده است. مشكلات اول جذب سرمایه های كلان و مشكل دوم نیروهای انسانی كارآزموده و مقررات دست و پاگیر است.
آذری جهرمی بابیان این كه معتقدیم آن بخشی كه قابل توجه است و می تواند ثروت ساز باشد بخش خدمات است تصریح كرد: آن چیزی كه دیگران هم به دنبالش هستند تا بازار ما را در اختیار بگیرند، همین بخش است. البته با عنایت به این كه آنها تحریم هایی بر بازار ایران اعمال كرده اند، خودشان برای تصاحب بازار ایران موانعی بوجود آورده اند و این فرصتی است كه شركت های داخلی ما بتوانند رشد كنند و همین امر سبب شده است هرروز خدمات متنوعی در بازار ایران شكل بگیرد.
وی ادامه داد: نشانه این رشد هم این است كه ۱۳۰ هزار اپلیكیشن در یك سال به رقم ۲۵۰ هزار اپلیكیشن رسیده است؛ ازاین رو برای این مورد حتماً باید برنامه داشته باشیم. به همین خاطر از پیشنهاد نظام صنفی برای معرفی نماد «بیستون» بعنوان هدف گذاری استقبال می نماییم و طبیعتاً در نخستین جلسه شورای فنی وزارت ارتباطات در سال ۹۸، هیئت مدیره نظام صنفی كامپیوتری را دعوت می نماییم تا این برنامه را مورد بررسی قرار دهیم كه برای رسیدن به اهدافی كه در این نشست اشاره شد و جزو برنامه های ما هم هست با برنامه ریزی مشترك آنرا محقق نماییم.
وزیر ارتباطات با تاكید بر این كه حوزه بین الملل هم برای توسعه اقتصاد دیجیتال مورد توجه وزارت ارتباطات است اظهار داشت: در این باره مذاكرات جدی با كشورهای همسایه داریم و امیدواریم بتوانیم الكامپ سال آینده را با حضور چند تن از وزرای كشورهای منطقه برگزار نماییم. به صورت جدی به توسعه بازار خودمان در منطقه توجه داریم، برای بعضی از تكنولوژی ها، بازار داخلی كفایت نمی كند و هم برای فراگیری برخی موضوعات ضروری می باشد در بازارهای بین المللی حضور پیدا نماییم.

باید در راه استقلال كشور پیشرفت كنیم
آذری جهرمی با تاكید بر این كه در كنار همدیگر باید تعیین نماییم چه اهدافی می توانیم داشته باشیم اظهار داشت: اولین هدف باید این باشد كه در راه استقلال كشور پیشرفت نماییم، آن هم با عنایت به تحولاتی كه در فضای اطراف ایران ما رخ داده و می دهد. این یك هدف غایی و بزرگ است كه همه باید برای آن تلاش نماییم. در تحول دیجیتال هم شرایط ما نباید بدتر شود. اساساً باید شرایط مثبت تر از قبل شود و آنرا بهبود ببخشیم.
وی ادامه داد: نكته دوم این است كه با توسعه فناوری و تحول دیجیتال به سطح رفاه مردم كمك نماییم، بهره وری را بالا ببریم، محیط زیست را بیش تر حفظ نماییم، بتوانیم اشتغال را توسعه دهیم، بتوانیم شفافیت و مقابله با فساد را رشد دهیم. این ها اهدافی است كه باید به آن برسیم و با تحقق این ها بتوانیم اقتصادمان را بزرگ تر و شكوفاتر نماییم. البته این اقتصاد بدون استقلال رشد نخواهد كرد. این اقتصاد رشد نخواهد كرد اگر مردم رفاه نداشته باشند، اگر ابزاری تولید شود اما نارضایتی مردم را به همراه داشته باشد، اقتصاد هم رشد نخواهد كرد. این موضوعی است كه خیلی تلاش داریم آنرا برای برخی جا بیندازیم كه بدون رضایت مردم رشد اقتصادی نخواهیم داشت اما متأسفانه جا نمی افتد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم چنین اشاره كرد: اساساً با همه بلندپروازی ها و همه تلاش ها نمی توانیم تا سال ۲۰۲۵ به ۲۰ درصد جی دی پی اقتصاد دیجیتال برسیم و این واقعیتی است چون تحقق این رقم نیازمند یكسری مؤلفه هاست. این اقتصاد برای رشد به بخش خصوصی فعال، سرمایه گذار فعال، همراهی اجتماعی و همسویی سیاسی نیاز دارد. اگر هم افزایی ها شكل نگیرد، اقتصاد دیجیتال رشد نخواهد كرد. ان شاالله سال آینده بتوانیم یك تصمیم هماهنگ و متمركز در پارلمان اقتصاد توسعه فضای مجازی كشور بگیریم و با همسویی كه ایجاد خواهیم كرد و با ظرفیت هایی كه خواهیم داشت به این سمت برویم كه مابقی را توجیه نماییم تا این گونه نباشد امروز در اقتصاد، یك موضوعی به اسم ستاره، مربع از اقتصاد اپلیكیشن ها و خدمات واقعی مردم بزرگ تر باشد این یعنی رشد كاریكاتوری.
هم چنین محمدجواد آذری جهرمی امروز در حاشیه جلسه سالیانه سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور درباره تغییرات بسته های بلندمدت اپراتورهای همراه بیان كرد: درست است كه ما تعرفه را دادیم اما باید به سهم هزینه ICT در سبد خانوار نگاه نماییم. ما وظیفه توسعه بازار ICT را داریم، افزایش تعرفه چه در چارچوب قانون و چه فراقانونی كه نباید توسط اپراتورها صورت گیرد، اگر این تعادل را به هم بزند، نتیجه اش كاهش اندازه ی بازار و افزایش مشكلات برای مردم است. پس از تلاطمات اقتصادی و افزایش نرخ ارز، اپراتورها آغاز به حذف بسته ها یا افزایش نرخ بسته ها كردند، نتیجه این شد كه سهم ICT در سبد خانوار آغاز به رشد كردن كرد و این چیزی است كه ما روی آن حساسیم.

حذف بسته های بلندمدت خلاف توافق با اپراتورها بود
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره ی دلیل دستور به بازگشت بسته های اینترنت بلندمدت اپراتورها توضیح داد: در جلسه ای كه با اپراتورها داشتیم هماهنگی شد كه اپراتورها به جای افزایش تعرفه مدیریت هزینه را در پیش بگیرند. در تلاطم اقتصادی ما نباید صرفاً هزینه را از جیب مردم برداریم، هزینه تبلیغاتشان را كاهش دهند، اقتصاد اشتراكی را ترویج دهند، ۱۰ قلم استخراج شد كه حجم صرفه جویی در اپراتورها رخ می داد. ما توافق كردیم دیگر تغییری نباشد كه فرآیند صرفه جویی های اقتصادی را ببینیم و بعد تصمیم بگیریم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه كرد: حذف این بسته ها خلاف توافقی بود كه كردیم، این كه مدیریت هزینه جایگزین افزایش تعرفه شود، بنابراین به آنها گفتیم بسته ها را برگردانند. البته طبیعتاً اپراتورها الان هم می توانند بسته ها را دست بزنند اما این را هم بدانند كه ما در قبال این تغییرات در كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات سكوت نمی نماییم.
آذری جهرمی در پاسخ به این كه آیا با افزایش قیمت تمامی كالاها در سبد خانوار، ثابت ماندن قیمت اینترنت منطقی است، اظهار داشت: بحث مقرون به صرفه بودن استفاده در قبال ارزان بودن استفاده است. اگر می خواهیم ICT رشد و توسعه پیدا كند، هزینه خدمات ICT باید متناسب با جیب مردم باشد. آن زمان كه مدیرعامل شركت ارتباطات زیرساخت بودم، درآمد شركت را ۶۳۰ میلیارد تومان كاهش دادیم اما این مورد منجر به افزایش میزان استفاده مردم شد كه درنتیجه زیرساخت هم متضرر نشد و بازار هم رشد كرد. اگر ما به سهم هزینه ICT در سبد خانوار توجه نكنیم، نتیجه اش این می شود كه به حقوق شهروندی احترام نمی گذاریم.
وی هم چنین در پاسخ به این كه آیا اپراتورهای ثابت و همراه از تعرفه های كنونی ناراضی هستند یا خیر، بیان كرد: هم اكنون تعرفه كف قیمت رعایت می شود، آنها مشكلی با این قضیه ندارند.

صدور پروانه جدید ارتباطی در صورت عدم ادغام شركت ها
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره ی طرح بازنگری پروانه شركت های ارتباطات ثابت (FCP) برای جذب سرمایه به بازار اینترنت ثابت اظهار داشت: به صرفه نبودن سرمایه گذاری بخش خصوصی در زیرساخت های اینترنت ثابت هم اكنون به یك چالش جدی تبدیل گشته است. شركت های اینترنتی اعلام می كنند برای بالا بردن سطح درآمد و بازگشت سرمایه شان در این شرایط بازار، باید سطح تعرفه ها افزایش پیدا كند، اما وقتی از دید اقتصاد كلان نگاه می نماییم، متوجه می شویم كه با افزایش تعرفه، سهم ICT در سبد خانواده ها كاسته می شود، ازاین رو این درخواست معقول نیست.
آذری جهرمی با اشاره به ضرورت جذب سرمایه به بازار اینترنت ثابت اظهار نمود: باتوجه به پراكندگی شركت های FCP كه هم اكنون ۱۷ شركت هستند، ما پیشنهاد دادیم كه برای كاهش هزینه هایشان و جذب سرمایه گذاری به شیوه مقرون به صرفه، آنها با یكدیگر ادغام شوند تا از امكانات یكدیگر در جهت توسعه بازار خود استفاده كنند؛ اما متأسفانه آنها در این زمینه گرفتار تله ی بنیانگذار هستند، یعنی آن فردی كه شركت را تأسیس كرده است، می خواهد همچنان همه كاره ی شركت باشد. در حالیكه این موضوع، شرایط را به سمت زمین خوردن شركت ها پیش می برد.
وی هم چنین اشاره كرد: وزارت ارتباطات تابحال جلسه های مختلفی با شركت های اینترنتی برگزار كرده و ضرایب تشویقی مختلفی هم برایشان در نظر گرفته تا به سمت ادغام شدن با یكدیگر پیش بروند؛ اما اگر این اتفاق رخ ندهد آنچه هم اكنون به ذهن می رسد این است كه به سراغ صدور پروانه جدید فعالیت برای شركت ها پیش برویم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم چنین درباره ی احتمال آزادسازی تعرفه های ارتباطی اظهار داشت: بحث آزادسازی تعرفه ارتباطی هم چنان در كمیسیون تخصصی سازمان نظام صنفی كامپیوتری در حال بررسی و پیگیری است. اما با عنایت به رقابت منفی كه شركت های اینترنتی همین حالا هم با یكدیگر دارند، آزادسازی تعرفه های ارتباطی نه تنها به شركت های اینترنتی كمكی نمی كند كه به اقتصاد آنها هم لطمه وارد می نماید.1397/12/21
23:35:45
5.0 / 5
4314
تگهای خبر: آمریكا , آیفون , اپل , اپلیكیشن
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است