Sibex سیبکس
با اشاره به بیانات اخیر رهبری

پژمانفر: چاره فضای مجازی فیلترینگ نیست

پژمانفر: چاره فضای مجازی فیلترینگ نیست سیبكس: رییس كمیته فضای مجازی كمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: چاره فضای مجازی «فیلترینگ» نیست، مردم و جوانان باید از ظرفیت ها و خدماتی كه این عرصه در اختیارشان می گذارد، برخوردار باشند.حجت الاسلام والمسلمین نصرالله پژمانفر در گفت وگو با ایسنا با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مردم قم در خصوص اینكه «جوانان با هوشمندی، فضای مجازی را به ابزاری برای زدن تو دهنی به دشمنان تبدیل كنند»، اظهار داشت: مرزهای فضای مجازی با عنایت به اقتضائات و شرایط حاكم بر این فضا متفاوت می باشد.

نماینده مردم مشهد در مجلس افزود: باید به این سوال پاسخ داد كه مخاطبِ محتوای عرضه شده در فضای مجازی شهروندان ایرانی هستند یا شهروندان جهانی كه به نظر بنده باید به هر دو عرصه توجه كرد. از یك سو با عنایت به انتظاری كه دنیا از گفتمان انقلاب اسلامی دارد باید در فضای مجازی رویكرد آفند داشت و از طرف دیگر در مقابله با تهاجمات دشمن باید رویكرد پدافند اتخاذ نمود. باید به شبهاتی كه دشمنان جمهوری اسلامی برای مردم و جوانان ایرانی طرح می كنند ورود نماییم. در كنار آن به سبب بن بستی كه در حوزه های فكری – اعتقادی برای دنیا به وجود آمده جهان منتظر نمایش راهكارهای ایران برای خروج از این بن بست هاست.

وی افزود: اگر به رفتار مقام معظم رهبری نگاه شود، ایشان هم به مسائل داخلی نگاه می كنند و هم جوانان غربی را مورد غفلت قرار نمی دهند و هر از گاهی پیام ها و سلسله مطالبی را متناسب با نیازها و مسائل آنان بیان می كنند.

رییس كمیته فضای مجازی كمیسیون فرهنگی مجلس متذكر شد: «فضای مجازی» فرصت بسیار خوبی است به شرطی كه برنامه معلوم و قرارگاه مشخص داشته باشد، به نحوی كه بتوان محتوای این فضا را نظم داد، به درستی هماهنگ كرد و رویكرد جبهه ای را بر آن اعمال كرد كرد. اگر نیروهای بسیجی در دوران دفاع مقدس رها بودند و سازماندهی نشده بودند و بدون سازماندهی عملیات می كردند اساسا اقدامات شان نتیجه بخش نبود. مسئله ای كه در دفاع مقدس سبب عملیات های موفق و غرورآفرین شد، وجود قرارگاه و فرماندهی متمركز بود. فرماندهان در قرارگاه، برنامه ریزی و تقسیم كار می كردند و ادوات و جنگ افزارها را بسته به اهمیت میدان های رزم در سراسر جبهه به خدمت می گرفتند و به دنبال آن فتوحاتی بود كه در سراسر سالهای دفاع مقدس حادث شد.

وی اشاره كرد: امروز هم باید «نقشه راه عملیات در فضای مجازی» در هر دو حوزه داخلی و خارجی داشته باشیم تا علاوه بر پاسخ به تهدیدات و شبهات مطرح شده، بتوانیم فرصت های خوبی را در این عرصه به نفع خودمان به وجود بیاوریم.

پژمانفر در پاسخ به این پرسش كه چقدر لزوم دارد نهادها و مسؤولان اجرایی و قضایی در فضای سه گانه بستر حضور جوانان در فضای مجازی را فراهم آورند، اظهار داشت: بسیار روشن است كه یك تقسیم كاری وجود دارد و آن اینكه یك نفر بعنوان دیدبانِ الهی، كشتی انقلاب اسلامی را كه دائما در معرض تلاطم های گوناگون است دیده بانی، راهنمایی و هدایت می كند تا به سلامت به ساحل برسد. طبیعتا همه خدمه كشتی با عنایت به ماموریت، مسؤولیت و جایگاهشان باید وارد كار شوند و به اعلام خطرِ ناخدای كشتی توجه نمایند و با اقدامات مناسب جهتِ حركت كشتی را تغییر دهند در غیر این صورت تلاطم ها، امواج و خطرات گوناگون سبب اختلال در حركت كشتی خواهد شد.

نماینده مردم مشهد در مجلس اشاره كرد: لزوم دارد هر قوه و دستگاهی در جایگاه خودش بی آنكه بخواهد پایش را در كفش سایر قوا یا دستگاه ها بكند، انجام وظیفه كند، در این صورت صلاح و رستگاری در انتظار كشور خواهد بود.

وی متذكر شد: متاسفانه مسؤولانی كه بیشتر از شش سال است سكان مسؤولیت قوه مجریه در اختیارشان است همچنان می گویند كه «باید چنین و چنان بشود» غافل از اینكه باید پاسخ دهند چرا كشور در این دوره هنوز چنین و چنان نشده است؟ حالا كه در سراشیبی تحویل دولت هستند باز می گویند كه «باید چنین و چنان بشود» و هیچ اقدامی در حوزه فضای مجازی انجام نمی دهند.

رییس كمیته فضای مجازی كمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به این پرسش كه فیلترینگ فضای مجازی در راه تحقق هدف مدنظر مقام معظم رهبری چقدر مانع احداث می كند، اظهار داشت: در همه كشورها بسته به سیاست و نگاه كشورها، فیلترینگ وجود دارد اما چاره فضای مجازی «فیلترینگ» نیست. مردم و جوانان باید از ظرفیت ها و خدماتی كه این عرصه در اختیارشان می گذارد، برخوردار باشند.

پژمانفر ابراز تاسف كرد: متاسفانه نخواسته ایم برای تامین نیازهای مردم در فضای مجازی كار اثباتی مناسبی انجام دهیم و مردم هم خواسته یا ناخواسته با حضور در سایتها و فضاهای اینترنتی مدیریت نشده، گرفتار لطمه های مختلفی می شوند؛ البته در همه كشورهای جهان برای مدیریت این سایتها، فیلترینگ اعمال میگردد به صورت مثال در كشورهای پیشرفتهِ هم، اینترنت كودك با محدودیت در دسترس كودكان قرار می گیرد به بیان روشن تر حتی در كشورهای غربی هم برای گروه های مختلف، محدودیتهای متناسبی اعمال میگردد كه به نظر بنده این محدودیت ها لازم است اما اگر در كنار این محدودیتها بتوانیم به نیازهای مردم پاسخ دهیم، مسیر كاملی را پیشرفته ایم.
1397/10/25
14:36:26
5.0 / 5
4677
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , دستگاه , سایت
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است