Sibex سیبکس
ایجاد سهولت یا دست وپاگیری؟

قانون روی قانون پیام رسان ها!؟

قانون روی قانون پیام رسان ها!؟ به گزارش سیبكس مجلس شورای اسلامی در حالی می خواهد طرحی برای ساماندهی پیام رسان ها تصویب كند كه شورای عالی فضای مجازی سال قبل با بررسی این موضوع، مصوبه ای با عنوان «سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی» تصویب كرده بود.


به گزارش سیبكس به نقل از ایسنا، به تازگی تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، طرحی برای سامان دهی پیام رسان های اجتماعی تهیه كردند و این طرح به هیات رئیسه ارجاع شد و هیات رئیسه هم آنرا جهت بررسی بیش تر به كمیسیون فرهنگی عرضه كرد.
در مقدمه ای با عنوان دلایل توجیهی این طرح آمده است: شبكه های اجتماعی نقش موثری در تثبیت هویت ملی و فرهنگی هر جامعه داشته و امروزه پیام رسان های اجتماعی بعنوان مرجع اثرگذار تعاملات روزمره در حوزه های گوناگون فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و غیره شناخته شده و سهم فراوانی در شكل گیری مناسبات مختلف در جامعه دارد. بر این مبنا نمی توان نسبت به ابعاد، آثار و صدمه های آن بی تفاوت بود. ازاین رو سامان دهی از مرحله شكل دهی تا نظارت بر روند فعالیت ها و تولید ضمانت اجراها نیاز به ساز و كار قانونی داشته كه البته نباید فارغ از نگاه های حمایتی نسبت به ظرفیت های داخلی در عرصه ی تبادل اطلاعات باشد. در نتیجه سازوكار قانونی پشتیبانی از پیام رسان های اجتماعی با هدف اعتمادسازی و صیانت از حقوق شهروندی، حریم خصوصی، فرهنگ عمومی و امنیت ملی باشد. برهمین اساس طرح ساماندهی پیام رسان های اجتماعی تقدیم می گردد.
این در شرایطی است كه شورای عالی فضای مجازی سال قبل وضعیت شبكه های اجتماعی و سیاست های مربوط به این شبكه ها و پیام رسان های اجتماعی را در جلسات خود مورد بررسی قرار داده بود كه نتایجی هم چون ممنوعیت استفاده نهادها و موسسات دولتی و عمومی غیردولتی از پیام رسان های اجتماعی برخط خارجی را به همراه داشت. البته شبكه ها و پیام رسان های اجتماعی و سیاست های مربوط به آنها، قبل از آن هم مبحث جلسات شورای عالی فضای مجازی بودند و مصوبه ای با عنوان «سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی» در یكی از این جلسات نظر به تصویب رسید.
در حالیكه مسئولان همواره یكی از اشكالات كسب وكارها و استارت آپ ها را مقررات دست وپاگیر عنوان می كنند و تسهیل قوانین را راهی برای كمك به كسب وكارها می دانند، برخی كارشناسان بر این عقیده اند كه بعد از مصوبه شورای عالی فضای مجازی كه به صورت جزئی به فعالیت پیام رسان ها و شبكه های اجتماعی پرداخته و مصوبه ای برای ساماندهی آنها تصویب كرده است، چنانچه قانون گذار بخواهد مصوبه ی دیگری عرضه كند، شاید با روند تسهیل قوانین در تضاد باشد؛ البته این صرف نظر از این مورد است كه این مصوبه چه موادی داشته و خواهد داشت.1397/09/21
15:14:05
5.0 / 5
4872
تگهای خبر: پیام رسان , فضای مجازی , وب
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است