Sibex سیبکس
مهم ترین اخبار اقتصادی ایسنا در روز چهارشنبه

گردش به چپ جواب داد!

گردش به چپ جواب داد! سیبكس: هم زمانی تغییرات در تیم اقتصادی دولت و كاهش نرخ ارز در بازار نشان داده است كه چرخش دولت تدبیر و امید به سمت سیاست های اقتصادی نهادگرا حالا به تدریج نتایج خودرا به صورت ملموس تری نشان داده است.


به گزارش سیبكس به نقل از ایسنا، پس از افزایش نرخ ارز در نیمه نخست امسال و اظهارات رئیس جمهور در خصوص اشتباه بودن تصور افزایش صادرات در صورت افزایش نرخ ارز به نظر می آید مجموعه اقتصادی دولت اهتمام دارد نرخ ارز را با سرعت بیشتری كم كند. هم زمانی كاهش نرخ ارز در بازار و تغییرات در تیم اقتصادی دولت نشان داده است كه چرخش دولت تدبیر و امید به سمت سیاست های اقتصادی نهادگرا حالا به تدریج نتایج خودرا به صورت ملموس تری نشان داده است.
در همین راستا عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه امروز(چهارشنبه) هیات دولت اظهار نمود: عرضه ارز صادركنندگان در بازار تاثیر می گذارد و به هم وطنان سفارش كرده ام كه بعنوان دارایی، در زمینه ارز سرمایه گذاری نكنند. كسانی كه سفته بازی می كنند امكان دارد در این عرصه ضرر كنند، ولی مردم وارد این بخش نشوند.
به گفته رییس كل بانك مركزی، تا هر جا فعالان بازار اراده كنند، كاهش قیمت ارز ادامه می یابد. امیدواریم با تعادل عرضه و تقاضا، ارز به سمت تعادل حركت نماید. كشور باید وارد رونق شود و با روند فعلی نرخ تورم و ارز، امیدواریم این اتفاق بیافتد.

مسكن وارد مرداب ركود تورمی شده است؟
كاهش توان خرید مردم در این روزها سبب شده تقاضا برای خرید مسكن باز كاهش یابد؛ این سوژه سبب شده قیمت اوراق تسهیلات مسكن هم مقداری افت كند اما به قول كارشناسان، با قیمت های كنونی و وام های تخصیصی، مردم عادی با این تسهیلات نمی توانند صاحبخانه شوند.
در معاملات امروز فرابورس ایران قیمت امتیاز تسهیلات مسكن بانك مسكن از ۵۲ هزار تومان تا ۵۵ هزار تومان شناور بود. امروز حدود قیمت اوراق تسهیلات مسكن آبان ماه ۱۳۹۷ حدود ۵۲ هزار و ۹۰۰ تومان است و اوراق تسهیلات مسكن مهر ۱۳۹۷ به ۵۳ هزار و ۷۰۰ تومان می رسید. در عین حال قیمت تسه فرودین ماه سال جاری حدود ۵۴ هزار تومان بود.
در حال حاضر بازار سرمایه، شاهد كاهش قیمت اوراق تسهیلات مسكن می باشد، چراكه قیمت مسكن از ابتدای امسال تا كنون رشد چشمگیری داشته كه این سوژه سبب شده تقاضا برای خرید مسكن كم شود. طبیعی است كه این كاهش تقاضا به صورت مستقیم بر مقدار خرید اوراق تسهیلات مسكن باز اثر می گذارد و قیمت اوراق را پایین می آورد.

یارانه ها همچنان برقرار است
از محورهای بودجه سال ۱۳۹۸ این گونه بر می آید كه پرداخت یارانه نقدی برای سال آینده باز ادامه داشته و یارانه بگیران همچنان رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را دریافت خواهند كرد.
ویژگی های اصلی بودجه ۱۳۹۸ در حالی از طرف سازمان برنامه و بودجه منتشر گردید كه استمرار پرداخت یارانه های نقدی یكی از مهمترین آنهاست. بر این اساس همانطور كه طی سال های گذشته پرداخت یارانه به افراد حاضر در فهرست سازمان هدفمندی یارانه ها انجام شده، بار دیگر دولت تاكید دارد كه به آن ادامه خواهد داد.
این درحالی است كه پرداخت یارانه های نقدی با عنایت به حجم بالای هزینه ای كه برای جمعیت ۷۷ میلیونی طی سال های گذشته به همراه داشته است، از بزرگترین چالش های دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به حساب می آید و بارها در قالب قانون بودجه مكلف به غربالگری یارانه بگیران بوده است، اما اعلام نموده كه به دلایلی همچون نبود بانك های اطلاعاتی دقیق نمی تواند یارانه بگیران پر درآمد را از كم درآمد تفكیك كند.

شیوه های دریافت كارت سوخت را بدانید
در حالی كه بهترین روش برای دریافت كارت سوخت هم اكنون بازگشت به سایت و اپلیكیشن دولت همراه می باشد، برخی سودجویان به نمایش نسخه های جعلی این اپلیكیشن اقدام می كنند.
پس از اعلام اتصال كارت سوخت به كارت بانكی، یكی از طریق های ثبت نام برای دریافت كارت سوخت، استفاده از زیرساخت های دولت الكترونیكی با بازگشت به سایت و اپلیكیشن دولت همراه اعلام گردید.
در این راستا، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - درباره ی شیوه های دریافت كارت سوخت متصل به كارت بانكی با استفاده از دولت همراه در توییتر خود نوشت: در تهیه كارت سوخت، انتخاب های گوناگون برای دارندگان خودرو فراهم است. شیوه سنتی، حضور در مراكز پلیس+۱۰ و نمایش اصل سند و كپی، اصل كارت خودرو و كپی، اصل كارت ملی و كپی و پرداخت وجه و انتظار دریافت پستی است، اما شیوه نوین، بازگشت به سایت دولت همراه و یا كد دستوری *۴# بدون مدارك، هزینه و انتظار است.

خصوصی سازی به بدترین شكل ممكن انجام شد
شكل گیری اعتراضات كارگران شركت هایی كه با شعار افزایش بهره وری به بخش خصوصی واگذار شدند سبب شده بار دیگر توجه ها به سمت مساله خصوصی سازی و نحوه انجام آن جلب شود؛ خصوصی سازی كه به اعتقاد یك اقتصاددان كمتر از ۱۵ درصد از آن واقعی بوده است.
روند واگذاری شركت های دولتی به بخش خصوصی از ۱۳۸۴ و به منظور تحقق رشد اقتصادی كلید خورد. امری كه به نظر می آید پس از ۱۳ سال از شروع آن، با معضلاتی جدی مواجه شده و به اهداف مورد نظر نرسیده است.
بسیاری از شركت هایی كه قبلا دولتی بودند و شاید روزگار بدی هم نداشتند حالا پس از خصوصی سازی، ورشكسته شده اند یا صرفا به ابزاری برای گرفتن وام از بانك های دولتی بدل شده اند.
در این رابطه وحید شقاقی شهری - عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی - در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به سیاست های كلی اصل ۴۴ كه در سال ۱۳۸۴ توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ گردید، اظهار كرده كه هدف این سیاست ها احداث رشد اقتصادی، اشتغال، تولید و رقابت پذیری بیشتر در اقتصاد و قرار بود دولت در پنج بند: الف) بزرگ نشدن دولت ب) توسعه تعاونی ها ج) واگذاری بخش های دولتی به بخش خصوصی د) توانمندسازی بخش خصوصی هـ) پیشگیری از احداث انحصارها گام بردارد. این در شرایطی است كه این سیاست ها قرار بود به تعبیر رهبر معظم انقلاب یك انقلاب اقتصادی باشد اما متاسفانه هم در دولت های نهم و دهم و تاحدودی در دولت های یازدهم و دوازدهم به بدترین نحو ممكن اجرا شد.

امكان اتصال كارت سوخت به كارت های بانكی
بعد از آن كه بازگشت كارت سوخت قطعی شد، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از امكان اتصال كارت سوخت به كارت های بانكی آگاهی داد. خبری كه شامل حال افرادی میگردد كه كارت سوخت ندارند و باید برای ثبت نام كارت جدید اقدام نمایند. این افراد می توانند با انجام چند اقدام كارت سوخت خودرا به عابر بانك متصل كنند.
هفته گذشته شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در اطلاعیه ای از بازگشت قطعی كارت سوخت آگاهی داد. بدین سبب اطلاعیه به مالكان خودرو یا موتور سیكلتی كه فاقد كارت سوخت هستند از سوم تا ۲۴ آذرماه فرصت داده شد تا برای ثبت نام كارت سوخت اقدام نمایند.
همچنین اعلام گردید كه به صورت كلی سه روش را برای ثبت نام كارت سوخت المثنی معرفی شده است؛ روش نخست ثبت نام مالكان خودرو یا موتور سیكلت فاقد كارت سوخت با بازگشت حضوری به دفاتر پلیس+۱۰ بود كه از شنبه (۳ آذرماه) با نمایش مدارك لازم طبق ضوابط جاری شروع شد.
روش دوم، بازگشت به سامانه خدمات دولت همراه به نشانی www.mob.gov.ir و ورود به گزینه درخواست كارت سوخت المثنی و ثبت اطلاعات است كه این سامانه از پنجم آذرماه در دسترس عموم قرار گرفته و ثبت اطلاعات در این سامانه بلاعوض است.
روش سوم باز دریافت و نصب بلاعوض اپلیكیشن خدمات دولت همراه و ورود به گزینه درخواست كارت سوخت المثنی است.

به جای خصوصی سازی به تعاونی ها توجه شود
یك كارشناس مسایل اقتصادی به سازمان خصوصی سازی پیشنهاد كرد به جای واگذاری شركت هایی مثل هفت تپه به بخش خصوصی ناكارامد، آنها را برابر اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش تعاونی واگذار یا مدیریت آنها را به شیوه تعاونی تعیین كند تا دولت هراز گاهی گرفتار این گونه شركت ها نشود و تاوان ضرر و زیان آنها را ندهد.
حمید نجف در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: اتفاق تلخ و ناگواری كه برای كارگران هفت تپه، هپكو یا فولاد افتاده و از هر جایی صدایی در می آید همه ناشی از این است كه در بحث خصوصی سازی موفق نبوده ایم و روند واگذاری شركتهایی كه به بخش خصوصی واگذار كرده ایم، به شیوه درست و اصولی انجام نگرفته است.
وی افزود: بخشی از شركتها و بنگاه های واگذار شده به بخش خصوصی كه گرفتار مشكل شده اند به واسطه مدیرانی بوده كه قدرت كارآفرینی و مدیریت بر این بنگاه ها را نداشتند و تنها تصاحب اموال و دارایی كارخانه را مدیریت تلقی می كردند و امروز نتیجه اش این شده كه این مدیریتها بدون آن كه بهره وری داشته باشند روز به روز تنزل كرده و نیروهای كار خودرا كه اصلی ترین سرمایه یك كارخانه است گرفتار كرده اند.

كاهش مجدد قیمت رب گوجه فرنگی
محمد میررضوی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به این كه سپس افزایش شدید قیمت رب گوجه فرنگی در مهرماه سال جاری كه سبب شد هر قوطی از این محصول به ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان باز افزایش قیمت داشته باشد، از اوایل آبان ماه شاهد افت قیمت ها در محدوده ۱۸ تا ۲۰ هزار تومانی بودیم، بیان كرد: قیمت ها هم اكنون به محدوده ۱۶ تا ۱۷ هزار تومانی به ازای هر قوطی ۸۰۰ گرمی كاهش یافته است و تا آخر سال شاهد گرانی مجدد نخواهیم بود و با عنایت به فصل برداشت گوجه جنوب مشكلی تا آخر سال در ارتباط با تامین و تولید رب گوجه فرنگی نخواهیم داشت.
وی همین طور در مورد سرنوشت درخواست سندیكای صنایع كنسرو ایران از سازمان توسعه تجارت در ارتباط با رفع ممنوعیت صادرات انواع سس های دارای رب گوجه فرنگی اشاره و اظهار نمود: همزمان با ممنوعیت صادرات رب گوجه فرنگی، صادرات انواع سس های دارای رب گوجه فرنگی باز ممنوع گردید كه این مساله فعالان اقتصادی در این حوزه را با مشكل مواجه كرده بود.

افزایش ۲۰ درصدی حقوق كاركنان دولت در بودجه سال ۹۸
محمد باقر نوبخت امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار نمود: در بررسی بودجه سال ۹۸ تا اینجا برمبنای افزایش ۲۰ درصدی حقوق كاركنان تصمیم گرفته و عمل می نماییم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینكه ۲۴ تبصره پیشنهادی سازمان برنامه و بودجه برای لایحه بودجه ۹۸ روز گذشته در هیات دولت به تصویب رسید، تصریح كرد: در جلسه یكشنبه بعدی دولت، ارقام بودجه و جداول تصویب نهایی شده و لایحه برای تقدیم به مجلس آماده میگردد.
نوبخت با اشاره به اینكه سال ۹۸ سال ویژه ای است و ما باید در یكی از بی رحمانه ترین و سخت ترین تحریم ها كشور را اداره نماییم، بیان كرد: سایه تحریم بر مصارف و درآمدهای ما می افتد اما هنر ما این است كه از امكانات و تجارب خود بهره برده و تحریم ها را دور بزنیم. هم اكنون یك تیم بسیار بزرگ در آمریكا مستقرند و بررسی می كنند كه ما در شرایط تحریم چه راه های جدیدی می رویم. بدین سبب من معذورم كه به صورت ریز و شفاف درباره تصمیمات دولت صحبت كنم.1397/09/08
20:53:04
5.0 / 5
4523
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است