Sibex سیبکس
رئیس سازمان پدافند غیرعامل:

واگذاری مدیریت اینترنت به نیروهای مسلح شایعه است یا تحلیل غلط

واگذاری مدیریت اینترنت به نیروهای مسلح شایعه است یا تحلیل غلط سیبكس: رئیس سازمان پدافند غیرعامل درباره طرح واگذاری مدیریت اینترنت به نیروهای مسلح، اظهار داشت: اینها یا شایعه است یا تحلیل غلط.به گزارش سیبكس به نقل از ایسنا، سردار جلالی در حاشیه همایش پدافند غیرعامل در جمع خبرنگاران اظهار نمود: مبدأ تهیه این طرح مركز پژوهش های مجلس است و اسم طرح هم ساماندهی شبكه های اجتماعی است.

وی اضافه كرد: شورایی برای سیاستگذاری و واگذاری مجوز پیش بینی شده كه در آن شورا مقرر است سازمان پدافند غیرعامل هم حضور داشته باشد. ما تهیه كننده طرح نبودیم. مبحث دیگری كه مطرح است مبحث مرزبانی سایبری است.

سردار جلالی اظهار داشت: در این طرح مبحث انحصار سازمان پدافند غیرعامل یا جای دیگر مطرح نیست. به نظر من باید به مسائل واقعی نگاه كرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل اظهار نمود: گیت وی ها مرزهای سایبری كشور هستند. مرزبانی در اختیار یك دستگاه نیست. در فضای سایبری مرزی وجود دارد كه برای حفاظت از مرزها همه دستگاه های مسئول باید حضور داشته باشند.
رئیس سازمان پدافند غیر عامل با اشاره به اینكه در حال حركت در شیب تند سایبری شدن هستیم، اظهار داشت: دارایی های فیزیكی در حال تغییر ماهیت به سایبری هستند. این یعنی باید خویش را آماده نماییم.
سردار جلالی با اشاره به اینكه این آمادگی در دو جهت است، اضافه كرد: اول دولت باید بعنوان سیاستگذار، هدایت كننده، رگولاتور و تسهیل كننده خدمات، تسهیل گری خدمات را انجام دهد تا خدمات در چارچوب مشخص و با رعایت خطوط امنیتی و دفاعی در اختیار مردم قرار گیرد. بخش دوم این است كه دارایی های ما دچار تغییر ماهیت هستند و ما باید بتوانیم از این دارایی ها حفاظت و مصونیت نماییم و در اینجا هم وقتی دارایی ها تغییر ماهیت می یابند امنیت و دفاع در حوزه سایبری موضوعی كاملا جدی و اساسی می شود، چون كه امورات مردم به آن متصل است.
سردار جلالی در مورد روندهای تاثیرگذاری كه در كشور و جوامع بین المللی اتفاق می افتد، اضافه كرد: سه فرآیند عمده در حال رخ دادن است، یكی مبحث IOT یا همان اینترنت اشیاء است كه به تعبیری ماهیت دارایی ها و سرمایه های كشور را از فیزیكی به سایبری یا سایبری فیزیكی تبدیل می كند و این به لحاظ شناخت ماهیت دارایی، نوع مدیریت تهدیدها و فرصت ها دچار تحول اساسی می گردد.
وی افزود: مبحث دوم IOP یا اینترنت و مردم یا به تعبیری توسعه شبكه های اجتماعی است كه با نسل جدیدی از شبكه های اجتماعی كه متمركز بر مجموعه ای از كاركردهای مردم در شبكه ها از جنس اطلاعاتی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، امنیتی، اقتصادی، اشتغال، بانكی، دریافت و پرداخت و ارزی است پیش می رود. با عنایت به اینكه در این دو فرآیند نظام كنترلی در ذات فناوری پیش بینی شده چند قابلیت به وجود می اید كه یكی كنترل گریزی در دولت هاست، چونكه رگولاتوری درون سیستم قرار می گیرد و كنترل های بیرونی روی آن به شدت كاسته می شود.
رئیس سازمان پدافند غیر عامل كشور افزود: فرآیند سوم هوشمندی است، هوشمندی به این معنا كه تركیب ظرفیت ها و قابلیت های فناوری اطلاعات با ظرفیت های فیزیكی به شكلی كه می توانند آن ها را به حداكثر بهره برداری و هماهنگی و هم افزایی از درون برساند.
سردار جلالی با اشاره به اینكه در این روند باید موضوعاتی را مورد توجه قرار داد، اظهار داشت: كاهش صدمه پذیری، كاهش مدیریت ریسك و وابستگی متقابل، كه قابلیت های آن نباید در كنترل كسی به جز حاكمیت جمهوری اسلامی قرار گیرد. مبحث سوم تداوم كاركردهای ضروری وابسته به فضای سایبر است و در آخر رزمایش و آمادگی است. ما باید برای همه زیرساخت ها طرح های پاسخ اضطراری داشته باشیم.1397/08/16
15:24:16
5.0 / 5
4366
تگهای خبر: اینترنت , بانك , توسعه , خدمات
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است