Sibex سیبکس

تعیین تعرفه اینترنت برعهده كیست؟

تعیین تعرفه اینترنت برعهده كیست؟ سیبكس: تعرفه ها در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات توسط اعضای كمیسیونی به نام تنظیم مقررات ارتباطات تعیین و تصویب می شوند.


به گزارش سیبكس به نقل از ایسنا، تعرفه گذاری در حوزه ICT با استفاده از كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات انجام می گیرد و تعرفه های تعیین شده در چارچوب مصوبه های كمیسیون توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی به ذی نفعان ابلاغ می گردد. مجموعه مصوبات این كمیسیون از ابتدا تابحال در آدرس www.cra.ir برای عموم قابل دسترسی است.
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در سال ۱۳۸۲ و با استناد به ماده هفت قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از تجمیع معاونت امور مخابراتی این وزارتخانه و اداره كل ارتباطات رادیویی تاسیس شد. هدف از تولید این سازمان ایفای اختیارات حاكمیتی، نظارتی و اجرایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تعریف شده است تا بعنوان نهاد نظارتی زمینه رقابتی شدن بازار عرضه خدمات مخابراتی و بالا رفتن كیفیت خدمات ارتباطی را فراهم آورد. اداره دبیرخانه كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و نظارت بر اجرای مصوبات آن هم از دیگر وظایف مهم این سازمان است.
كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی نهاد مستقلی است كه وظیفه سیاست گذاری، تدوین و تصویب مقررات را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برعهده دارد. نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات و حفظ حقوق مشتركین و كاربران برپایه اصول محوری سازمان (یعنی رعایت عدالت، انصاف، اخلاق مداری، صراحت، شفافیت و تولید فضای رقابتی سالم ) هم از دیگر وظایف آن است.
طبق ماده ۶ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به ترتیب رئیس و دبیر كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات محسوب می شوند و نمایندگانی از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سه نفر از صاحب نظرات امور اقتصادی، ارتباطات و یا فناوری اطلاعات هم دیگر اعضای آن را تشكیل می دهند كه برای مدت چهار سال به این سمت منصوب می شوند.
از طرفی دبیرخانه كمیسیون در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار دارد و مسئولیت ابلاغ مصوبات، تعیین دستور كار جلسات، برقراری ارتباط با دستگاه ها، موسسات و نهادها، تشكیل كارگروه های كارشناسی و تخصصی و دعوت از سایر كسانی كه لازم است در جلسات كمیسیون حاضر شوند، را برعهده دارد. همچنین، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بعنوان بازوی اجرایی كمیسیون، مسئولیت نظارت بر اجرای درست مصوبات و تهیه گزارش از بازخورد مصوبات و عرضه آن به كمیسیون را عهده دار است.
اما اصلاح و تجدید ساختار بخشهای ارتباطی كشور، تصویب ضوابط و مقررات مربوط به صدور پروانه فعالیت برای تولید شبكه و عرضه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات در قلمرو شبكه های غیرمادر، تعیین سیاست نرخ گذاری و تصویب تعرفه و نرخ عرضه خدمات در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات و تصویب جداول و نرخ های كلیه خدمات ارتباطی، تدوین مقررات ارتباطی كشور و نظارت بر حسن اجرای آن و سیاست گذاری درباره صدور مجوز فركانس و تعیین و دریافت حق امتیاز صدور مجوز از وظایف كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی است.
تدوین و تنظیم مقررات، آئین نامه ها، جدول های تعرفه و نرخ های كلیه خدمات در بخش های مختلف ارتباطات و فناوری اطلاعات، هم چنین تعیین كف یا سقف آن ها به منظور حصول اطمینان از رقابت سالم و تداوم عرضه خدمات و رشد كیفی آن ها برای تصویب كمیسیون در چارچوب قوانین و مقررات هم از وظایف و اختیارات سازمان تنظیم مقررات ارتباطات است.1397/07/02
15:02:15
5.0 / 5
4221
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است