Sibex سیبکس
مروری بر مهمترین اخبار اقتصادی امروز

توقف واردات سیگار در انتظار عملی شدن

توقف واردات سیگار در انتظار عملی شدن سیبكس: یكی از تكالیف ذكر شده در قانون برنامه پنجم توسعه، به صفر رساندن واردات سیگار بود كه محقق نشده اما مسئولان وعده دادند این مورد تا آخر سال ۱۳۹۷ عملی شود.


یكی از مهمترین خبرهای اقتصادی امروز ایسنا، به وعده وزارت صنعت، معدن و تجارت برای عملی شدن لغو واردات سیگار اختصاص داشت. در قانون برنامه پنجم توسعه تاكید شده بود كه كل واردات سیگار با برند اصلی در انتها این برنامه به تولید داخل تبدیل گردد تا با به صفر رساندن میزان واردات این محصولات با به كارگیری از توان داخلی، نیاز مصرفی كشور در داخل تامین گردد كه در عمل این اتفاق رخ نداد.
از طرفی طبق گفته مسئولان ذیربط علی رغم این كه طبق برنامه ششم توسعه واردات سیگار ممنوع اعلام نشده است، اما تكلیف تعیین شده در قانون برنامه پنجم توسعه ادامه می یابد و قرار بر این است تا واردات سیگار طبق برآوردها در انتها سال ۱۳۹۷ به صفر برسد تا با عنایت به قانون انحصار و هم افزایش میزان تولید برندهای اصلی در داخل، به تكلیف تعیین شده در قانون برنامه پنجم توسعه عمل شود.
راهی برای حل تنش آبی كشور
پرداختن به وعده وزارت نیرو برای حل تنش آبی هم یكی دیگر از اخبار مهم امروز بود. جدیدترین صحبت های وزیر نیرو حكایت از این دارد كه تصمیم های جدید این وزارتخانه برای حل بحران آب وارد فاز اجرایی شده و در همین مورد برای تمامی شهرهای دارای تنش آبی برنامه ریزی در دست اقدام است و قرار شده سند آمایش آب محور استانی هم تدوین شود و در آن اطلاعات دقیق هر كدام از شهرها و استان ها مورد ارزیابی قرار بگیرد.
وزارت نیرو صراحتا اعلام نموده برای تك تك شهرهای دارای تنش آبی برنامه دارد و طرح های مدون را بر مبنای برنامه عرضه شده به مجلس برای سال های پیش رو مشخص كرده است. در همین زمینه رضا اردكانیان وزیر نیرو اظهار نمود: دوشنبه هفته پیش در شورای عالی آب با حضور معاون اول رئیس جمهوری گزارش تفصیلی در مورد وضعیت استان ها عرضه شد كه به سفارش جهانگیری قرار شد وضعیت هر كدام از شهرهای دارای تنش آبی مورد بررسی قرار بگیرد و این مورد هم در دستور كار هیات وزیران قرار گرفت.
هواپیماهای برجامی تاثیر خویش را نشان دادند
آمارهای جدید وزارت راه و شهرسازی نشان داده است چند ماه بعد از آغاز فرایند تحویل هواپیماهای برجامی ATR به شركت هواپیمایی ایران ایر، این هواپیماها خیلی از فرودگاه های كوچك كشور را بار دیگر فعال كرده اند.
بر اساس آمارهای وزارت راه، هم اكنون این هواپیماها در مسیرهایی مانند سنندج، ابوموسی، ساری، جهرم، خوی، پارس آباد مغان، بندر لنگه و كلاله فعالیت می نمایند كه طبق آمارهای سال ۱۳۹۶ میزان فعالیت این فرودگاه ها به صورت قابل توجهی افزایش یافته است. پیش بینی می گردد با ورود ۱۲ فروند هواپیمای باقی مانده از خانواده ATR هدف كلانی كه در جهت توسعه فعالیت فرودگاه های كوچك در دستور كار قرار داشت، در آینده ای نزدیك به مرحله اجرا برسد.
مخالف مصرف لبنیات سنتی هستیم
در حالیكه رییس جامعه دامپزشكان و وزارت بهداشت نسبت به افزایش مصرف لبنیات سنتی و بیشتر شدن شیوع تب مالت در جامعه اخطار داده بودند، رییس سازمان دامپزشكی اعلام نمود كه مخالف مصرف لبنیات سنتی است اما شیوع تب مالت كاهش داشته است.
چندی پیش پیام محبی، رئیس جامعه دامپزشكان درباره شیوع تب مالت گفته بود كه تبلیغات منفی كه از جانب برخی مسئولان ضد لبنیات به بهانه مصرف پالم در آنها صورت گرفت، عاملی برای بیشتر شدن اقبال مردم به مصرف لبنیات سنتی و گسترش شیوع تب مالت در كشور شد كه باید فكری به حال سنتی فروشان در كوچه و خیابان ها كرد.
وی اضافه كرد: این مسئله را باید مدنظر قرار داد كه هیچگاه از مصرف لبنیات و شیر فرار نكنیم حتما از برندهای مشخص و معتبر استفاده نماییم چون كه اگر مشكلی در این محصولات به وجود بیاید، حداقل مصرف كنندگان می دانند باید از كدام برند شكایت كنند اما اگر یك كیسه شیر از لبنیات سنتی خریداری كنند، هیچ مدرك و استدلالی برای پیگیری حقوق شهروندی شان ندارند.
كاهش حجم معاملات بورس
یكی دیگر از اخبار امروز، كاهش حجم معاملات بورس بود كه نشان می داد در چهار روز كاری گذشته بورس تهران شاهد كاهش چشمگیر ارزش و حجم معاملات بوده است. در هفته ای كه گذشت شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار ۱۱۸۴ واحد افت كرد و حتی كانال ۹۴ هزار واحدی را از دست داد. همینطور شاخص آزاد شناور تا رقم ۹۹ هزار و ۴۴۵ واحدی پایین آمد. همینطور شاخص های بازار اول و دوم با افت به ترتیب ۸۳۱ و ۲۵۶۰ رو به رو شد و شاخص صنعت كاهش ۱۱۲۳ واحدی را تجربه نمود.
انجماد ساخت و ساز در كشور
یكی از گزارش های امروز به بررسی علت انجماد ساخت وساز پرداخته كه به عواملی همچون بالا بودن ریسك سرمایه گذاری، نبود تقاضای موثر ناشی از حباب قیمت مسكن، نبود بسته های تشویقی و عدم تزریق نقدینگی مناسب از جانب نظام بانكی مربوط می گردد. فرشید پورحاجت -دبیر كانون انبوه سازان- می گوید: در پنج سال قبل صنعت ساختمان در ركود بوده و دولت بعنوان نهاد حاكمیتی باید سیاست های تشویقی را برای بخش تولید تولید می كرد كه متاسفانه در این پنج سال چنین روندی را ندیدیم.
سال گذشته سه فصل ركود ساخت و ساز در حالی رقم خورده كه همچنان اشتغال ۱۲۰۰ حرفه و صنعت تحت تاثیر افت دمای تولید مسكن قرار دارد. بهار ۱۳۹۶ در كل كشور تعداد واحد مسكونی پیش بینی شده در پروانه های صادره برای احداث ساختمان ۷۹۶۸۸ مورد بوده است. تابستان ۸۲۵۲۰ مورد ثبت شده و در پاییز به ۶۷۵۱۱ مورد رسیده است. این آمار از آن حكایت می كند در ۹ ماهه سال قبل به صورت میانگین در هر فصل حدود ۷۶ هزار واحد مسكونی احداث شده كه اگر همین تعداد در زمستان هم تولید داشته باشیم مجموع ساخت و ساز سالیانه از ۳۰۴ هزار واحد فراتر نمی رود. این در شرایطی است كه سال قبل ۶۰۸ هزار و ۹۷۷ مورد ازدواج در كشور به ثبت رسیده و باید به صورت متوسط ۳۸۰ هزار واحد فرسوده، نوسازی شود.
جزییات آغاز عملیات صادرات گاز به عمان از تیر ماه
یكی از گزارش های امروز، به پروژه صادرات گاز به عمان اختصاص داشت كه سرآغاز آن به حدود ۱۴ سال قبل برمی گردد و الان به مراحل پایانی خود نزدیك و عمان بالاخره تا تیرماه مشتری گاز ایران خواهد شد.
توافق نامه صادرات گاز از ایران به عمان در ۲۵ اسفندماه سال ۱۳۸۳ امضاء شد. طبق این قرارداد ۲۵ ساله صادرات گاز به عمان باید تا سال ۲۰۰۸ با ۳۰ میلیون مترمكعب آغاز و در سال ۲۰۱۲ به ۷۰ میلیون مترمكعب می رسید.البته اجرای این پروژه هر سال به سال بعد موكول شد و حتی قرار بود تا ۱۰ اسفند سال ۱۳۹۵ مدل صادرات گاز به عمان مشخص شود. در نهایت در دیداری كه بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران و محمد الرومحی، وزیر نفت عمان در اواسط فروردین ماه سال جاری با یكدیگر داشته اند درمورد جزئیات این پروژه به توافق رسیدند و حتی زمان اغاز آن را نهم تیرماه اعلام نمودند.
عملكرد اقتصادی پایین تر از حد انتظار كشورهای عرب خلیج فارس
صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش خود از چشم انداز اقتصادی كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس گفت كاهش سرعت فعالیت اقتصادی این كشورها در سال ۲۰۱۷ مبین كاهش بیش از اندازه انتظار عملكرد اقتصادی پیش بینی شده در اكتبر ۲۰۱۷ است. سال قبل متوسط رشد اقتصادی این كشورها تنها ۰.۲ درصد بود اما عربستان موفق شد برای اولین بار از سال ۲۰۰۹ شاهد عملكرد مثبت اقتصادی باشد.
هر چند كه انتظار می رود تولید ناخالص داخلی این كشورها در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ افزایش یابد اما پیش بینی می گردد این رشد كماكان پایین تر از سالهای پیش از سال ۲۰۱۴ باشد. جهاد ازور - مدیر منطقه خاورمیانه و آسیای مركزی صندوق بین المللی پول- اظهار داشت: چشم انداز رشد اقتصادی جهانی بهبود یافته است اما منطقه نمی تواند كاملا از این وضعیت منتفع شود.1397/02/14
14:43:02
5.0 / 5
5091
تگهای خبر: توسعه , واردات
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است