Sibex سیبکس

۳ کهکشان را از چشم هابل و جیمز وب همزمان تماشا کنید

۳ کهکشان را از چشم هابل و جیمز وب همزمان تماشا کنید به گزارش سیبکس، صفحه رسمی تلسکوپ فضایی جیمز وب در اینستاگرام با انتشار تصاویر ترکیبی ثبت شده جیمز وب و هابل نوشت: در کنار هم بودن همیشه بهتر است.


به گزارش سیبکس به نقل از ایسنا، در این تصاویر کهکشانی، داده های جیمز وب با رنگ قرمز و داده های هابل با رنگ آبی مشخص شده اند. در حالیکه وب گرد و غباری را نشان داده است که در نور مادون قرمز می درخشند، نمای ثبت شده در نور مرئی از هابل به ما می گوید که نور ستارگان کجا جذب گرد و غبار می شود.
نیمه بالایی تصاویر توسط جیمز وب و نیمه پایینی تصاویر توسط هابل ثبت شده است.


در این تصویر دو نما از کهکشان مارپیچی ان جی سی ۶۲۸ (NGC 628) به صورت مورب در دو بخش قرار گرفته است، که وب در بالا سمت چپ و هابل در پایین سمت راست قرار دارد. هسته کهکشان حدودا در مرکز قرار دارد و به نظر می آید که بازوها در خلاف جهت عقربه های ساعت می چرخند. در تصویر وب، بازوها از رشته هایی در رنگ های نارنجی و قرمز به همراه رنگ خاکستری تیره یا سیاه تشکیل شده اند و یک مه آبی در نزدیکی هسته وجود دارد. در تصویر هابل، بازوها تلفیقی از خوشه های ستاره ای آبی روشن، مناطق تشکیل ستاره صورتی و خطوط گرد و غبار قهوه ای تیره هستند و هسته به رنگ زرد کم رنگ است.


دو نما از کهکشان ان جی سی ۱۳۰۰(NGC 1300) به صورت مورب به دو بخش تقسیم شده است که وب در بالا سمت چپ و هابل در پایین سمت راست است. هسته کهکشان در مرکز قرار دارد و به یک ساختار میله ای مورب برجسته متصل است. دو بازوی مارپیچی متمایز آن از انتهای میله شروع شده و در خلاف جهت عقربه های ساعت می چرخند. بازو و میله ها با هم یک شکل حرف S انگلیسی رو به عقب را می سازند. در تصویر وب، میله و بازوهای مارپیچی در رنگ های نارنجی و قرمز هستند و به ناحیه مرکزی آن که دایره ای و زرد روشن است متصل شده اند. در تصویر هابل، بازوها تلفیقی از خوشه های ستاره ای آبی روشن و خطوط گرد و غبار قهوه ای تیره هستند و میله و هسته به رنگ زرد کم رنگ است.


دو نما از کهکشان ان جی سی ۳۳۵۱(NGC 3351) به صورت مورب در حالیکه هابل در بالا سمت چپ و وب در پایین سمت راست قرار دارد، تقسیم می شوند. هسته کهکشان در مرکز قرار دارد و بازوهای مارپیچی آن در جهت عقربه های ساعت می چرخند و یک حلقه بیرونی مشخص را می سازند. در تصویر هابل، ساختار میله ای حدودا افقی کهکشان به رنگ زرد کم رنگ است و بازوها تلفیقی از خوشه های ستاره ای آبی روشن و خطوط گرد و غبار قهوه ای تیره هستند. در تصویر وب، بازوها از رشته هایی به رنگ قرمز نارنجی ساخته شده اند. آنها به واسطه منطقه مرکزی آن که یک نوار آبی مه آلود متصل به هسته مرکزی است، به هم متصل شده اند. هسته دارای یک بیضی نارنجی کوچک در اطراف یک بیضی دایره ای زرد روشن است که یک نقطه آبی در مرکز آن قرار دارد.
منبع:

1402/11/21
09:40:51
5.0 / 5
331
تگهای خبر: وب
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است