Sibex سیبکس

هوش مصنوعی بهتر از انسان شهرسازی می کند

هوش مصنوعی بهتر از انسان شهرسازی می کند به گزارش سیبکس، برنامه های مطالعاتی هوش مصنوعی می توانند شهر های بهتری نسبت به انسان ها طراحی نمایند.


به گزارش سیبکس به نقل از ایسنا و به نقل از اس ای، تصور کنید در شهری سرسبز و خنک، مملو از پارک ها و مسیرهای پیاده روی، مسیرهای دوچرخه سواری و مسیرهای مختص اتوبوس هایی زندگی می کنید که مردم را در عرض چند دقیقه به مغازه ها، مدارس و مراکز خدماتی می رسانند.
این رویا، مظهر برنامه ریزی شهری و به شکلی تعریف مدینه فاضله یا مفهوم شهر ۱۵ دقیقه ای است، جایی که تمام نیازها و خدمات اولیه در یک ربع ساعت در دسترس می باشد و سلامت عمومی در اولویت قرار دارد و خبری از آلایندگی بیش از اندازه خودرو ها نیست.
هوش مصنوعی می تواند به برنامه ریزان شهری کمک نماید که این بینش را بهتر درک کنند.
مطالعه جدیدی از پژوهشگران دانشگاه شینهوا(Tsinghua) در چین نشان داده است که چگونه فناوری یادگیری ماشینی در کسری از زمان می تواند طرح بندی های فضایی کارآمدتری نسبت به انسان ها ایجاد نماید.
یو ژنگ دانشمند اتوماسیون و همکارانش می خواستند راهکارهای جدیدی برای بهبود شهر های ما بیابند که به سرعت درحال شلوغ شدن هستند.
آنها یک سیستم هوش مصنوعی را برای مقابله با خسته کننده ترین و محاسباتی ترین وظایف برنامه ریزی شهری توسعه دادند و دریافتند که این سیستم، نقشه های شهری بهینه ای تولید می کند که در سه معیار دسترسی به خدمات و فضاهای سبز و سطح ترافیک، حدود ۵۰ درصد بهتر از طراحی های انسانی عمل می کند.
ژنگ و همکارانش که از مقیاس کوچک شروع کردند، به مدل خود دستور دادند که مناطق شهری را فقط در وسعت چند کیلومتر مربع طراحی کند.
این سیستم هوش مصنوعی بعد از دو روز آموزش و با استفاده از چندین شبکه عصبی، به دنبال طرح بندی جاده ها و کاربری زمین ایده آل بود تا با مفهوم شهر ۱۵ دقیقه ای و سیاست ها و نیازهای برنامه ریزی محلی مطابقت داشته باشد.
در حالیکه مدل هوش مصنوعی ژنگ و همکارانش دارای برخی خصوصیت ها برای برنامه ریزی مناطق شهری بزرگ تر است، طراحی کلی یک شهر بی نهایت پیچیده تر خواهد بود.
پژوهشگران می گویند، خودکارسازی طراحی شهری و فرآیندهای برنامه ریزی می تواند در زمان به شکل قابل ملاحظه ای صرفه جویی کند. بعنوان مثال، این مدل هوش مصنوعی وظایف خاصی را در چند ثانیه محاسبه می کند، در حالیکه برای برنامه ریزان انسانی بین ۵۰ تا ۱۰۰ دقیقه طول می کشد.
به قول پژوهشگران، خودکارسازی زمان برترین وظایف برنامه ریزی شهری، وقت برنامه ریزان را آزاد می کند تا روی وظایف چالش برانگیزتر یا انسان محورتر مانند مشارکت عمومی و زیبایی شناسی تمرکز کنند.
ژنگ و همکارانش به جای اینکه هوش مصنوعی جایگزین افراد شود، سیستم هوش مصنوعی را بعنوان یک دستیار برنامه ریز شهری تعریف می کند که می تواند طرح های مفهومی ایجاد نماید که توسط الگوریتم ها بهینه شده اند و توسط متخصصان انسانی بر مبنای بازخورد جامعه بررسی، تنظیم و ارزیابی می شوند.
پائولو سانتی، دانشمند پژوهشی مؤسسه فناوری ماساچوست(MIT) در تفسیر این مطالعه نوشت: این آخرین گام، برای یک طراحی خوب حیاتی می باشد. برنامه ریزی شهری تنها تخصیص فضا به ساختمان ها، پارک ها و غیره نیست، بلکه طراحی مکانی است که جوامع شهری در آن زندگی و کار کنند، تعامل داشته باشند و امیدواریم برای مدتی طولانی شکوفا شوند.
ژنگ و همکارانش با مقایسه گردش کار انسان و هوش مصنوعی خود با طراحی های مختص انسان دریافتند که این فرایند مشارکتی می تواند دسترسی به خدمات اولیه و پارک ها را به ترتیب ۱۲ و ۵ درصد افزایش دهد.
پژوهشگران همینطور از ۱۰۰ طراح شهری نظرسنجی کردند، طراحانی که نمی دانستند طرح هایی که از آنها خواسته شده است از بین آنها انتخاب کنند، توسط برنامه ریزان انسانی یا هوش مصنوعی بوجود آمده است. هوش مصنوعی برای بعضی از طرح های فضایی خود رای قابل توجهی به دست آورد، اما برای سایر طرح ها، هیچ اولویت مشخصی در بین شرکت کنندگان در این نظرسنجی وجود نداشت.
البته آزمون واقعی در جوامعی خواهد بود که این طرح ها بر مبنای آن ساخته شده اند که با کاهش صدا، گرما و آلودگی و بهبود سلامت عمومی که برنامه ریزی شهری وعده می دهند، سنجیده می شود.
این مطالعه در مجله Nature Computational Science انتشار یافته است.
منبع:

1402/06/28
21:36:24
5.0 / 5
246
تگهای خبر: توسعه , خدمات , سیستم , فناوری
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است