Sibex سیبکس
رئیس اتاق ایران اعلام كرد؛

۱۰ میلیون ایرانی زیر خط فقر

۱۰ میلیون ایرانی زیر خط فقر به گزارش سیبکس، رئیس اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به کاهش ۳۰ درصدی درآمد سرانه هر ایرانی و زیر خط فقر بودن ۱۰ میلیون نفر، اظهار داشت که عدم تدوین واقعی و درست برنامه هفتم، فرصت بازیابی اقتصاد را از بین می برد.به گزارش سیبکس به نقل از مهر، غلامحسین شافعی امروز در نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه هیچ ایرانی دلسوزی نمی تواند نسبت به آنچه در دو ماه گذشته رخ داده بی تفاوت باشد و امیدوارم کشور زودتر به سرمنزل آرامش برسد، اظهار نمود: این روزها در جلسات متعدد، مسؤلان از ما سوال می کنند که برای بهبود وضع اقتصادی کشور چه باید کرد؟ در یک کلام پاسخ ما در دو مورد اساسی خلاصه می شود.
دو راهکار برای بهبود وضع اقتصادی
رئیس اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: اول این که حل مشکل اقتصادی کشور و بهبود وضع اقتصادی مردم نیازمند سرمایه گذاری های عظیم و دسترسی به فناوری های به روز است.
وی افزود: مورد دوم هم این که حضور افراد دارای اهمیت حرفه ای در مناصب مهم اقتصادی کشور چاره ساز است.
وی افزود: آنچه تابحال اقتصاد ما در طول دهه های گذشته با آن روبرو بوده خالی از موارد فوق الذکر و حرکت در مسیری پر از اشتباه بوده که ما را به نقطه بحرانی در اقتصاد کشور هدایت می کند.
۱۰ میلیون ایرانی زیر خط فقر هستند
شافعی خاطرنشان کرد: طبق محاسبات متعدد در ۱۰ سال گذشته درآمد سرانه حقیقی هر ایرانی بیشتر از ۳۰ درصد کاسته شده است و حدود ۱۰ میلیون ایرانی زیر خط فقر رفته اند.
وی اضافه کرد: چند سال است که حجم استهلاک از حجم سرمایه گذاری پیشی گرفته است و فقر مطلق حدود دو برابر شده است.
فعالان اقتصادی انگیزه ای برای سرمایه گذاری مولد ندارند
رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: میانگین رشد اقتصادی با نفت طی سالهای ۹۰ تا ابتدای ۱۴۰۱ بر مبنای آمارهای بانک مرکزی نیم درصد بوده است.
وی افزود: این وضعیت نشان از سیطره ناا طمینانی در فضای کسب و کار و عدم انگیزه فعالان اقتصادی برای سرمایه گذاری های بزرگ و مولد در کشور دارد. زمانی که سرمایه گذاری صورت نگیرد، تولید اشتغال زا و پایدار نخواهیم داشت و متعاقباً اشتغال زایی برای جمعیت جوان کشور رقم نخواهد خورد.
بیکاری فارغ التحصیلان اخطار جدی است
شافعی اظهار نمود: بنا بر اعلام بانک مرکزی نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در سال ۹۸ معادل ۲۶.۱ درصد و نرخ بیکاری جوانان ۱۸ تا ۳۵ ساله معادل ۱۸ درصد بوده است.
وی اضافه کرد: بررسی این شاخص ها برای زنان در مقایسه با مردان عمق مشکل را بیشتر آشکار می کند. این نرخ برای کشوری که یکی از مزیت های نسبی آن نیروی جوان تحصیل کرده است اخطار جدی تلقی می شود.
ماهیت سیاست های اقتصادی دولت روشن نیست
رئیس پارلمان بخش خصوصی در ادامه اظهار داشت: نااطمینانی های گسترده در اقتصاد ایران هم ریشه در سیاست های اقتصادی داخلی دارد و هم در تحریم های ظالمانه.
وی اضافه کرد: حقیقت آن است که هنوز همانند سال ها قبل، ماهیت سیاست های اقتصادی دولت هم برای فعالان اقتصادی روشن نیست.
شافعی افزود: سیاست های دولت و مجلس درباره ی قیمت گذاری انرژی و قیمت گذاری خوراک برای صنایع چیست؟ سیاست کشور در رابطه با نرخ ارز، در رابطه با نرخ سود بانکی، درباره ی قیمت گذاری کالاها و خدمات و انواع نهاده های تولید چیست؟ منطق سیاست های مالیاتی دولت و مجلس چیست؟ وضعیت بورس بعنوان دماسنج اقتصاد در چند سال گذشته به وضوح نتیجه سردرگمی سیاست های اقتصادی و راهبردهای سیاسی کشور است.
وی تصریح کرد: بدون وجود چشم انداز روشنی در رابطه با این سیاست ها، یک فعال اقتصادی نمی تواند تصمیمات میان مدت و بلندمدت بگیرد.
لزوم مشارکت بخش خصوصی در تدوین استراتژی توسعه صنعتی کشور
رئیس اتاق بازرگانی ایران در ادامه به تدوین استراتژی توسعه صنعتی کشور اشاره نمود که در دستور کار دولت قرار گرفته است و اظهار داشت: تدوین سند استراتژی توسعه صنعتی مبحث فرابخشی است. اتاق ایران امیدوار است با دعوت از بخش خصوصی در کارگروه های تدوین سیاست ها در رابطه با رسته های اولویت دار، مشارکت عمومی و همگرایی در اجرایی شدن سند را قوت بخشد.
وی اضافه کرد: گزارشی که اخیراً توسط مرکز پژوهش های اتاق ایران انتشار یافته است ضمن بررسی تجربه توسعه صنعتی کشورهایی همچون چین، ژاپن، تایوان و کره جنوبی به این نتیجه می رسد که در کشورهایی که در توسعه صنعتی موفق بوده اند بدون استثنا از یک توالی صنعتی تدریجی پیروی کرده اند.
رئیس پارلمان بخش خصوصی خاطرنشان کرد: به این معنا که در مراحل اولیه، مزیت های نسبی خویش را سکوی پرتابی برای مزیت سازی و خلق ارزش قرار داده اند.
وی اضافه کرد: توسعه اقتصادی پایدار، نشأت گرفته از سیاست های صنعتی سنجیده ای است که در مراحل ابتدایی با مزیت های نسبی یک کشور همسو بوده و صنایع سازگار با ساختار داخلی و موجود را هدف گذاری کند.
شافعی افزود: استراتژی های توسعه که بدون توجه به مزیت ها، صرفا با الگوبرداری از مراحل انتهایی توسعه کشورهای پیشرفته تلاش بر تمرکز بر روی صنایع سنگین داشتند، به شکست منتهی شدند.
از مزیت های کشور برای توسعه زنجیره ارزش تولید بهره نبرده ایم
وی افزود: در کشورمان هم مزیت های عدیده ای وجود دارد که متأسفانه بدون آنکه از آنها در جهت تقویت زنجیره های ارزش صنعت استفاده گردد یا نادیده گرفته و یا صرفا به خام فروشی منتهی شده اند. از این منظر شما ببینید که چقدر واقعیات اقتصاد ما با تجارب موفق در تضاد است.
شافعی اضافه کرد: به این معنا که از مزیت های نسبی خود نظیر نیروی کار تحصیل کرده و به نسبت ارزان و همینطور منابع غنی انرژی و معدنی برای توسعه زنجیره ارزش تولید در کشور بهره نبرده ایم و برعکس صنایع سرمایه بر و خام فروشی در اولویت قرار گرفته اند.
وی تصریح کرد: امیدواریم تهیه این سند و اجرایی شدن آن معضل تصمیم گیری های جزیره ای را حل کند و از همه این فرصت ها و مواهب برای تکمیل زنجیره ارزش تولیدات رقابت پذیر استفاده گردد.
در برنامه هفتم توسعه نباید آمال و آرزوهای بلندپروازانه را طرح کرد
شافعی در ادامه به تدوین برنامه هفتم توسعه اشاره نمود و اظهار داشت: اگر دولت و مجلس می خواهند در عرصه اقتصاد تحولی ایجاد کنند فرصت برنامه هفتم توسعه، بزنگاهی است که میتوان بخشی از ناکارآمدی های انباشت شده را حل وفصل کرد. تمام تلاش آنها باید این باشد که نا اطمینانی های در ارتباط با سیاست های اقتصادی داخلی را کاهش دهند.
وی اضافه کرد: بنابراین برنامه هفتم به جای طرح آمال و آرزوهای بلندپروازانه بیشتر از هر چیزی باید به دنبال تغییر ریل اداره کشور در جهت تأمین منافع کشور و مشارکت حداکثری در اجرای آن معطوف و متمرکز شود.
عدم تدوین واقعی برنامه هفتم، فرصت بازیابی اقتصاد را از بین می برد
رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: با صراحت عرض می کنم که یکی از اشکالات برنامه های قبلی عدم توجه به واقعیات زمان تدوین برنامه همچون آثار مخرب تحریم ها بر توان تولیدی کشور و مشارکت ندادن بخش خصوصی و استان ها و دیگر گروههای مرجع بوده است.
وی افزود: درصورتیکه در فرایند تدوین برنامه هفتم از بخش خصوصی مشورت گرفته نشود و برنامه هفتم هم در قالب برنامه ریزی غیرمشارکتی و از بالا به پایین و ارباب-رعیتی و در زمان اندک، تدوین شود فرصت بازیابی اقتصاد و جامعه از بین خواهد رفت.
شافعی تصریح کرد: انتظار می رود که از برنامه های کم فایده و نمایشی قبلی، درس گرفته شود و در مرحله تدوین برنامه از همه ظرفیت های کشور بخصوص بخش خصوصی و نخبگان و ذی نفعان استفاده گردد.
کاهش سهم فناوری اطلاعات در تولید ناخالص ملی به علت محدودیت های اینترنت
رئیس پارلمان بخش خصوصی در ادامه به مشکل ارتباطی کسب و کارها اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که صاحبان کسب و کار بخصوص کسب وکارهای کوچک در این دو ماه با آن دست به گریبان بوده اند، مشکل محدودیت اینترنت بعنوان یکی از اجزای مهم و انکارناپذیر فضای کسب و کار امروز است.
وی اضافه کرد: آمارهای رسمی بانک مرکزی از آن حکایت می کند که ۳.۳ درصد از تولید ناخالص ملی به صورت مستقیم به اقتصاد حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گره خورده است.
شافعی افزود: بر این اساس محدودسازی اینترنت در چند ماه اخیر ضمن آنکه زیان جبران ناپذیری را بر خیلی از شرکت ها بخصوص کسب وکارهای فعال در قسمت خدمات تحمیل کرده، به کاهش سهم فناوری اطلاعات در تولید ناخالص ملی منجر گردیده است.
معاش ۹ میلیون نفر در معرض تهدید قرار دارد
وی اضافه کرد: برآوردهای انجام گرفته در سازمان صنفی کامپیوتری نشان داده است معیشت ۹ میلیون نفر از جمعیت کشور که برای عرضه محصولاتشان از شبکه های اجتماعی بین المللی استفاده می نمایند، با اختلال سراسری در شبکه اینترنت در معرض تهدید قرار دارد.
۷۱ درصد محصولات عرضه شده در اینستاگرام، ایرانی است
شافعی اظهار داشت: اهمیت توجه به ادامه حیات کسب وکارهای اینترنتی از آنجا دوچندان می شود که بدانیم بیشتر از ۷۱ درصد از محصولات مبادله شده در صفحات اینستاگرام، کالای تولید ایران بوده است که به طور عمده زنان و جوانان صاحبان این کسب و کارها هستند.
۴۰۰ هزار کسب و کار در معرض نابودی
وی اضافه کرد: طبق نظرسنجی صورت گرفته توسط سازمان صنفی کامپیوتری در مهر ۱۴۰۱ که با مشارکت ۱۰۴ شرکت صورت گرفته حدود ۲۵ درصد پاسخ دهندگان عنوان کردند که ۵۰ تا ۷۵ درصد فروششان کاسته شده است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: همینطور ۳۳ درصد از مشارکت کنندگان میزان کاهش فروش را بین ۷۵ تا ۱۰۰ درصد عنوان کرده اند.
وی اضافه کرد: برآورد میزان خسارت احتمالی در صورت تداوم محدودیت ها هم جالب توجه است. ۲۵ درصد روزانه ۵۰ میلیون تا ۶۰ میلیون تومان خسارت برآورد کرده اند. ۲۱ درصد بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان و ۲۶ درصد بالای صد میلیون تومان تخمین زده اند.
شافعی اظهار داشت: بیشتر از ۴۰۰ هزار کسب و کار در این شرایط در معرض نابودی هستند. نوش داروی پس از مرگ سهراب کارساز نیست.

1401/08/30
10:31:21
5.0 / 5
368
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است