Sibex سیبکس

لزوم پشتیبانی از بومی سازی زیر ساختهای امنیتی

لزوم پشتیبانی از بومی سازی زیر ساختهای امنیتی به گزارش سیبکس وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر لزوم یکپارچه سازی عرضه خدمات الکترونیک دستگاههای مختلف تاکید نمود.


به گزارش سیبکس به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور در مراسم رونمایی از پروژه های هوشمند سازی پلیس که قبل از ظهر امروز با حضور فرمانده ناجا در مقر نیروی انتظامی برگزار شد اظهار داشت: امروز فناوری اطلاعات زندگی بشر را زیر رو کرده و درتمامی لایه های زندگی و در بین تمام اقشار تأثیر گذار بوده است به صورتی که دیگر کسی بدون این فناوری نمی تواند زندگی کند.
وی افزود: در همین انتشار کرونا شما تصور کنید که اگر این فناوری وجود نداشت شرایط مدارس و آموزش چگونه ادامه پیدا می کرد. با استفاده از این تکنولوژی و با زیر ساختهایی که به دست جوانان ما فراهم گردید ما توانستیم از این وضعیت عبور نماییم.
وی با بیان اینکه این فضا کاملا سیال و رو به جلو است اظهار داشت: در چنین شرایطی نظم بخشیدن، ساماندهی و شفافیت برای پیگیری حقوق مردم اهمیت زیادی دارد و پلیس بعنوان بازوی مقتدر حاکمیت باید برای حفظ حقوق مردم در این فضا هم حضور داشته باشند تا اگر خدای ناکرده فردی در این فضا گرفتار مشکل شد بتواند از حقوقش پیگیری کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: پلیس باید به روز و به دنبال فناوری باشد امروز صحبت از ارزهای دیجیتالی و فناوری بلاکچین، اینترنت اشیاء و... است و طبیعی است که در این فضا حاکمیت حتما باید برای حفظ منافع مردم و دفاع از حقوق آنان خویش را به روز کرده و به فناوری های نوین مجهز شود. این یکی از مأموریت های اصلی پلیس است که البته کارهای خوبی هم در این حوزه انجام شده است.
وی با بیان اینکه این حرکت باید تداوم پیدا کرده و دائما این فضا رصد و تحلیل شود اظهار داشت: سردار هادیانفر در پلیس فتا سنگ بنای خوبی را گذاشتند و این مسیر بعد از ایشان هم به خوبی پیش رفته و باید ادامه پیدا کند.
زارع پور افزود: مسئله دوم استفاده از فناوری در خود پلیس است. ما باید کاری نماییم که طعم شیرین عرضه و استفاده از خدمات الکترونیک دولت را به مردم بچشانیم. مردم انتظار دارند که خدماتی را که از بخش خصوصی می گیرند از بخش دولتی هم دریافت نمایند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پلیس را جزو نخستین سازمانهایی که معاونت فناوری اطلاعات در آن شکل گرفت توصیف کرد و اظهار داشت: از این تکنولوژی باید حداکثر استفاده گردد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم عرضه خدمات یکپارچه از جانب تمامی دستگاهها در حوزه الکترونیک تصریح کرد و اظهار داشت: نباید به مردم بگوییم که اگر با پلیس کار دارید نرم افزار پلیس من را نصب کنید اگر با وزارت نیرو کار دارید نرم افزار نیروی من را نصب نماییم و به همین ترتیب پیش روید. باید این فضا را بشکنیم و تمام خدمات را یکپارچه نماییم حتی اگر لازم است باید قوانین هم را اصلاح نماییم.
وی به دوران حضورش در قوه قضاییه اشاره نمود و اظهار داشت: در آن زمان دو نهاد بودند که هیچ تعامل اطلاعاتی نداشتند اما با پیگیری هایی که انجام دادیم این تعامل برقرار شد ما هم در وزارت ارتباطات تلاش می نماییم تا به سمت دولت الکترونیک حرکت کرده و تبادلات الکترونیک بین دستگاهها را تسهیل نماییم.
زارع پور افزود: طرح جدیدی را برای استقرار دولت هوشمند و دولت الکترونیک تدوین خواهیم کرد که در آن یک نفر و یک دستگاه در دولت پاسخگوی این مسئله باشد. چون که امروز این طور نیست و چندین متولی و پاسخگو برای آن وجود دارد.
زارع پور به بیان دو رتبه از کشور ایران در شاخصهای کمیت و کیفیت خدمات الکترونکی یپرداخت و اظهار داشت: در شاخص کمیت از بین 190 کشور جهان در رتبه 89 هستیم و در شاخص کیفیت عرضه خدمات هم رتبه 130 را داریم که این به هیچ عنوان شایسته نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست به ویزه آن که ما جوانان نخبه ای در کشور داریم و ظرفیت های خوبی هم در کشورمان وجود دارد.
وی افزود: در همین راستا هم طبق برنامه ای که به مجلس شورای اسلامی عرضه کردند جایگاه جمهوری اسلامی حداقل باید 30 پله در دولت هوشمند ارتقاء پیدا کند تا انشاء الله رضایت مردم هم ارتقاء پیدا کند.
وی با بیان اینکه همه باید به درگاه یکپارچه خدمات دولتی متصل شوند گفلت: این مورد به یک عزم ملی نیاز دارد و بطور قطع باید به جای آن که به فکر منابع و منافع خودمان یا سازمان مان باشیم به فکر رضایتمندی و منابع کشور باشیم به صورتی که در نهایت این مووضع به نفع جمهوری اسلامی است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر لزوم پشتیبانی از بومی سازی زیر ساختهای امنیتی در کشور هم تصریح کرد و اظهار داشت: این مورد در دستور کار ما است و اتفاقا نیروهای نظامی در این عرصه پیش رو هستند.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم که پلتفرمهای داخلی تقویت شود، در این عرصه ظرفیت های بسیاری داریم ما پلتفرمهای بسیار خوبی در کشور داریم که بویژه در شرایط تحریم حرف برای گفتن دارند.
وی با بیان اینکه نیازمندیهای کشور مبتنی بر سرمایه های بومی است اظهار داشت: این مورد باید تقویت شود و ما از راه ظرفیت هایی که خودمان داریم خدماتمان را عرضه دهیم.
او در آخر تصریح کرد که باید پلتفرمهای داخلی به خصوص پیام رسان های داخلی جدی گرفته شوند و وزارت ارتباطات هم برنامه های خوبی در این حوزه دارند که بزودی اعلام می شود.
به گزارش سیبکس به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور در حاشیه مراسم افتتاح پروژه های هوشمندسازی پلیس که قبل از ظهر امروز در مقر ناجا برگزار شد با حضور در جمع خبرنگاران درباره چرایی قطع شدن بعضی از سامانه های دستگاههای دولتی در بعضی از ساعات اظهار نمود: برای عرضه خدمات الکترونیکی احتیاج به فناوری پایه وجود دارد. یعنی هم لازم است زیرساخت مناسب از نظر شبکه ای وجود داشته باشد و هم سرویس آن پایدار باشد و دستگاههای مورد استفاده هم دستگاههای پایداری باشند. به عبارتی دیگر لازم است که از ابتدا تا انتهای خط همه اجزا به طور یکپارچه فعالیت کنند.
وی با اشاره به اینکه این خدمات باید پایش شود، اظهار داشت: ما در وزارت ارتباطات به دنبال فراهم کردن زیرساختی هستیم که تمامی خدمات عرضه شده توسط بخش های دولتی را پایش نماییم. از راه این سیستم میلیونها تراکنش و فعالیتی بین سازمانی که روزانه انجام می شود از جانب وزارت ارتباطات پایش شده و اگر سیستمی گرفتار مشکل شود در لحظه متوجه خواهیم شد. ازاین رو با استفاده از چنین سامانه ای این مشکل هم حل خواهد شد.
وی ادامه داد: حالا آنچه که بیشتر برای مردم مهم می باشد این است که وزارت ارتباطات ارتباط بین کاربران و سامانه ها را در حین استفاده از فناوری ها را پایدار نگهدارد.
او همینطور از قصد وزارت ارتباطات برای یکپارچه سازی و ایجاد درگاهی واحد برای عرضه خدمات الکترونیکی به شهروندان اطلاع داد و اظهار داشت: ما به دنبال این هستیم تا تمام خدمات الکترونیکی که مردم به منظور زندگی یومیه به آن احتیاج دارند از راه یک درگاه واحد عرضه شود. برای این منظور ما به همکاری تمامی دستگاههای اجرایی کشور احتیاج داریم.
وی درباره این که این طرح چه زمانی اجرا خواهد شد، اظهار داشت: شرط اجرای آن این است که همه دستگاه ها پای کار بیایند. ما اجرای این برنامه را طی چهار سال آینده پیشبینی کردیم و طی یکسال آینده فاز نخست آنرا اجرا خواهیم کرد.
زارع پور در ادامه به خدمات عرضه شده از جانب پلیس هم اشاره نمود و اظهار داشت: امروز خدمات نوینی توسط نیروی انتظامی عرضه می شود و علاوه بر آن با عنایت به این که زندگی مردم با فضای مجازی و ابزارهای فناوری اطلاعات گره خورده لازم است که پلیس هم مقتدرانه در این فضا حضور داشته باشد. لازمه این حضور هم استفاده از ابزارهای به روز و مجهز برای صیانت از منافع مردم است.1400/07/18
23:20:07
5.0 / 5
295
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است