Sibex سیبکس
در گزارش سیبكس مطرح شد؛

پشتیبانی از حقوق كاربران در فضای مجازی نیازمند قانون گذاری

پشتیبانی از حقوق كاربران در فضای مجازی نیازمند قانون گذاری یک پژوهشگر فضای مجازی ضمن اشاره به خلاءهای قانونی کشور در حوزه فضای مجازی اظهار داشت: پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی نیازمند قانون گذاری است و قانون اختیارات وزارت ارتباطات باید اصلاح گردد.حسین زیبنده دانشجوی دکتری حکمرانی فضای مجازی و پژوهشگر هسته خط مشی فضای مجازی مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به خلاءهای قانونی و سیاستگذاری کشور در حوزه فضای مجازی اظهار داشت: در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی ضرورت قانون گذاری از حیث پشتیبانی از حقوق اشخاص و کاربران در فضای مجازی و هم قوانینی که در ارتباط با ساختار وزارت ارتباطات می شود، احساس می شود.
وی ضمن اشاره به این که در مورد حقوق اشخاص شامل کاربران، بخش خصوصی و دولتی در فضای مجازی تنها یک قانون جرایم کامپیوتری وجود دارد که از سال ۸۸ عرضه شده و هیچ بازبینی در آن صورت نگرفته است، تصریح کرد: عرضه طرح ها و لایحه هایی در حوزه حقوق مصرف کننده، مالکیت فکری و صیانت از خانواده و این چنین مسائلی که از حقوق افراد و کاربران در فضای مجازی حمایت می کند، در شرایط فعلی ضروریست.
این پژوهشگر فضای مجازی افزود: در حوزه بخش خصوصی، کشور به طرح ها و لوایحی ناظر به قانون کار و به روزآوری قانون کار متناسب با کسب و کارهای شکل گرفته در فضای مجازی، در جهت قوانین ضد انحصار و پشتیبانی از تولیدکنندگان فاوا نیاز دارد. در کنار آنها باید طرح ها و لوایحی برای ایجاد زیرساخت امن و پایدار برای فعالیتهایی مثل کسب و کارهای خانگی و بازی های کامپیوتری عرضه شود.
زیبنده با تکیه بر این که ساختار وزارت ارتباطات هم نیازمند بروزرسانی است، اظهار داشت: قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات مصوب سال ۸۲ متناسب با خصوصیت های امروز باید بروزرسانی شود و این اصلاح و تغییر متناسب با جایگاه و وظایفی که امروزه وزارت ارتباطات بر عهده دارد قابل طرح در مجلس است.
راهکارهای مواجهه فعالانه با پلت فرم های خارجی
وی ضمن اشاره به خلاءهای موجود در مورد سیاستگذاری روابط بین الملل در حوزه فضای مجازی و فعالیت شرکت ها و پلت فرم های خارجی در کشور اظهار داشت: یکی از مسائل اصلی در حوزه روابط بین الملل، تعیین مرز سایبری است که می تواند به طراحی یک مواجهه فعالانه در عرصه بین الملل منجر شود.
این پژوهشگر با اشاره به اینکه در جهان امروزی مرزهای سیاسی و مرزهای جغرافیایی کشورها درحال کمرنگ شدن و رنگ باختن است، افزود: این که مرز و خاک جمهوری اسلامی در فضای مجازی کجاست؟ ما باید از چه چیزی صیانت و حراست کنیم؟ جمهوری اسلامی در فضای مجازی کجا تعریف می شود و ما باید از چه مرزهایی پاسداری کنیم؟ نکات مهمی است که باید به آن توجه گردد.
وی تصریح کرد: در روند جهانی شدن، سلطه و حاکمیت بیگانگان و پلت فرم های خارجی در کشور، نباید جمهوری اسلامی حذف شود و یا از نظر سیاسی، هویت خویش را از دست دهد. ازاین رو پیمان های منطقه ای و چند جانبه در فضای مجازی مسأله ای است که باید به آن پرداخته شود. اما متأسفانه در این سالیان کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
زیبنده با تکیه بر این که باید به سمت نقش آفرینی فعال و تأثیرگذار در حوزه حکمرانی بین المللی فضای مجازی برویم، اظهار داشت: حکمرانی پلت فرم ها مسئله مهمی است که در عرصه روابط بین الملل باید به آن دقت نماییم. امروزه شاهد آن هستیم که پلت فرم های بین المللی گوناگونی در کشور فعال می باشند و گسترش پیدا کردند. این که چه نوع مواجهه باید با این پلت فرم ها داشته باشیم و چه بایدها و نبایدهایی را باید نسبت به این ها رعایت نماییم مسئله مهمی است.
پژوهشگر هسته خط مشی فضای مجازی مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) ضمن اشاره به این که در این سال ها با سیاست ساماندهی پیام رسان های اجتماعی شورایعالی فضای مجازی در مورد حکمرانی سایبری تلاش صورت گرفته است اما نیاز است که این روند دقیق تر شود، اضافه کرد: این روند در جهان هم معمول است و خیلی از کشورها به این سمت رفتند که پلت فرم ها حتما دفتر حقوقی در کشورشان داشته باشند یا این که سرورها را داخل کشورشان قرار دهند و یا این که پایبند به ارزش ها و سیاست های آن کشور باشند و یا این که داده ها را داخل کشور نگهداری کنند.
وی اظهار داشت: موارد گوناگونی است که می تواند به طراحی یک مدل مطلوب و مناسب برای مواجهه با پلت فرم ها و حکمرانی پلت فرم ها بیانجامد.
زیبنده افزود: در این راستا انتظاراتی که از وزیر ارتباطات دولت آینده در حوزه روابط بین الملل متصور است، مواجهه فعالانه و تعیین کننده در عرصه فضای مجازی و استیفای حقوق کاربران و تأمین منافع ملی کشور در عرصه بین الملل است تا در مورد دیپلماسی سایبری حرفی برای گفتن داشته باشیم.
ایران در قاعده گذاری های بین المللی فضای مجازی نقش آفرینی کند
وی با تکیه بر این که باید مواجهه فعالانه ای با مناسبات جهانی حکمرانی فضای مجازی داشته باشیم، اظهار داشت: شرکت در استاندارد گذاری ها و تعیین استانداردهای بین المللی هم از دیگر مواردی است که میتوان برای وزیر دولت آینده متصور بود. باید به این سمت برویم که در استانداردگذاری های بین المللی برای فناوری ها و فعالیتهایی که در فضای مجازی اتفاق می افتد حرکت کرده و نقش آفرینی داشته باشیم.
دانشجوی دکتری حکمرانی فضای مجازی تصریح کرد: در جهت نقش آفرینی در قاعده گذاری های بین المللی در عرصه حکمرانی فضای مجازی، حضور فعال و اثرگذار در مجامع بین المللی و مجامع تصمیم گیری بین المللی و هم کوشش برای حفظ منافع ملی در عرصه بین المللی در حوزه فضای مجازی باید مورد توجه قرار گیرد.
وی بر ایجاد زیرساخت ها در جهت استیفای حقوق کاربران و بخش خصوصی و همینطور استیفای حقوق حاکمیت یعنی به رسمیت شناختن استقلال و هویت جمهوری اسلامی در عرصه بین الملل تصریح کرد و اظهار داشت: حفظ عزت جمهوری اسلامی در حوزه فضای مجازی در روابط بین الملل مسئله مهمی است که متأسفانه در این سال ها در موارد گوناگونی زیر سوال رفته است. چه از بحث تلگرام و درخواست وزیر وقت ارتباطات برای در اختیار گذاشتن اطلاعات بعضی از کانال های معاند و کانال هایی که فعالیت تروریستی داشتند که بدون پاسخ ماند؛ تا مذاکراتی که با پلت فرم های گوناگونی صورت گرفت و بدون پاسخ ماند. حذف بعضی از اپلیکیشن های داخلی از اپ استورهای جهانی هم از دیگر مواضع خدشه دار شدن عزت جمهوری اسلامی در فضای مجازی بود. در این راستا وزیر ارتباطات دولت آینده باید نسبت به ایجاد بسترهایی برای حفظ عزت جمهوری اسلامی در فضای مجازی توجه کند.

1400/05/01
17:23:34
5.0 / 5
250
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است