Sibex سیبکس

خلیج توییت ها فعالیت ربات های ضدكوبا در توییتر

خلیج توییت ها فعالیت ربات های ضدكوبا در توییتر به گزارش سیبکس حتی پیش از بروز اعتراضات روز یکشنبه در کوبا، یک کمپین اینترنتی هماهنگ برای اشاعه پیام های ضد حکومت کوبا در توییتر آغاز به انتشار پیام های خود کرده بود، این غول رسانه های اجتماعی نه فقط علاقه به متوقف کردن آن نشان نداد بلکه همینطور دارای تاریخچه مسدود کردن حساب های کاربری متعلق به رسانه ها و دولت کوبا هم هست.


به گزارش سیبکس به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، به دنبال انتشار گزارش ها درباره اعتراضات در برابر کمبود تجهیزات پزشکی و مشکلات دیگر در کوبا در روز یکشنبه، بحثی در رسانه های اجتماعی درباره معنای این تظاهرات بالا گرفت. حامیان دولت کوبا خیلی زود خودشان را غرق در پاسخ ها و اقدامات حسابهای بدون هیچ گونه دنباله رو و همینطور حساب هایی که هیچ حساب دیگری را دنبال نکرده بودند یافتند و متوجه شدند که این حساب ها در عرض چند ماه و یا حتی چند روز گذشته بوجود آمده اند.
یک کاربر اظهار داشت: این اکانت ها مطالب یکدیگر را می پسندند و همینطور به یکدیگر پاسخ داده و مطالب آنها را در ابعاد انبوه بازنشر می کنند و از پیامهای مشابهی هم استفاده می نمایند. حتی بعضی از آنها هم اسامی یکسان دارند.
چندحساب کاربری بزرگ حامی دولت کوبا گزارش کردند، سریعاً غرق در مطالب و اقدامات این حساب ها شده اند. اما حتی صاحبان حساب های کاربری کوچک و با دنبال کننده های کم هم متذکر شدند که پست هایشان درباره کوبا سریعاً از جانب یک سری کاربران اسرارآمیز و به صورت تقریباً فوری پاسخ داده می شوند. این حساب های کاربری اسرارآمیز همینطور به بازنشر توییت ها و اشاعه پست ها در انتقاد از کوبا و رهبرانش می پردازند.
این پدیده نه از روز یکشنبه بلکه از چند روز پیش از آن همچون با به راه انداختن هشتگی تحت عنوان هشتگ اس. او. اس کوبا شروع شده بود. این همان فرمول مورد استفاده از جانب آمریکا در برابر برنامه های دیگر تغییر حکومت ضد کشورهای دیگر ازجمله کودتای سال ۲۰۱۹ ضد اوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی و کوشش برای کودتا ضد نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا است.
پایگاه خبری کوبایی دومینیو کوبا در تاریخ ۹ ژوئیه متذکر شد تعداد زیادی از آنچه که پایگاه "ربات های اینترنتی" خواند پشت سر هم منتشر می کنند، انبوه پیام های مشابه و یا حدودا مشابه است.
یک حساب کاربری مشهور دیگر که حامی دولت کوبا بوده و نام خوزه مارتی یک قهرمان ملی گرای کوبا را دارد هم به گزارش سوابق اذیت و آزار گسترده خود در روز شنبه از جانب این ربات ها پرداخت.
مارتی بعداً به کنایه اظهار داشت که عملیات اس. او. اس کوبا در توییتر بزودی بعنوان عملیات "خلیج توییتها" شناخته خواهد شد همانطور که آمریکا در کودتای نافرجام ۱۹۶۱ از جانب ضد انقلاب های کوبا مشهور به خلیج خوک ها شکست خورد. این عملیات هم در عرض سه روز آینده با پاسخی بهتر از هر زمان از جانب انقلاب شکست خواهد خورد.
این نوع کمپین های هماهنگ ضد کشورهایی که از جانب آمریکا به سبب تغییر حکومت هدف قرار گرفته اند چیز جدیدی نیستند. سال قبل میلادی پایگاه گری زون گزارش داد که چطور فیس بوک یک عملیات در رابطه با آمریکا به اجرا در آمده از جانب یک شرکت "ارتباطات راهبردی" معروف به سی ال اس استراتژیز در پشتیبانی از کودتای ونزوئلا و بولیوی در سال ۲۰۱۹ را لغو نمود.
با این وجود فیس بوک، گوگل و توییتر معمولا عادت به مسدود کردن حساب هایی دارند که به انتشار پستها در حمایت و یا در تایید دولت هایی که آمریکا به دنبال تحریک بحران در آنهاست نظیر چین روسیه ایران ونزوئلا و کوبا می پردازند.
گاهی اوقات این مسدود کردن ها از جانب آنچه که توییتر بعنوان "رفتار نامعتبر هماهنگ" اعلام می کند توجیه می شوند اما گاهی دیگر نیز، برخوردها و مسدود کردن ها گسترده و بدون توضیح بوده اند.
این همان اتفاقی است که در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۹ دقایقی پیش از آنکه دیاز کانل برای مردم کوبا درباره تدابیر به اجرا در آمده از جانب دولتش با هدف کمک به کشور برای تاب آوردن کمبود سوخت ناشی از تحریم های آمریکا سخنرانی کند، رخ داد.
همانطور که اسپوتنیک گزارش کرد، توییتر به خاموش کردن دهها حساب کاربری برجسته همچون حساب های کاربری رسانه هایی شامل مسا ردوندا، کوبا دیبیت و همینطور نشریه وابسته به حزب کمونیست کوبا معروف به گرانما و تعداد زیادی از حسابهای گزارشگران و خبرنگاران این نشریه اقدام نمود.
بعضی از این حساب های کاربری صدها هزار دنباله رو داشتند. توییتر همینطور حساب های متعلق به چند وزارت خانه دولت و دولتمرد برجسته کوبا را هم مسدود کرد.
منبع:

1400/04/23
11:42:55
5.0 / 5
367
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است