Sibex سیبکس
گزارش سیبكس؛

رسانه ملی سیاستهای حاكمیت سایبری را زیر پا گذاشت

رسانه ملی سیاستهای حاكمیت سایبری را زیر پا گذاشت سیبکس: ضعف کشور در حاکمیت و نظارت سایبری سبب شده تا هربار یک پلت فرم خارجی مدیریت فضای مجازی ما را در اختیار بگیرد و نهادهای حاکمیتی با تخلف از سیاستهای حاکمیت سایبری در این پلتفرمها فعالیت کنند.


به گزارش سیبکس به نقل از مهر، شورای عالی فضای مجازی در معدود مصوبات خود برای ساماندهی فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، مرکز ملی فضای مجازی را ملزم به نظارت بر خدمات فضای مجازی و تولید محتوا در این بخش کرده است. اما با این وجود شواهد نشان میدهد که این مرکز، آنطور که باید اهتمام لازم را در بکارگیری مکانیزم های نظارتی و پایش این فضا ندارد. از طرف دیگر سیاست گذاری کلان کشور در حوزه حاکمیت فضای مجازی با خلاءهای بسیاری هم راه است و شورای عالی فضای مجازی به سبب بی عملی در تصویب مصوبات کارآمد، موفق به پر کردن خلاءهای موجود نشده است. این عدم اهتمام منجر به این شده که دستگاهها و نهادهای مختلف در رابطه با فعالیت در فضای مجازی هر یک برداشت و روش خودرا داشته باشند و از قانون مشخصی پیروی نکنند. ضمن اینکه نظارتی نیز بر اقدامات صورت گرفته که در خیلی از آنها نشانه های خلاف منافع ملی را نیز می توان مشاهده کرد، اعمال نمی گردد. رسانه ملی باز هم سیاستهای حاکمیت سایبری را زیر پا گذاشت تبلیغ شبکه های اجتماعی خارجی مانند اینستاگرام در رسانه ملی را می توان نمونه ای از این موارد دانست که سال قبل انتقادات بسیاری را به همراه داشت و در نهایت به سبب این انتقادات، تغییر رویکرد سازمان صدا و سیما را به همراه داشت. اکنون نیز بنظر می رسد در جریان بی عملی سیاستگذاران فضای مجازی و رهاشدگی، کشور توسط یک پلت فرم مجازی جدید در حال مدیریت شدن است و سازمان صدا و سیما با فعالیت و حضور در این پلتفرم، بار دیگر به صورتی دست به تبلیغ یک شبکه اجتماعی خارجی دیگر می زند. در تازه ترین اقدام این سازمان، رادیو گفتگو و رادیو نمایش پخش زنده گفتگوی برنامه های خودرا از «روم» های این پلت فرم خارجی روی آنتن فرستاده اند و بگفته برخی فعالان فضای مجازی شرکت کنندگان در این برنامه ها باید اکانت این شبکه اجتماعی را می داشتند.
اقداماتی نظیر این به سبب نبودن ساز و کار دقیق قانونی و نظارت دقیق با سهل انگاری مدیران انجام و همچنان تکرار می شود. جعفر نعناکار، کارشناس حقوق فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار مهر، اینطور اقدامات نهادهای حاکمیتی در تبلیغ شبکه های اجتماعی خارجی را تخلف از سیاستگذاری کلان حاکمیت سایبری کشور می داند. وی با اشاره به سیاستگذاری کشور در حوزه استفاده از شبکه ها و رسانه های اجتماعی خارجی، گفت: شورای عالی فضای مجازی دو مصوبه برای عدم استفاده از پیامرسان های خارجی توسط حاکمیت و دولت و نیز توسعه «فضای سالم، ایمن و مفید» دارد که مطابق آن به مرکز ملی فضای مجازی ماموریت داده است تا درباره این سیاستگذاری ها بر دستگاه های مرتبط نظارت کرده و گزارش سالانه آنرا عرضه نماید. نعناکار با تاکید بر اینکه مطابق با مصوبه سال ۹۳ شورای عالی فضای مجازی، دستگاه های حاکمیتی باید خدمات مربوط به فضای مجازی را بصورت سالم، مفید و ایمن ارائه کنند، اظهار داشت: در این مصوبه قرار شد که مرکز ملی فضای مجازی کاربران را برمبنای سن، جنس، تحصیلات و شغل، طبقه بندی کند. در اساسنامه مرکز ملی فضای مجازی نیز بر نظارت بر اجرای مصوبات شورای عالی فضای مجازی تاکید گردیده است. تخلف نهادهای حاکمیتی در فعالیت در شبکه های اجتماعی خارجی این کارشناس حقوق فضای مجازی با اشاره به اینکه فعالیت در شبکه های اجتماعی خارجی که در مورد آنها ممانعتی صورت نگرفته، منع قانونی ندارد، اضافه کرد: اما فعالیت نهادهای حاکمیتی و رسمی کشور در این شبکه های خارجی از باب سیاستگذاری کلان حاکمیت سایبری تخلف شمرده می شود. وی اظهار داشت: صحیح نیست که نهادهای حاکمیتی و دولتی مانند صدا و سیما، وزارتخانه ها و نیز دانشگاه ها در پلت فرم های خارجی که متعهد به اجرای قوانین و مقررات کشور ما نیستند و امکان نظارت نیز بر آنها وجود ندارد، فعالیت داشته باشند. این تخلف از باب سیاستگذاری حاکمیت سایبری کشور باید مورد توجه قرار گیرد. اهتمام لازم در پیاده سازی مصوبات شورای عالی فضای مجازی صورت نمی گیرد نعناکار با اشاره به اینکه اهتمام لازم در پیاده سازی مصوبات شورای عالی فضای مجازی صورت نمی گیرد، اظهار داشت: مرکز ملی فضای مجازی مطابق با مصوبه شورا، باید از سال ۹۳ گزارش سالانه درباب اجرای مصوبات ارائه می داد و برمبنای ۳ المان فضای مجازی «سالم، مفید و ایمن»، کاربران را برمبنای جنس، سن، شغل و تحصیلات طبقه بندی می کرد. در همین حال این مرکز باید بر خدمات و تولید محتوای فضای مجازی نظارت کامل داشته باشد. هیچیک از این مسئولیت ها تا حالا انجام نشده است. وی افزود: عدم تشکیل منظم شورای عالی فضای مجازی، مصوبات ضعیف و حداقلی این شورا و عدم نظارت، پایش و پاسخگویی و اقامه دعوی مرکز ملی فضای مجازی نسبت به کم کاری دستگاه های مرتبط را می توان به مفهوم ولنگاری فضای مجازی که مورد انتقاد رهبری است، تعبیر کرد. این کارشناس اظهار داشت: به سبب این ول شدگی، هر چند وقت یکبار یک شبکه اجتماعی خارجی در کشور فراگیر می شود و این شبکه اجتماعی ما را مدیریت می کند؛ اما هیچ سیاست برخوردی از طرف شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی با آن صورت نمی گیرد و به سبب وقوع جرایم بسیار در آن، دادستانی مجبور به فیلتر آن شده و نارضایتی عمومی ایجاد می شود. این در حالیست که مقام معظم رهبری نیز در فرمایشات اخیرشان تاکید داشته اند که «ما باید فضای مجازی را کنترل نماییم اما کنترل کردن فضای مجازی معنایش این نیست که ملت را از فضای مجازی محروم نماییم.»


منبع:

1400/01/21
11:40:32
5.0 / 5
542
تگهای خبر: توسعه , خدمات , دستگاه , سایبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است