Sibex سیبکس
در همایش بیو الكترومغناطیس دانشگاه علم و صنعت مطرح شد

خطرات ناشی از پرتوهای موبایل و كابل های فشار قوی بر بدن

خطرات ناشی از پرتوهای موبایل و كابل های فشار قوی بر بدن به گزارش سیبكس عضو هیئت علمی گروه فیزیك و مهندسی پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به نتایج تحقیقات جهانی در زمینه اثرات مخرب میدان های مغناطیسی تلفن های همراه اظهار داشت: بررسی ها نشان داده است پرتوگیری ناشی از تلفن های همراه در نوجوانان و كودكان به علت نازك تر بودن پوست سر و جمجمه بیشتر است، ضمن آنكه بزرگترین مقدار پرتوگیری در آن سمتی از سر صورت می گیرد كه تلفن همراه در آن سمت نگه داشته می شود.


به گزارش سیبكس به نقل از ایسنا، دكتر هاشم رفیعی تبار در همایش "بیو الكترومغناطیس" كه در دانشگاه علم و صنعنت برگزار گردید با اشاره به مضرات امواج الكترومغناطیس ناشی از تلفن های همراه، اظهار نمود: اگر نمی توانیم این دستگاه ها را كنار بگذاریم، باید به سمت ایمنی كردن آنها حركت نماییم و این مورد به اندازه ای مهم می باشد كه امروزه كانون توجه پژوهشگران و محافل علمی قرار گرفته است.
وی افزود: آنتن های BTS هر چند مصارف زیادی دارند؛ ولی در جامعه، فرهنگ بازگو كردن معایب این فناوری وجود ندارد و از وظایف ما است كه همانند علومی چون نانو تكنولوژی كه دارای معایبی است، معایب آنتن های BTS را هم بازگو نماییم.
رفیعی تبار با اشاره به اینكه تلفن همراه از سال ۱۹۹۰ میلادی استفاده گسترده ای یافت، اظهار نمود: این فناوری نسل یك و دو خویش را طی كرد و نسل سوم آن بر پایه روش TDMA و با فركانس ۸۰۰ مگاهرتز تا ۱۹۰۰ مگاهرتز عرضه شده است. نسل سوم تلفن های همراه نسل بسیار جالبی است؛ چون كه در آن واحد اجازه می داد كه چندین كاربر از یك كانال با فركانس ۸۰۰ مگاهرتز پیام ارسال و دریافت نمایند، بدون آنكه تداخلی در این ارسال و دریافت پیام ایجاد شود.
وی با اشاره به اینكه تلفن های همراه با امواج الكترومغناطیسی كار می كنند، تصریح كرد: این امواج به علت نوسانات میدان های مغناطیسی است كه از آن ساطع می شود. فركانس های بین ۳۰۰ كیلوهرتز تا ۳۰۰ گیگاهرتز برای تماسهای ماهواره ای، رادیو و تلویزیونی و رادارها مورد استفاده قرار می گیرد و پهنای باندی در داخل این بازه وجود دارد و به آن "رادیو فركانسی" می گویند و این بخش رادیو فركانس بخشی است كه بیشترین اطلاعات از آن رد و بدل می شود.
عضو هیئت علمی گروه فیزیك و مهندسی پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه بعضی از كشورها مانند هند اجازه نمی دهند كه میزان فركانس از ۹۰۰ مگاهرتز بالاتر برود، خاطرنشان كرد: هر چه میزان فركانس بالاتر برود، دریافت و ارسال پیام بهتر خواهد شد.
وی به بیان عملكرد آنتن های BTS ها اشاره نمود و توضیح داد: در یك چیدمان معمولی هر برج از ۳ رپ آنتن تشكیل می شود كه هر كدام تابش خویش را در یك زاویه ۱۲۰ درجه در داخل سلول ساطع می كند.
رفیعی تبار افزود: بخش مهمی از توان ساطع شده بر روی یك باریكه (beam) حدودا افقی قرار دارد كه عرض آن یك زاویه ۶ درجه با عمود می سازد و مابقی توان ساطع شده تبدیل به یكسری پرتوهای ضعیف می شود كه در حول و حوش باریكه اصلی قرار دارد. آنچه كه در این بین مهم می باشد، این است كه باریكه اصلی كه زاویه ۶ درجه با عمود می سازد تا ۲۰۰ متر برد دارد و در بعضی از كشورها اعلام شده كه افراد تا فاصله ۵۰۰ متری این آنتن ها قرار نگیرند؛ چون كه در اطراف "بیم" اصلی كه زاویه ۶ درجه می سازد، باریكه های كوچكتری ایجاد می شود كه آنها هم برای بدن مضر هستند.
به قول بنیانگزار علم نانو فناوری ایران، كوچكترین موج غیر متعارفی كه وارد مغز می شود، بدون شك اثر خویش را خواهد داشت و این اثر بلاشك مثبت نخواهد بود.
اثرات ایكس ری و كابل های فشار قوی بر بدن
وی نمونه این پرتوگیری را پرتوگیری ایكس ری دانست و خاطرنشان كرد: اگر رادیولوژی در بالای بدن مثلا در سر باشد، یكسری پرتو در بدن ذخیره می شود كه خطرناك است؛ ولی اگر از كف پا صورت گیرد، خطر آنچنانی متوجه بیمار نخواهد بود. میزان اثرات این پرتوگیری بستگی به منطقه ای دارد كه رادیولوژی در آن صورت می گیرد. علاوه بر آن امواج ماكروویو برای مغز انسان اثرات جانبی و نسبتاً مخربی دارد.
رفیعی تبار با تاكید بر اینكه مضرات اثرات میدان های مغناظیسی تنها در زمانی نیست كه موبایل در نزدیكی سر باشد، اظهار نمود: حتی اگر خانه و یا محل كار هم در نزدیكی آنتن های BTS و یا حتی كابل های فشار قوی باشد، افراد در معرض پرتوگیری مستمر هستند؛ چون كه این پرتوها حتی می توانند از دیوار هم عبور كنند.
وی، نمونه این پرتوگیری را در ساختمان های رادیولوژی دانست و اظهار داشت: اپراتوری كه تصویربرداری را انجام می دهد، از اتاق خارج می شود و به فرد داخل اتاق هم پوشش سربی داده می شود؛ ولی این پوشش از سر در مقابل پرتوها محافظت نمی كند، ضمن آنكه منشی های این مكان هم در امان نیستند؛ چون چُنین ساختمان هایی نیازمند مصالح و سیمان های خاصی هستند و به صورت مداوم در معرض پرتو قرار دارند؛ چون كه پرتوهای ساطع شده با دیوار برخورد كرده و به خارج از اتاق نفوذ می كند.
این استاد فیزیك نظری ذرات بنیادی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تصریح كرد: مضرات تلفن همراه در استفاده مستمر از آن است؛ چون پرتوهای آن در مغز جمع می شود و امكان دارد هم اكنون عوارض آن در بدن ما نمایان نشود، ولی در نسل بعد خویش را نشان خواهد داد.
اثرات موبایل بر مغز
رفیعی تبار با اشاره به اینكه تصور عموم بر این است كه با خاموش شدن موبایل خطرات آن از بین می رود، اظهار داشت: ولی حتی با خاموش بودن آن میدان های الكترومغناطیسی وجود دارد، مگر آنكه باتری از دستگاه بیرون برود.
وی چشمه های تشعشع میدان الكترومغناطیسی از یك موبایل را شامل آنتن، فرستنده و باتری دانست و خاطرنشان كرد: در نقاطی از بدن (سر) كه ۲.۲ سانتی متر از آنتن فاصله دارند كه فاصله نزدیكی به حساب می آید، حداكثر مقادیر میدان الكتریكی وارد شده به گوش كه محاسبه شده در حدود ۴۰۰ ولت بر متر برای یك تلفن با توان ۲ وات و فركانس ۹۰۰ مگاهرتز و ۲۰۰ ولت بر متر برای یك تلفن با توان یك وات و فركانس ۱.۸ گیگاهرتز است. حداكثر میدان مغناطیسی محاسبه شده در حدود یك میكرو ولت است.
این استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، با اشاره به اینكه این پرتوگیری در نوجوانان و كودكان بیشتر است؛ چون پوست سر و جمجمه آنها نازكتر بوده، محتوای آب مغز آنها هم بیشتر است و همینطور حجم مغز آنها كمتر است، اضافه كرد: صرف نظر از نوع تلفن موبایل، بزرگترین مقدار پرتوگیری در آن سمتی از سر است كه تلفن موبایل در آن سمت نگه داشته شده و مورد استفاده قرار می گیرد (چپ یا راست).
رفیعی تبار افزود: موقعیت قرارگیری موبایل نسبت به سر، هندسه جمجمه، فاصله بین سر و موبایل و توان بروندادی موبایل كه می تواند از یك محل استفاده به محل دیگر تغییر كند، برای اثر گذاری بر بدن بسیار مهم می باشد.
وی خاطرنشان كرد: هندسه جمجمه همه افراد یكسان نیست؛ ازاین رو برای یافتن هندسه آن مبادرت به مدل سازی می شود.
نتایج دو نمونه تحقیقات جهانی
عضو هیئت علمی گروه فیزیك و مهندسی پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی به بیان بعضی از یافته های محققان جهانی در باره اثرات پرتوهای موبایل پرداخت و اظهار داشت: در سال ۲۰۰۷ میلادی در یك آزمایش دقیق بر روی مگس سركه (حشره ای كه به صورت وسیع در آزمایش های ژنتیكی مورد استفاده قرار می گیرد) نشان داده شد كه پرتوگیری از یك تلفن موبایل برای فقط ۶ دقیقه در روز و برای ۶ روز سبب تكه تكه شدن مولكول DNA در داخل سلول این حشره شد و این سبب از بین رفتن نیمی از تخمك های این حشره شده است.
وی افزود: علاوه بر آن مطالعات مستقل در كشورهای استرالیا، مجارستان و ایالات متحده نشان داده اند كه استفاده سنگین از تلفن موبایل می تواند مقدار اثرگذاری اسپرم در مردان را كم كند. بعنوان مثال در كالج پزشكی كلیولند آمریكا نشان داده شد كه استفاده از موبایل برای بیشتر از ۴ ساعت در روز سبب كاهش ۲۵ درصدی اثرگذاری و تحرك اسپرم در مردان می شود.
سرپرست گروه نانوتكنولوژی پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با طرح این سوال كه علیرغم این خطرات آیا مجاز هستیم كه از تلفن های موبایل استفاده كنیم؟ تصریح كرد: تعداد بسیار كمی از شهروندان یك كشور حاضر هستند كه استفاده از موبایل را كنار بگذارند؛ ولی با این وجود بهتر است كه افراد برای سلامتی خود بخصوص فرزندانشان مكالمات تلفنی خویش را كوتاه تر كرده و فاصله زمانی استفاده از موبایل بین دو مكالمه را بیشتر كنند تا بدن بتواند تخریب های ناشی از امواج الكترومغناطیسی ساطع شده از موبایل را تا حد امكان ترمیم كند. همینطور افراد تا حد امكان استفاده از پیامك را جایگزین مكالمه مستقیم كنند.




منبع:

1398/11/09
15:26:38
5.0 / 5
4590
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است