Sibex سیبکس
۱۵۳ هزار پرونده باز فیشینگ داریم

فعال سازی ۳۰ تا ۱۰۰ درصدی رمز دوم پویا در بانك ها

فعال سازی ۳۰ تا ۱۰۰ درصدی رمز دوم پویا در بانك ها به گزارش سیبكس یك كارشناس بانكی با اشاره به ۱۵۳ هزار پرونده باز فیشینگ، از فعال سازی ۳۰ تا ۱۰۰ درصدی رمز دوم پویا در بانكهای مختلف اطلاع داد.


عشرت عدالت در گفتگو با ایسنا، با بیان این كه تعداد پرونده های باز قضایی در حوزه سایبری افزایش یافته است، اظهار نمود: هم اكنون ۱۵۳ هزار پرونده باز قضایی در حوزه فیشینگ داریم و ۶۰ درصد جرایم سایبری در یك سال قبل نیست، مربوط به فیشینگ بوده است.
وی با اشاره به بیشتر از ۱۶ میلیون تراكنش بدون حضور كارت در روز، خاطرنشان كرد: بانك مركزی و بانك ها برای مقابله با مبحث فیشینگ و این دسته سوءاستفاده ها مبادرت به راه اندازی سرویس رمز دوم پویا كرده اند كه از خردادماه سال جاری به صورت اپلیكیشن تا حدودی اجرایی شد.
مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانك توسعه صادرات اضافه كرد: با عنایت به این كه همه افراد گوشی هوشمند نداشتند و میزان استفاده از رمز دوم پویا در این مدت كمتر از سه درصد بود، بانك مركزی سامانه هریم را برای ارسال رمز دوم پویا به صورت پیامكی راه اندازی نمود.
به قول عدالت، مقرر است از هفته دوم دی ماه رمز دوم پیامكی به صورت پایلوت در بعضی بانك ها صورت گیرد و انتظار بانك ها این است كه با افزایش استفاده از این سرویس، مخاطرات تراكنش های بدون حضور كارت كاهش پیدا كند.
وی درباره میزان استقبال مردم از سرویس رمز دوم پویا تاكنون، اظهار داشت: این رقم در هر بانكی متفاوت می باشد، برای مثال برخی بانك ها ریسك ناشی از این امر را پذیرفتند و رمز دوم پویا را برای همه مشتریان خود فعال كردند و با ارسال پیامكی به آنها متذكر شدند كه برای هر مشتری شماره تلفن فعلی او بعنوان شماره تلفن تاییدشده تلقی می شود و در غیر این صورت باید افراد مبادرت به تغییر شماره تلفن خود كنند.
این كارشناس بانكی افزود: فعال سازی در این بانك ها به صورت ۱۰۰ درصدی انجام شده، اما برای سایر بانك ها، میزان فعال سازی به صورت متوسط ۳۰ تا ۴۰ درصد است.
به قول عدالت، بعد از قطع سرویس رمز دوم ایستا، استفاده از رمز دوم پویا بطور قطع افزایش قابل توجهی خواهد یافت.
او همینطور درمورد استفاده از رمز دوم پویا در دنیا، اظهار داشت: اغلب بانكهای دنیا این مرحله را طی كرده و از آن گذشته اند و الان ابزارهای بیومتریك را جایگزین آن كرده اند، اما تا سه چهار سال پیش خیلی از بانكهای اروپایی هم از رمز دوم پویا استفاده می كرده اند.
مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانك توسعه صادرات، تصریح كرد: با عنایت به این كه تكنولوژی به ایران معمولا با تاخیر وارد می شود، مخاطرات آن هم با تاخیر می آید و بر همین مبنا ابزارهای مبارزه با آن هم كمی با تاخیر به اجرا در می آید، اما نكته مهم این است كه این طرح در اروپا هم بعنوان یكی از طرح های موفق اجرایی شده است.1398/10/04
14:23:57
5.0 / 5
4264
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است