Sibex سیبکس
سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی كل كشور:

تلاش می نماییم موارد فیلترینگ را تا حد امكان كاهش دهیم

تلاش می نماییم موارد فیلترینگ را تا حد امكان كاهش دهیم به گزارش سیبكس سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی كل كشور، اظهار داشت: تلاش می نماییم موارد فیلترینگ را تا حد امكان كاهش دهیم ولی در مقابل افرادی كه بخواهند بدون توجه به حدود قانونی و صرفاً بر مبنای فشار رسانه ای از مسئولیت خود سر باز بزنند، می ایستیم.به گزارش سیبكس به نقل از ایسنا، جواد جاوید نیا سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی كل كشور، با اشاره به فیلترینگ سایت های دانلود فیلم در هفته های اخیر اظهار داشت: این اقدام به علت تخلفات مختلف در انتشار محتوای غیر اخلاقی و بعد از بارها طرح در كارگروه محتوای مجرمانه و تصویب فیلترینگ آنها صورت پذیرفت.

وی افزود: این سایت ها برای فرار از اجرای قانون با تغییر دامنه و فضای میزبانی خود تلاش كردند در مقابل فیلترینگ مقاومت كنند و به تذكرات دادستانی در این خصوص توجه نمی كردند.

جاوید نیا با اشاره به مطرح شدن مبحث فیلترینگ سایت های اینترنتی تصریح كرد: باید عرض كنم كه تنها این سایت ها فیلتر نشدند. تعداد دیگری از سایت های متخلف همزمان با آنها فیلتر شدند ولی برخی تلاش كردند با فضا سازی رسانه ای این مورد را برجسته كنند و به شكلی در مقابل اقدام قانونی دادستانی، فشار رسانه ای ایجاد كنند.

وی اضافه كرد: بر این اساس ما طبق قانون جرایم كامپیوتری به عرضه دهندگان خدمات میزبانی اعلام كردیم كه از میزبانی محتوای این سایت ها اجتناب كنند كه همین مسأله هم صورت پذیرفت.

سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی كل كشور با اشاره به سخنان مطرح شده از جانب وزیر ارتباطات در مورد علت فیلترینگ سایت های دانلود فیلم، اظهار داشت: همانگونه كه قبلا هم اعلام شده است برای این اقدام شكایت از جانب دستگاه خاصی مطرح نشده بود بلكه بر مبنای رصد دوره ای و نظام مند در طول زمان، این تخلفات شناسایی شده بود و پیش از مبادرت به فیلترینگ بارها به آنها برای حذف محتوای مجرمانه تذكرات لازم داده شده بود.

این مقام قضایی تصریح كرد: ما نه تنها در مقابل این سایت ها بلكه در قبال مابقی سایت هایی كه تخلفاتی را انجام داده اند قبل از هر گونه اقدامی به آنها تذكر می دهیم. بالای 95 درصد از تخلفات سایت های داخلی بدون احتیاج به فیلترینگ و صرفا با تذكر، موارد غیر قانونی حذف می شد ولی در مورد اخیر آنها راضی به انجام قانون نبودند بنابراین مسأله به صورت قانونی مورد پیگیری قرار|گرفت.

وی افزود: ولی پس از این مرحله، خود آنها رجوع كردند و ما به آنها راهكار دادیم كه به شرط حذف محتوای مجرمانه و همینطور دریافت مجوز از نهاد قانونی می توانیم با تسریع در فرایند رفع فیلتر، مشكل آنها را در اسرع وقت حل نماییم. بر همین مبنا برخی از سایت ها با كسب مجوز در فرایند رفع فیلتر قرار گرفته اند.

جاوید نیا در انتها تصریح كرد: به صراحت اعلام می نماییم كه تلاش دادستانی پشتیبانی از كسب و كارهای سالم در كشور است و تلاش می نماییم موارد فیلترینگ را تا حد امكان كاهش دهیم و با تذكر و تعامل با فعالین، باعث مسدود شدن آنها نباشیم ولی در مقابل افرادی كه بخواهند بدون توجه به حدود قانونی و صرفاً بر مبنای فشار رسانه ای از مسئولیت خود سر باز بزنند، می ایستیم.

منبع:

1398/08/21
14:20:58
5.0 / 5
4256
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است