Sibex سیبکس
وزیر ارتباطات:

تعداد گوشیهای توقیفی برای یك ماه بازار كافی است

تعداد گوشیهای توقیفی برای یك ماه بازار كافی است به گزارش سیبكس وزیر فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این كه وضعیت بازار گوشی تلفن همراه مناسب نمی باشد از تشكیل كارگروهی جهت بررسی مباحث مربوط به گوشیهای توقیفی، واردات گوشی و ارز تخصیص یافته به آنها اطلاع داد.


به گزارش سیبكس به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی امروز در حاشیه سمینار تحول دیجیتال درباره وضعیت بازار گوشی تلفن همراه اظهار نمود: وزارت ارتباطات نه وظیفه تنظیم بازار تلفن همراه را برعهده دارد و نه وظیفه واردات گوشی و تخصیص ارز. اما به واسطه بحث مقابله با قاچاق تلفن همراه، مسولیت كارگروهی را برعهده داشتیم كه باید پیگیری و اطلاع رسانی می كردیم؛ این بدان مفهوم نیست كه بگوییم مسایلی كه هست را پیگیری نمی نماییم.
ایشان در ادامه با بیان این كه این مورد نیازمند همكاری بین دستگاه های مختلف است، اضافه كرد: امروز جلسه ای با مبحث ترخیص گوشیهای همراه برگزار گردید. هم اكنون ۱۲۰ هزار گوشی به صورت مستقیم، توقیف و ۶۰۰ هزار عدد گوشی هم در گمرك توقیف شده است. اما همین شركت هایی كه پرونده شان در قوه قضاییه است، این گوشیها را وارد كردند؛ یعنی آنها هم به شكلی غیرمستقیم در توقیف هستند و نمی توانند گوشی وارد كنند.
به قول او، بنا شده تا كارگروهی متشكل از نماینده دادستان كل كشور، وزارت صمت و اطلاعات و با مدیریت ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز تشكیل شده و مباحث مربوط به واردات گوشی و زمان ارائه آنها به بازار پیگیری شود.
وزیر ارتباطات در پاسخ به این كه عرضه گوشیهای توقیفی چه تاثیر بر بازار خواهد داشت اظهار داشت: این حجم از گوشی برای نیاز یك ماه بازار كافی است. اما مساله چرخه واردات باید حل شود. هم اكنون تعداد واردكنندگان محدود است، بنابراین بنا شده وزارت صمت برای كسانی كه آمادگی واردات دارند، فراخوان دهد و برای گروه های جدید مجوز واردات صادر كند.
آذری جهرمی مبحث دیگر مربوط به مشكلات بازار گوشی را بحث ارز آنها دانست و اظهار داشت: بانك مركزی باید به واردكنندگان ارز تخصصی دهد. بدین منظور مقرر است روز یكشنبه این هفته با وزیر صمت و رییس بانك مركزی جلسه داشته باشیم كه چگونه این مورد را تسهیل نماییم. درمجموع بناست تا آخر این هفته، جمع بندی این سه بخش استخراج شود.
وی با بیان این كه وضع بازار گوشی الان مناسب نمی باشد اضافه كرد: هرچند نمی توان پنهان كرد كه شاید بعضی از سنگ اندازی هایی كه در حوزه گوشی تلفن همراه می شود، به مبحث انتشار فهرست ارزی واردكنندگان گوشی بازمی گردد و شاید برخی علاقه نداشته باشند كه این فهرست شكل بگیرد.

حفظ قبوض خدماتی با دولت الكترونیك
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره خدمات عرضه شده با استفاده از دولت الكترونیكی توضیح داد: با استفاده از دولت الكترونیكی چند پروژه مهم در این مدت راهبری و رضایت عمومی جلب شد كه نتایج آنرا دیدیم. پروژه مقابله با قاچاق تلفن همراه و مبحث كارت سوخت كه عرضه خدمات را به مردم راحت كرد و هزینه ها را كم كرد، تجربه نشان داد كه می توانیم این كار را پیش ببریم.
جهرمی در ادامه با اشاره به اینكه یكی از خدماتی كه می توان در آن صرفه جویی كرد، بحث قبوض است، اظهار داشت: مخابرات ایران ۳۰ میلیون مشترك تلفن ثابت دارد كه دوره ای برایشان قبض صادر می كند و هزینه تمام شده هر قبض دو هزار تومان است كه سالانه ۳۶۰ میلیارد تومان میشود. مجموعه مخابرات ایران امروز مطالبات انباشته دارد، امروز جلسه ای با مخابرات ایران داشتیم و قرار شد ظرف ۴۵ روز آینده مخابرات به سمتی برود كه با استفاده از ظرفیت پلت فرم دولت الكترونیكی قبوض خدماتی را حذف كند.

وی با اشاره به اینكه برخی مشتركان امكان دارد درخواست داشته باشند قبض بگیرند كه برای آنان همچنان قبض صادر می شود، اضافه كرد: در كنار قبوض تلفن ثابت قبوض خدماتی بیشتری داریم همچون ۳۵ میلیون كنتور برق، حدودا همین تعداد كنتور آب و ۲۰ كنتور گاز و برآوردها نشان داده است ۱۴۴۰ میلیارد تومان برای قبوض خدماتی هزینه میكنیم. در حالیكه امروز ظرفیت كامل دولت الكترونیكی فراهم است كه تمام این قبوض را به صورت الكترونیكی صادر نماییم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: می توان این قبوض را به گوشی همراه شهروندان ارسال نماییم كه در كارپوشه ایرانی ها نسخه دیجیتالی آن قرار بگیرد، یا به صورت پیامكی یا اپلیكیشن های دولت همراه یا اپلیكیشن كه خدمات پرداخت را انجام میدهند و به مشترك اطلاع بدهیم قبضشان آمده است. این فرایند اطلاع رسانی آنلاین به مشترك و به روز بودن این مدل اطلاع رسانی در برگشت درامد آنها هم هزینه دارد.
آذری جهرمی تصریح كرد: شرایط فعلی بودجه ای ایجاب می كند كه با استفاده از ظرفیت دولت الكترونیكی به سمت صرفه جویی در هزینه ها برویم و این هزینه ها را از دوش مردم و یا هزینه بودجه برداریم. از آغاز سال عدد اعتبار تخصیص یافته به وزارت ارتباطات ۶۰۰ میلیارد تومان بوده در حالیكه ۱۴۴۰ میلیارد تومان هزینه قبوض خدماتی و یا ۳۳۰ میلیارد تومان هزینه صدورت كارت سوخت است و این هزینه ها می تواند صرفه جویی شود و بعنوان منابع به آنها نگاه كرد.
وی با اشاره به اینكه در شرایطی كه به لحاظ بودجه ای با محدودیت مواجه هستیم، این هزینه ها كارامد خواهد بود اضافه كرد: از دستگاه هایی كه باید به دولت الكترونیكی متصل می شدند و نشدند مطالبه می نماییم و آماده خدمت رسانی به دستگاه هایی كه باید به آنها خدمت نماییم هستیم. ثمرات این خدمات برای مردم و بهبود تعاملات حاكمیت با مردم خواهد بود و در مجموع به لحاظ اقتصادی به نفع كشور است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور در سمینار هفته دیجیتال، اظهار نمود كه تغییرات نرخ ارز سبب شده مخابرات كه هزینه های ارزی و درآمدهایش ریالی است، با مشكل مواجه شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار نمود: از فروردین تا آذرماه امسال، رشد تبادلات مركز ملی تبادل اطلاعات، 10 برابر شده اما تنها 10 درصد ظرفیت این مركز كار می كند.
اگر وارد حوزه IoT نشویم بازار را از دست می دهیم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور در اختتامیه سمینار تحول دیجیتال صنعت IOT (اینترنت اشیا) را یكی از زیرساخت های اساسی توسعه صنعتی كشور در حوزه ICT دانست و اظهار داشت: اگر حالا وارد این حوزه نشویم، بازار را به دست دیگران می دهیم و نمی توانیم این بازار را داشته باشیم.
وی با اشاره به نقشه اقتصاد و تحول دیجیتال، اضافه كرد: چند تفاهم نامه در دستور كار قرار گرفت كه با شهرداری تهران در زمان آقای نجفی تفاهمی انجام شد اما با تحولاتی كه در شهرداری تهران بوجود آمد نتوانستیم به جمع بندی در این حوزه برسیم هرچند با دیدگاهی كه آقای حناچی بعنوان شهردار جدید در این حوزه دارند بتوانیم زیست بوم در حوزه خدمات شهری را فعال نماییم. در حوزه سلامت هم با وزارت بهداشت تفاهم نامه ای به امضا رسیده است و مذاكرات در این زمینه با آنها ادامه دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تفاهم نامه دیگری كه با وزارت نیرو در زمینه هوشمندسازی منعقد شده، اشاره نمود و اظهار داشت: پژوهشگاه ارتباطات و پژوهشگاه نیرو در این زمینه سندی را تهیه كردند و این سند در زمینه استفاده از ظرفیت هایIOT برای تحول دیجیتال در آب و برق نهایی شده و مقرر است یكی از استان ها بعنوان پایلوت برای اجرای این تفاهم نامه انتخاب گردد. با این طرح صنعت كنتورسازی و حسگرهای هوشمند رشد قابل توجهی دارد.
جهرمی تفاهم نامه با وزارت كشاورزی در حوزه هوشمندسازی آبیاری را یكی دیگر از اقدامات وزارت ارتباطات عنوان نمود و اضافه كرد: بر مبنای صحبت های وزیر كشاورزی با پیاده سازی آبیاری هوشمند تا 35 درصد در منابع آبی صرفه جویی می گردد و این مورد برای كشور ما كه در شرایط بحران آبی بوده بسیار مهم می باشد.
وی درباره محدودیت های فركانسی پیش روی اپراتورها اظهار داشت: فركانسی كه باید در دسترس باشد، آزاد نیست و اگر بخواهیم در باند 900 هم سرمایه گذاری نماییم به ازای هر مشترك ماهانه یك دلار باید هزینه شود و نه تنها باIOT صرفه جویی نخواهیم داشت، بلكه ضرر هم می نماییم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره گولاتوری مشاركتی اظهار داشت: از زمان حضور آقای همتی در بانك مركزی مبحث پرداخت های الكترونیكی و فین تك ها پیگیری شده و مقرر است در جلسات مشتركی این مورد دنبال شود.
جهرمی به رشد 10 برابری تراكنش های مركز ملی تبادل اطلاعات اشاره و بیان كرد: اما با این وجود هنوز به یك دهم رشدی كه باید اتفاق می افتاد نرسیدیم و اگر این سیستم ها درست نشود نمی توان برای شفافیت پایش صورت گیرد.
1397/09/17
20:56:13
5.0 / 5
4581
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است