Sibex سیبکس

تشخیص كم خونی توسط یك برنامه!

تشخیص كم خونی توسط یك برنامه! به گزارش سیبكس یكی از پژوهشگران ˮدانشگاه اموریˮ (Emory University) ایالات متحده آمریكا به تازگی موفق به توسعه یك برنامه شده است كه می تواند ˮكم خونیˮ (anemia) را از روی رنگ ناخن افراد تشخیص دهد.


به گزارش سیبكس به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، هم اكنون روش دقیق بررسی كم خونی یا آنمی، گرفتن یك نمونه خون از افراد و بررسی تعداد گلبول های قرمز (كه حاوی هموگلوبین غنی از آهن است) خون آنها است؛ اما حالا یك پژوهشگر آمریكایی یك برنامه مناسب برای گوشیهای هوشمند را توسعه داده كه توسط آن می توان میزن كم خونی افراد را با روشی غیر تهاجمی تشخیص داد.
این برنامه آزمایشی توسط دكتر "راب مانینو" (Rob Mannino) مهندس زیست پزشكی دانشگاه اموری توسعه یافت. مانینو خود مبتلا به اختلال خونی ارثی " تالاسمی بتا" (beta-thalassemia) است و بنابراین باید مرتبا آزمایش "شمارش كامل خون" (CBCs) را انجام دهد. اگر كم خونی شدید تشخیص داده شود، نیاز به انتقال خون دارد.
"شمارش كامل خون" یا هموگرام كه در اصطلاح پزشكی به آن سی.بی.سی CBC می گویند، آزمایشی است كه اطلاعات كلی درخواستی پزشك یا دیگر متخصصان علوم پزشكی درباره سلول های خون بیمار را عرضه می كند. یك تكنسین، نمونه خون بیمار را گرفته و تعداد تقریبی و نوع سلول های خونی در هر واحد حجم (میلی لیتر ) را گزارش می كند. همینطور متغیرهای كمی مانند میزان هموگلوبین خون و حجم متوسط گویچه های سرخ هم توسط دستگاه آزمایش كننده گزارش می شوند.
"راب مانینو" اظهار داشت: پزشكان اگر نیاز باشد، حتی سطح بیشتری از سطح هموگلوبین را آزمایش می كنند، اما رجوع به بیمارستان برای انجام آزمایش خون همیشه برای من كار سختی است. حالا با برنامه ای كه توسعه داده ام، پزشكان سطح هموگلوبین مرا مورد بررسی قرار می دهند و تنها زمانی كه لازم است آزمایش می دهم.
برنامه مذكور می تواند این مشكل را حل كند، چونكه این برنامه بیماران را قادر می كند تا میزان هموگلوبین خویش را همانطور كه می خواهند، بررسی نمایند. تصاویر انگشت و ناخن ۳۳۷ نفر در این برنامه وارد شده و این دستگاه با بررسی رنگ ناخن می تواند سطح هموگلوبین افراد را تشخیص دهد.
تمام افرادی كه تصاویر انگشتانشان در این برنامه وارد شده، تحت آزمایش "شمارش كامل خون" قرار گرفتند، ازاین رو سطح هموگلوبین آنها قبل از استفاده از این برنامه تعیین شده بود.
در گام دوم، "مانینو" میزان سطح هموگلوبین آن افراد را كه تحت آزمایش قرار گرفته بودند را توسط این برنامه مورد بررسی قرار داد. این برنامه با دقت مثبت و منفی ۲.۴ گرم در دسی لیتر (در مقایسه با مقادیر CBC) قادر به تشخیص افراد سالم و افراد مبتلا به كم خونی شد.
هنگامی كه یك فرایند كالیبراسیون شخصی افزوده شد، آن میزان به +/- ۰.۹۲ گرم در دسی لیتر بهبود یافت. سطح نرمال هموگلوبین در مردان ۱۳.۵ تا ۱۷.۵ گرم در دسی لیتر و در زنان ۱۲ تا ۱۵.۵ گرم در دسی لیتر قرار دارد.
از آنجایی كه سطح ناخن ها حاوی ملانین نیست، این برنامه قادر به تشخیص كم خونی در افراد دارای هر نوع رنگ پوستی شامل پوست روشن و تیره است. ملانین یك اصطلاح گسترده ای برای گروهی از رنگدانه های طبیعی موجود در خیلی از موجودات زنده است.
یافته های این مطالعه در مجله "Nature Communications" منتشر گردید.
1397/09/16
22:24:53
5.0 / 5
5002
تگهای خبر: آمریكا , توسعه , دستگاه , متخصص
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است