Sibex سیبکس

سریال ارز و سكه ادامه دارد

سریال ارز و سكه ادامه دارد سیبكس: ماجرا بازار ارز و سكه هنوز هم در اخبار رسانه ها دنبال می گردد و امروز در ایسنا هم همچون تیترها و اخبار مورد توجه مربوط به بازار ارز و سكه بود كه در آن به فضای معاملات سكه در سبزه میدان اشاره شده كه با وجود نظارت های میدانی نیروی انتظامی با تعداد كمتری معامله نسبت به قبل به كار خود ادامه می دهد.به گزارش سیبكس به نقل از ایسنا، چند ماهی است كه از افزایش نرخ ارز می گذرد و با وجود اینكه اكنون ضرب افزایش قیمت ها گرفته شده است اما قیمت دلار آمریكا در سطح بازار ۴۸۳۰ تومان و سكه تمام به یك میلیون ۶۰۰ هزار تومان رسیده است.

گزارش های میدانی كه ایسنا از مراكز اصلی معاملات سكه و ارز تهیه كرده است حكایت از این دارد كه تعداد معاملات كاهش پیدا كرده است و دلالان سكه و ارز ترجیح می دهند در وضعیت فعلی چندان در بازار معاملات فعال عمل نكنند. تحلیلی كه در این گزارش برای این رفتار در معاملات آمده این بود كه شاید یكی از دلایل عمده عدم تمایل دلالان برای حضور فعال در بازار حضور نیروی انتظامی در محدوده سبزه میدان است. در حقیقت حضور نیروهای انتظامی در بازار سكه و ارز تصمیمی بود كه بخاطر وضعیت قیمت سكه و ارز و تولید صف های طولانی روبروی صرافی ها، بخاطر تامین امنیت بازار گرفته شد.

امروز تا ساعت ۱۴: ۰۰ دلار آمریكا با قیمت ۴۴۶۰ تومان خریداری و با نرخ ۴۴۸۴ تومان به فروش می رسید. همینطور یورو با نرخ ۵۵۰۰ تومان خریداری و با قیمت ۵۵۶۵ تومان هم فروخته می شد.

تخلف در "ساتنا" / كاهش سقف كارت به كارت

دو تصمیم بانكی مربوط به تراكنش های مالی امروز همچون اخبار ایسنا بود كه یكی از به تصمیمات داخلی برخی بانك ها بر می گردد كه با بخشنامه هایی متناقض با دستور بانك مركز بوده است. چندی قبل بانك مركزی در اقدامی كه آن را جهت مبارزه با پولشویی و پیشگیری از كلاه برداری علام كرد، طی بخشنامه ای تغییراتی در زمان تسویه تراكنش ها در سامانه های بین بانكی اعمال كرده و طی آن تسویه در تراكنش های كارتی شاپرك ۲۴ ساعته شد و از جانب دیگر دستور در سامانه های پایا و ساتنا تغییر نمود به صورتی كه قرار بر این شد تا تسویه در ساتنا فقط یك بار در روز آن هم پس از آخر زمان اداری صورت گیرد. با این حال كه اعتراضات زیادی به این بخش نامه شد بانك مركزی از تصمیم خود بر نگشت.

اما به تازگی برخی بانك ها با ابلاغ بخشنامه ای به شعب خود اعلام نمودند تسویه ساتنا به صورت آنی انجام می گردد. در یكی از این ابلاغیه ها آمده است زمان تسویه دستور پرداخت های ساتنا به حالت تسویه آنی بازگشته و تمامی دستورها بلافاصله تسویه می گردد. این بخشنامه درون بانكی حتی تغییر ات وجود را تغییر به یكباره و بدون اطلاع رسمی بانك مركزی علام كرد و آن را هم به صورت حتمالی تا آخر سال پا برجا دانست.

از طرف دیگر كاهش سقف مجاز انتقال كارت به كارت درون بانكی هم كاهش داشته و این خبر دوم اینا درمورد تراكنش های بانكی بوده است. این در شرایطی است كه بانك ها این امكان را داشتند كه برای جابه جایی با استفاده از خودپرداز برای بانك خود تا سقف ۱۵ میلیون تومان اعمال كنند و البته تا ۵۰ میلیون تومان قابل افزایش بود، یعنی مشتری می توانست با استفاده از خودپرداز یك بانك برای همان بانك تا این مبلغ انتقال وجه دهد؛ ولی حالا در مجموع انتقال وجه با استفاده از خودپرداز در تمامی بانك ها به سه میلیون تومان كاهش یافته است.

به نظر می رسد با این حال كه هنوز برخی مشتریان بانك ها این امكان را دارند كه انتقال های كارت به كارت خویش را تا سقف ۱۵ میلیون تومان انجام دهند اما شاید این تصمیم در ادامه با در نظر گرفتن نزدیكی به آخر سال برای مردم محدودیت هایی را بوجود آورده و مشكل آفرینی كند.

از دغدغه های ریلی وزیر تا فاینانس چینی ها در راه آهن

موضوع توسعه شبكه ریلی به گواه همه فعالان اقتصادی به خصوص تولید كنندگان صادراتی ایران از ملزومات توسعه اقتصادی می باشد. حالا هم عباس آخوندی -وزیر راه و شهرسازی- در كنار تاكید بر ضرورت توسعه شبكه ریلی گفته است كه با افزایش نقش راه آهن در حمل و نقل كشور می توان امیدوار بود كه میزان تلفات جاده ای و هزینه های كشور كاهش پیدا كند. وی در باره توسعه راه آهن شیراز به بوشهر معتقد می باشد با عنایت به نقش كلیدی كه در تكمیل كریدور ریلی شمال به جنوب كشور دارد می تواند در حوزه جابجایی مسافران نقشی قابل توجه ایفا كند و با اتصال به شبكه دریایی كشور از نظر اقتصادی هم نقشی مهم داشته باشد.

این اظهارات وزیر در مراسم امضای قرارداد سرمایه گذاری چینیها در راه آهن شیراز به بوشهر بود؛ قراردادی كه طی آن چین توافق كرد كه در ساخت راه آهن شیراز به بوشهر مشاركتی به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار معادل ۲۳۶۰ میلیارد تومان و ۵۰ میلیارد یوآن چین داشته باشد.

جنجال فولاد و بورس كالا!

بعد از جلسه تنظیم بازار فولاد برخی روایت ها از مسئله عرضه فولاد در بورس كالا مناقشاتی را آفرید. برهی از صنایع پایین دستی فولاد انتقاداتی نسبت به نحوه فرمولل بندی بورسكالا برای فولاد داشتند كه طرح این مورد سبب شد تا تولید كنندگان هم در قبالش مواضعی را بگیرند. مجموع این اتفاقات در یكی از گزارش های امروز ایسنا از با محوریت نظرات فولاد سازان روایت شده است.

در این میان در حالیكه موافقان روند و عملكرد فعلی بورسكالا منتقدان را حاشیه ساز می دانند و به دنبال منافع شخصی خودشان میدانند، بعضی از تولیدكنندگان مانند حمیدرضا طاهرزاده- نایب رئیس هیات مدیره انجمن تولیدكنندگان فولاد ایران - هم ابهاماتی را در وضعیت فعلی می بینند. ولی به هر حال با وجود تمامی مواردی كه طرح می گردد هیچ كس نمی تواند ضرورت وجود بورس كالا در عرصه معاملات اقتصادی را انكار كند، چراكه در شرایط كنونی اقتصادی فقط شفافیتی كه این ابزار به وجود می آورد می تواند اطمینان لازم برای ورود به معاملات سالم را فراهم كند. به همین علت نباید از كوچك ترین ایراداتی كه به مكانیزم آن وارد می شود، گذشت و ابزاری كه مهمترین خصوصیت اش شفافیت است باید بتواند بدون هیچ ابهامی به كار خود ادامه دهد.
1396/12/17
20:41:23
5.0 / 5
5113
تگهای خبر: آمریكا , بانك , توسعه
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است