Sibex سیبکس

چرا شماره های امدادی ادغام می شوند؟

چرا شماره های امدادی ادغام می شوند؟ سیبکس: تجربه تجمیع و ادغام شماره های امدادی در سایر کشورها هم وجود دارد اما این کار بگفته کارشناسان، نیازمند دقت لازم است بوده و باید محاسن چنین اقدامی برای مردم شرح و شفاف سازی لازم درباره ی اش صورت گیرد.به گزارش سیبکس به نقل از ایسنا، تجمیع شماره های تلفن های امدادی و تعیین شماره تماس واحد از گذشته چندین بار مطرح شده بود اما طی چند روز گذشته خبری در خصوص تصمیم برای اجرای ادغام شماره های امدادی در تهران امسال اعلام شد، طرحی که ظاهرا حدود دو سال مراحل مطالعاتی اجرای آن زمان برده است. این مساله را رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران- اعلام و درباره ی سرانجام اجرای این طرح که بنا بود به شکل آزمایشی در تهران اجرا شود، گفته است سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و حسب مصوبه ستاد مدیریت بحران کلانشهر تهران که به ریاست وزیر کشور برگزار شده، موظف است تا طرح ادغام شماره های امدادی را اجرا نماییم.

بر این اساس این طرح برای نخستین بار در کشور و مانند خیلی از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در جهان، در تهران اجرا خواهد شد. اما از آنجائیکه این طرح در گذشته اشکالات ساختاری داشته و هماهنگ کردن آن بسادگی ممکن نبوده است بدین سبب که سیستم پاسخ دهی سازمان های درگیر با یکدیگر متفاوت بوده و سامانه های خاص خودرا داشتند و سامانه های آن هم مستقل از هم بوده است، تقریباً این پروژه تا حالا مسکوت مانده بود.
تعدد شماره تماس سازمان های امدادی، چالش های خاص خودرا به همراه داشته و برخی کشورها برای پاسخ به این دسته از امور شهروندان یک شماره تماس را اختصاص دادند. برمبنای نظر کارشناسان ایمنی یکی از مزایای این طرح افزایش سرعت امدادرسانی در حوادث و بلایاست، بطوریکه بعد از برقراری تماس، اقدامات مربوط به اعزام دستگاه های امدادی بصورت موازی به انجام می رسد.
از طرف دیگر، مزیت این طرح درراستای افزایش سرعت پاسخگویی به حادثه، از مواردیست که تقریباً تمام کارشناسان این حوزه، بر آن اتفاق نظر دارند. آنان همین طور معتقدند که حادثه دیدگان به سبب استرس و اضطراب ناشی از حادثه، با کاهش قدرت تصمیم گیری و حافظه روبرو شده و در لحظه مهم حتی ممکنست شماره تماسهای امدادی را از یاد برده یا جابجا به یاد داشته باشند. از سویی دیگر، کودکان که آنها نیز گروهی از مراجعه کنندگان و تماس گیرندگان با سازمان های امدادی هستند، کمتر با مشکل حفظ شماره تماس ها روبرو می شوند و اگر هم در غیاب یک بزرگسال گرفتار حادثه ای شوند، می توانند به آسانی با شماره واحد تماس گیرند.

درباره جزئیات و چگونگی این طرح گفته شده که مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ با دیگر شماره های امدادی ادغام نخواهد شد اما چهار شماره ۱۱۲ جمعیت هلال احمر، ۱۱۵ اورژانس، ۱۲۳ اورژانس اجتماعی و ۱۲۵ آتش نشانی در اجرای این طرح با یکدیگر ادغام خواهند شد.

ظاهر این کار ساده بنظر می رسد اما واقعیت این است که چنین کاری پیچیدگی های زیادی دارد و بگفته رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، طور مثال برخی شماره ها مانند آتش نشانی فقط در شهر تهران و برخی مثل اورژانس و هلال احمر گستره استانی دارند که باید این ها را مشخص و تعیین تکلیف می کردند؛ همین طور لازم بود تا هماهنگی ماموریت ها و اعزام ها و نحوه ادغام دیسپچ ها و... نیز انجام می شد. ضمن این که مدلهای مختلفی هم در این خصوص مطرح بود که همین موضوع سبب شد تا در حدود دو سال مراحل مطالعاتی اجرای این طرح زمان ببرد.

اما یک سوی اجرای این طرح شرکت مخابرات قرار دارد، محمدرضا بیدخام - مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران- در گفت و گو با ایسنا، در این زمینه اظهار داشت: باتوجه به اعلام این که ادغام شماره های امدادی ۱۱۲، ۱۱۵، ۱۲۵، ۱۲۳ در دستور کار سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری قرار دارد، شرکت مخابرات ایران هم آماده هرگونه همکاری دراین زمینه است.

وی اضافه کرد: تجربه این کار در سایر کشورها وجود دارد و تعدادی از آنها، کدهای امدادی را ادغام کردند اما انجام این کار هم نیازمند دقت لازم است. همین طور حتما باید محاسن این اقدام برای مردم شرح داده و شفاف سازی لازم هم دراین زمینه صورت گیرد. از طرف دیگر علاوه بر موارد ذکر شده، حتما باید پیوست فنی، ارتباطی، اطلاع رسانی و امنیتی برای این کار مهم پیش بینی و مد نظر قرار گیرد.

بیدخام درباره ی دلیلهای اجرای طرح ادغام شماره های امدادی توضیح داد: به سبب این که شهرداری تهران متولی انجام این کار است، بدین سبب باید علت آن از طرف این سازمان پیگیری و اعلام گردد اما بصورت کلی این طرح محاسنی خواهد داشت که باید برای مردم شرح داده شود.

مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران درباره ی اینکه چه شماره ای مقرر است جایگزین شماره های گفته شده شود، تشریح کرد: همانگونه که گفته شد این چهار شماره باید تبدیل به یک شماره شوند اما هنوز شماره مورد نظر اعلام نشده است.
1402/03/07
11:16:39
5.0 / 5
236
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است