Sibex سیبکس

کسب و کارهای مجازی خسارت دریافت می کنند؟

کسب و کارهای مجازی خسارت دریافت می کنند؟ به گزارش سیبکس، طبق آخرین اظهارات مسؤلان، پوشش های بیمه ای سایبری در چند شرکت بیمه شروع شده است و ریسک کسب و کارهای ناشی اختلال اینترنت را پوشش می دهد، اما در ماه های اخیر بودجه ای برای جبران خسارت در نظر گرفته نشده بود.به گزارش سیبکس به نقل از ایسنا، به دنبال اعمال محدودیت برای برخی پلتفرم های خارجی و اعلام متضرر شدن کسب و کارها طی ماه های گذشته، آئین نامه پشتیبانی از کسب و کارها در تاریخ ۱۰ آبان با حضور وزیر ارتباطات رونمایی گردید. این آئین نامه ۱۴ ماده داشت و ۳۰ نوع حمایت دولتی را شامل می شود که به اعتقاد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گام بسیار بزرگ و بلندی برای پشتیبانی از کسب وکارهای اینترنتی به حساب می آید و اگر این مصوبه به شکل کامل اجرا شود، حتما اتفاق بزرگی در کشور خواهد افتاد.

همچنین تاکید شده دولت حامی کسب و کارهای اینترنتی است و حتما این مسیر را دنبال خواهد نمود و اجرای این آئین نامه نیازمند یک عزم ملی است. در بسته حمایتی دولت از کسب و کارهای اینترنتی موضوع هایی همچون پرداخت، تبلیغات، حمل و نقل، زیرساخت، مالیات، تسهیلات و احراز هویت دیده شده است و در حوزه پرداخت، خدماتی همچون حساب امانی (کسر مبلغ خرید بعد از اطمینان از سبد کالا) خرید اعتباری (پرداخت وجه با فاصله از دریافت کالا)، پرداخت مستقیم، کیف پول، درگاه پرداخت و رمزریال عرضه می شود.

کسب و کارهای آنلاین داخلی نشان ویژه می گیرند

در بخش اعتبار بخشی به کسب و کارهای اینترنتی و کاربران این امکان وجود دارد که به سکوها و کسب و کارهای احراز هویت شده، نشان ویژه یا تیک ویژه کسب و کار اعطا شود یا برای عموم کاربران امکان دریافت نشان اعتبار شده (تیک آبی) فراهم گردد.

دریافت مجوز کسب وکارهای اینترنتی با ثبت نام در پلتفرم های داخلی؛ در این حوزه تدبیری اندیشیده شده که هر کسی در پلتفرم های مشمول فعالیت و کسب و کار خویش را راه اندازی کند، ثبت نامش در پلتفرم به منزله دریافت مجوز از درگاه ملی مجوز است. ثبت نام هم آنلاین و برخط است و احیانا چند قلم اطلاعات درگاه ملی مجوز می خواهد که باید دریافت نمایند و درصورت بارگذاری اطلاعات مجوز را دریافت می کنند برای کسب و کارهای ثبت محور که بیشتر کسانی که در این دسته قرار می گیرند همه آنها مشمول می شوند

استقرار پلتفرم های داخلی در پارک های علم و فناوری: در این آئین نامه حمایت ویژه ای برای سکوها مشمول درنظرگرفته شده است و آنها می توانند از مزایای قانونی حضور در پارک های علم وفناوری برخوردار شوند. در واقع به منظور حمایت و برخورداری سکوها از مزایای استقرار در پارک های علم و فناوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است شرایط پذیرش و استقرار دفتر های اصلی و شعب پلت فرم های مشمول را در پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات یا شعب استانی آن فراهم آورد.

معافیت مالیاتی دو میلیاردی کسب و کارهای اینترنتی: برای کاربرانی که در پلتفرم های داخلی فعالیت کنند، حمایت های ویژه ای هم در زمینه مالیاتی درنظر گرفته شده است که میتوان به مواردی مانند معافیت مالیاتی تا سقف حدود دو میلیارد تومان درآمد در سال برای کسب و کارهایی که فاقد سابقه مالیاتی هستند، تخفیف مالیاتی برای کسب و کارهای دارای پرونده مالیاتی و قبول هزینه های راه اندازی و توسعه کسب و کار و سکوهای مشمول بعنوان هزینه قابل قبول مالیاتی، اشاره نمود.

بر این اساس مبحث قابل توجه اینست که یک امتیاز ویژه برای کسب و کارها و افرادی که در پلتفرم داخلی فعالیت می نمایند و آنها تا دو سال از پرداخت مالیات، معاف شده اند. در این آئین نامه سه بند به بخش معافیت و حمایت های مالیاتی اختصاص دارد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اینباره گفته بود برای کسب و کارهای مشمول فاقد سابقه مالیاتی، معافیت مالیاتی تا سقف حدوداً دو میلیارد تومان درآمد در سال در نظر گرفته شده است؛ باآنکه برای مدتی جزئیات این مساله مشخص نبود اما بعد از آن احکام مالیاتی آئین نامه پشتیبانی از توسعه سکوها و کسب وکارهای اقتصاد دیجیتال از جانب سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ گردید.

همچنین در لایحه بودجه سال آینده هم بخشی به این مورد اختصاص داده شده است. در رابطه با جزئیات این مساله میتوان گفت برپایه بند «ط» تبصره شش عوارض و مالیات لایحه بودجه سال آینده در جهت پشتیبانی از توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور و تشویق کسب و کارهای اینترنتی به استفاده از سکوهای داخلی تا آخر سال ۱۴۰۲ کسب و کارهای حقیقی فعال در سکوهای داخلی مورد تایید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که فاقد پرونده مالیاتی هستند، به صورت پلکانی تا سقف مقرر در ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم مشمول مالیات با نرخ صفر بوده و جرائم سالهای قبل ناشی از عدم تسلیم اظهارنامه شامل بخشودگی می شود.

بر این اساس، مجید مشعلچی- سخنگوی بیمه مرکزی- به تازگی توضیحاتی را درمورد خسارت کسب وکارهای اینترنتی بیمه شده عرضه کرده است. وی در پاسخ به این سؤال آیا صنعت بیمه بودجه ای برای کسب وکارهای اینترنتی بیمه شده که به علت اختلال در اینترنت صدمه دیده اند در نظر گرفته است یا خیر، اظهار داشت: باید بررسی شود که آیا این مورد در حیطه وظایف بانک مرکزی است یا خیر. البته مبدأ و ماخذ این مورد وزارت اقتصاد است و اگر این وزارت خانه تشخیص دهد، باید بررسی نماییم ببینیم بیمه برای جبران خسارت چه کاری می تواند انجام دهد.

وی افزود: البته پوشش های بیمه ای سایبری در چند شرکت بیمه شروع شده است و ریسک کسب و کارهای ناشی اختلال اینترنت را پوشش می دهد، اما در ماه های اخیر بودجه ای برای جبران خسارت در نظر گرفته نشده بود.

منبع:

1401/11/14
16:45:42
5.0 / 5
242
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است