Sibex سیبکس
رئیس سازمان فضایی ایران به خبر داد؛

آخرین وضعیت ماهواره خیام

آخرین وضعیت ماهواره خیام به گزارش سیبکس، رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به دریافت تصاویر ماهواره خیام اظهار داشت: تصاویر ماهواره در اختیار شرکت های دانش بنیان متقاضی و تایید صلاحیت شده قرار می گیرد.حسن سالاریه در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اعلام این که خوشبختانه تصاویر ماهواره خیام کالیبره شد و هم اکنون تصاویر دریافت می شود، اظهار داشت: اکنون در مرحله ذخیره سازی تصاویر ماهواره خیام هستیم.

رییس سازمان فضایی ایران ضمن اشاره به این که تصاویر ماهواره در اختیار شرکت های دانش بنیان متقاضی و تأیید صلاحیت شده قرار می گیرد، اشاره کرد: ثبت نام شرکت های دانش بنیان در حال انجام می باشد و اطلاعات آن در سایت سازمان فضایی وجود دارد.

سالاریه افزود: شرکتها باید درخواستشان را در سایت سازمان ثبت کنند و بعد از این مرحله، ارزیابی شرکتها را خواهیم داشت. چونکه تصاویر ذخیره شده ماهواره خیام در اختیار شرکت های دانش بنیانی که احراز صلاحیت شده اند، قرار خواهد گرفت و برای احراز صلاحیت این شرکتها کارگروهی نیز تشکیل شده است.
رئیس سازمان فضایی درباره ی کارکرد تصاویر این ماهواره نیز توضیح داد و اظهار داشت: تصاویر خیام عمدتا در زمینه های سنجش از دور همچون در زمینه کشاورزی، محیط زیست، بررسی و پایش مخاطرات طبیعی، حوزه های مربوط به مدیریت شهری، مورد استفاده قرار می گیرد.

معاون وزیر ارتباطات تعیین اراضی و تعیین مرز اراضی و حوزه پایش خشکسالی را از دیگر موارد کاربردی تصاویر ماهواره خیام عنوان نمود.

وی ادامه داد: تصاویر خیام در کنار سایر ماهواره هایی که دیتاهایشان را در مؤسسه داریم قرار می گیرد به جهت اینکه شرکت های دانش بنیان از آنها برای تهیه گزارش هایشان بهره گیرند.

به گزارش سیبکس به نقل از مهر، ماهواره خیام یک ماهواره سنجش از دور است که به سفارش سازمان فضایی ایران ازطریق یک شرکت روسی تولید شده است و در ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ توسط موشک روسی سایوز از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به مدار نزدیک زمین ارسال شد. عملیات کنترل ماهواره در ایران و در مرکز کنترل فضایی سازمان فضایی ایران در ماهدشت کرج به انجام می رسد.


منبع:

1401/08/16
10:18:14
5.0 / 5
205
تگهای خبر: ارتباطات , سایت , كاربر
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است