Sibex سیبکس

رجیستری حذف نمی گردد، فرآیندها اصلاح می شود

رجیستری حذف نمی گردد، فرآیندها اصلاح می شود به گزارش سیبکس سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با اشاره به تصمیم برای حذف رجیستری حضوری از مبادی ورودی، اظهار داشت: قرار نیست فرایندهای رجیستری حذف شود، بلکه بناست در جهت اصلاح و منطبق بر شرایط، اصلاح گردد.


به گزارش سیبکس به نقل از ایسنا، طرح رجیستری یا شناسنامه دار کردن تجهیزات سیمکارت خور بعنوان راهی برای مبارزه با قاچاق عنوان شد که از ابتدا با چالش هایی همراه بود. یکی از این راه های دور زدن رجیستری در ابتدا، واردات چمدانی گوشیهای مسافری بود؛ برای اینکه افرادی که به این شیوه گوشیهای خودرا وارد می کردند، از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف بودند و بعد از آن نیز برخی واردکنندگان غیررسمی و قاچاقچیان گوشی جهت استفاده از گوشیهای قاچاق، از اطلاعات مسافران واقعی استفاده می کردند.
برای مقابله با این موارد، گمرک ایران سال قبل اعلام نمود برمبنای تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و در امتداد جلوگیری از سوءاستفاده از اطلاعات مسافرین ورودی برای رجیستری گوشی تلفن همراه، اظهار و ثبت تلفن همراه مسافران، از مهرماه ۱۳۹۹ صرفا در محل مبادی ورودی کشور و بعد از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور انجام شده و از هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن همراه مسافری و پس از خروج از گمرکات اجرائی مبادی ورودی، توسط مسافران ممانعت می شود.
با توجه به این همان زمان، انتقادات بسیاری از طرف مسافران به سبب شکل گیری صف های طولانی و معطلی چندساعته در مبادی ورودی برای رجیستری گوشی موبایل مطرح بود، آن هم در وضعیت کرونائی موجود که سبب ایجاد لطمه هایی برای مسافران و البته کارکنان گمرک شده بود. از طرف دیگر، معاون فنی گمرک ایران اعلام نمود که در بعضی مبادی زمینی عده ای سودجو جهت کسب منفعت شخصی و دریافت امتیاز رجیستری گوشی، مبادرت به ورود و خروج افراد از کشور و خرید و فروش حق رجیستری کرده اند که خود مشکلات بسیاری به وجود آورده بود.
در این راستا به تازگی، معاون فنی گمرک ایران عنوان نمود طی بررسی های صورت گرفته در ارتباط با رجیستری گوشی تلفن همراه و همین طور تاکید وزیر اقتصاد بر ضرب الاجل حذف پروسه حضوری رجیستری، مقرر شده است که با تشکیل کارگروهی در ارتباط با حذف عملیات رجیستری در مبادی ورودی گمرک و انجام کاملا غیرحضوری آن تصمیم نهایی گرفتن شود.
البته در این میان شائبه ای برای برخی به وجود آمده که مقرر است پروسه رجیستری گوشی حذف شود که در این راستا، محمدرضا عالیان -سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی- با اعلان اینکه فرایندهای رجیستری حذف نمی گردد و فقط در جهت بهبود اصلاح و منطبق بر شرایط می شود، به ایسنا توضیح داد: انجام رجیستری در مبادی قانونی به سبب اظهار گمرکی با صف و گلایه مسافران روبرو می شد. از طرفی به سبب عدم اطلاع رسانی مناسب، تعدادی از مسافرها بدون اطلاع از رویه های رجیستری، از الزام رجیستر شدن در گمرک فرودگاهی باخبر نمی شدند. بنا بر این بنا شده پروسه را به شکلی بررسی نمایند تا مسافر بدون صرف وقت، معطلی در صف و انجام تشریفات غیرضروری بتواند از حق خود استفاده نماید.
وی در پاسخ به این پرسش که با غیرحضوری شدن پروسه رجیستری، آیا باز هم امکان دور زدن این پروسه و خرید و فروش پاسپورت تکرار نمی گردد، بیان کرد: یکی از دغدغه های ستاد مبارزه با قاچاق کالا همین موضوع است که بنا شده در کمیسیون تخصصی مورد بحث قرار گیرد. طبیعتا تا جایی که این رویه به نقطه ایده آل خودش برسد، اهتمام و خطاهایی صورت می گیرد، اما نهایتاً باید به جایی ختم شود که کمترین بروکراسی و گرفتاری برای مردم ایجاد شود. همین طور یکی از اشکالات این روش، الزام رجیستری گوشیهای دست دوم بود که مسافر از خارج همراه خودش می آورد که در این رویه، مقرر است این مسائل حل شود.
عالیان با تاکید بر این که رجیستری یکی از موثرترین اقدامات دولتی از شروع ورود موبایل طی سالهای اخیر بوده است، اضافه کرد: انجمن واردکنندگان موبایل بصورت دائم نظرات کارشناسی خودرا به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و گمرک ایران منعکس می کند. اگر تمام فرایندها و رویه ها بصورت اصولی، سیستماتیک و غیرحضوری صورت گیرد، از ایجاد فساد و دور زدن قانون جلوگیری می کند. به همین دلیل کمیته ای جهت بررسی شرایط تشکیل شده تا سازوکار جدید را مشخص نماید و تا آن زمان، چیزی اجرا نمی گردد.
منبع:

1400/06/09
10:15:56
5.0 / 5
429
تگهای خبر: رجیستری , سیستم , كالا , موبایل
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است