Sibex سیبکس
در نشست بررسی طرح صیانت از حقوق كاربران در فضای مجازی گفته شد

بررسی طرح صیانت از دو هفته  دیگر شروع می شود

بررسی طرح صیانت از دو هفته  دیگر شروع می شود سیبکس: نماینده موافق طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی معتقد می باشد که این فضا صرفا به کسب وکارها محدود نمی گردد و باید فرهنگ و امنیت در این عرصه را نیز مورد توجه قرار داد. در عین حال مخالف طرح معتقد است اگر می خواهیم کسب وکارها را با خودمان همراه نماییم، باید اقداماتی را دنبال نماییم که برای بخش خصوصی آورده داشته باشد و حال آنکه این قانون چندصفحه ای تفسیرپذیر است و مدلول ندارد.


به گزارش سیبکس به نقل از ایسنا، نمایندگان سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران در دو دیدار با مجید نصیرائی، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس و مجتبی رضاخواه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در ارتباط با بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی هم اندیشی کردند.
حسین اسلامی، رییس این سازمان در سخنانی پیشنهاد کرد که نظام صنفی کامپیوتری استان تهران هم یکی از اعضای کمیسیونی باشد که به بررسی طرح صیانت می پردازد.
وی اظهار داشت: یک ماه و نیم پیش، نامه ای در ارتباط با این طرح برای نمایندگان مجلس ارسال کردیم. در این نامه به هفت ایراد اشاره کردیم و در پیش نویس طرح به تعدادی از موضوعات مورد توجه ما پرداخته شده بود.
او اضافه کرد: طرح صیانت همزمان هم عامه مردم را از نظر فرهنگی و اجتماعی تحت تاثیر قرار می دهد و هم قسمتی از کسب وکارها را از دید کسب وکاری هدف قرار داده است. ما در نصر تهران باتوجه به غلبه حوزه آی تی و کسب وکارها، بیشتر از منظر کسب وکارها به موضوع نگاه می ‎کنیم و بنا بر این خواهان حضور نمایندگانی از حوزه صنعت در کمیسیون بررسی طرح هستیم.
اسلامی باتوجه به دعوت حاکم دوبی از 100 هزار برنامه نویس در ایام گذشته افزود: باتوجه به قیمت دلار، این مساله برای نیروهای ما بسیار جذاب است. خصوصاً این که رفت و آمد به دوبی هم کار دشواری نیست. یکی از نگرانی های ما این است که باتوجه به شرایط پیش آمده، تعداد زیادی از نیروهای ایرانی جذب این فراخوان شوند.
مجلس با مردم مقابله نکند
رضا قربانی، عضو هیأت مدیره و رییس کمیسیون فین تک هم اظهار داشت: در تصمیم گیری ها گاهی نگاه دوستانه به بخش خصوصی وجود ندارد. ما دو پیش فرض داریم؛ این که تحول دیجیتال، مسیر قطعی ماست. اما اشکال کار در این است که محتوا فراموش شده. نمی توانیم یک دفعه تمام مشکلاتی را که در این سال ها وجود داشته را حل نماییم. موضوع دیگر اینه بحث اقتصاد نوآوری، تنها دریچه نجات کشور است و دغدغه های موجود عمدتاً از جنس توسعه اقتصادیست.
وی با اعلان اینکه خواسته ما این است که طرحی به این بزرگی به لایحه تبدیل گردد، اضافه کرد: حتی می شود این طرح را به طرح های کوچکتر تبدیل کرد. به قدری موضوعات مختلفی در این طرح مطرح شده که به صورتی سنگ بزرگی شده که نشانه ی نزدن است.
قربانی با اشاره کارزار امضای مخالفین این طرح که در شبکه های اجتماعی به راه افتاده است، اشاره کرد: مجلس نباید در این شرایط روبرو شود. همراه کردن افراد موثر در ادامه بررسی این طرح بسیار مهمست.
طرح به بخش های کوچکتر تقسیم شود
عادل طالبی، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی کسب وکارهای اینترنتی هم با اعلان اینکه تعدادی از مفروضات ارائه شده در این طرح نادرست است، اظهار داشت: ترجیحات به تهدیدات باید در اولویت باشد. تهدیدات به کل شکست خورده است. کسی مخالف موضوع مرزبانی نیست، اما با چند بند در یک طرح نمی گردد این مساله را پیش برد؛ باید پاسخگو باشیم.
او اضافه کرد: طرح پشتیبانی از کاربران فضای مجازی باید به طرح های مختلفی از نظر مرزبانی، محتوا و صیانت از حقوق کاربران تبدیل شود؛ ضمن این که لازم است بخش هایی ایجاد شود که در ارتباط با هرکدام از این ها پاسخگو باشند.
طالبی به ابهامات موجود در طرح هم اشاره نمود و اظهار داشت: برداشت های مختلفی از بندهای مختلف این طرح انجام می شود و این مساله ضعف بزرگی است. قانون خوب، قانونی می باشد که ابلیس هم نتواند از آن سوءاستفاده کند. اما این طرح به قدری مبهم است که هرکس برداشت متفاوتی از آن دارد.
او با اشاره به این که این قانون همه را مجرم فرض کرده است، افزود: این شوکی که به جامعه وارد شده است، سبب افزایش مهاجرت به کشورهای دیگر خواهد شد. به این علت که به اجرائی شدن این طرح، کسب وکارهای گرفتار لطمه جدی می شوند.
بر لایه های حکم رانی فضای مجازی نیفزایید
امیرحسین جلالی فراهانی، پژوهشگر حقوق سایبری و مشاور حقوقی سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران با اشاره به ۸۰ قانون موجود در زمینه فناوری اطلاعات، اظهار داشت: این قوانین در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، اما هیچ کدام از آنها به درستی اجرا نمی شوند. با اجرای طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، بخشی که بیش از همه متضرر خواهد شد، حاکمیت است و بخش غیردولتی کمترین لطمه را از موضوع خواهد دید.
او افزود: این طرح قابلیت اجرا نخواهد داشت و به سرنوشت طرح هایی همچون ممنوعیت استفاده از تجهیزات ماهواره ای گرفتار خواهد شد. شورای عالی فضای مجازی ۱۰ سال است که تشکیل شده و تا حالا خدمات مثمر ثمری برای حکمرانی فضای مجازی کشور نداشته است.
جلالی فراهانی با اعلان اینکه نظام حکمرانی ما سه قوه ‎ای است، اشاره کرد: نمی توانیم انتظار داشته باشیم که نهادهای فراقوه ای منشاء اثر باشند. ایراد بزرگ این طرح این است که ایجاد نهاد فراقوه بعنوان تنظیم گر یا ابرتنظیم گر نمی تواند موثر باشد. چرا به اسم صیانت از فضای مجازی می خواهید بر لایه های حکم رانی این فضا بیفزایید؟ نهاد فراقوه ای با تابلوی فراتنظیم گر در نظام ما جوابگو نخواهد بود.
مشاور حقوقی سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران اشاره کرد: حالا حتی برای تعدادی از بخش های مختلف فضای مجازی قوانین پایه وجود ندارد؛ بطورمثال در مورد حریم خصوصی یا داده های شخصی. وقتی قانون مادر و پایه برای صیانت از حریم خصوصی نداریم، چطور می توانیم انتظار داشته باشیم که تنظیم گر در مورد مسائل اجرائی این حوزه مقررات گذاری کند.
وی اظهار داشت: آیا مقررات گذاری بدون پشتوانه قانونی درست است؟ این مساله را می توان به موضوعات دیگر مانند دارایی های دیجیتال هم تعمیم داد. دوستان فعال در این طرح از فضای کارشناسی دورند. این طرح اگر با این کیفیت اجرائی شود، حاکمیت تضعیف خواهد شد. با تصویب این طرح، فرافکنی های در این زمینه بسیار زیاد خواهد شد.
چرا کمیسیون تخصصی فضای مجازی نداریم؟
علیرضا کشاورز جمشیدیان، دبیر سازمان نظام صنفی کامپیوتر ‎ای استان تهران نیز اظهار داشت: اگر کمیسیون فرهنگی مجلس، حقیقتا دغدغه ساماندهی فضای مجازی را دارد، آیا این فضا تنها مولفه های فرهنگی دارد؟ باتوجه به اهمیت فضای مجازی، قرار بود در مجلس کمیسیونی تخصصی با این عنوان تشکیل گردد، اما چرا این مساله محقق نمی شود؟ چونکه در این کمیسیون تمامی ابعاد فنی، امنیتی ملی، فرهنگی و... فضای مجازی را پوشش خواهد داد. درست نیست که این مساله هر بار به یک کمیسیون مجلس ارجاع شود.
مجید نصیرائی، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه، بعد از شنیدن نقطه نظرات و انتقادات طرح شده از طرف حاضران اظهار داشت: در کمیسیون فرهنگی مجلس به دنبال ایجاد قانونی جامع و قاطع برای ساماندهی فضای مجازی هستیم و محکم پای این هدف خود ایستاده ‎ایم. اگر ما ۸۰ قانون در زمینه فناوری اطلاعات داریم، پس چرا وضعیت موجود ما اینطور است؟
او افزود: اگر گوگل اراده کند و در مقطعی نخواهد به ایران خدمات عرضه نماید، تکلیف مردم چه خواهد شد؟ چطور می توانیم حقوقشان را پیگیری کنیم؟ در مورد اینستاگرام هم همین طور. آن هم در شرایطی که هر روز تعداد بیشتری از کسب وکارها و حتی کارهای آموزشی، اقتصادی و اجتماعی به این فضا گره می خورد.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس باتوجه به انتقادات مطرح شده در مورد طرح صیانت خطاب به حاضران اظهار داشت: تا حالا متخصصان این حوزه چه طرح یا ایده اثرگذاری برای ساماندهی فضای مجازی ارایه داده اند که به آن توجه نشده است؟
فعالیت های داخلی در فضای مجازی توسط بیگانگان مدیریت می شود
نصیرایی اضافه کرد: آیا فضای مجازی فقط به کسب وکارها محدود می شود و نباید فرهنگ و امنیت در این عرصه را نیز مورد توجه قرار داد؟ چرا کارهای داخلی در فضای مجازی باید توسط بیگانگان مدیریت شود؟ ما یک پیش نویس برای طرح ساماندهی فضای مجازی آماده کردیم و معتقدیم هنوز تعدادی از ابعاد در آن دیده نشده است بدین سبب صاحب نظران می توانند پیشنهادات خودرا برای اصلاح آن عرضه کنند.
او همین طور اظهار داشت: یکی از انتقادات طرح شده این است که چرا مقرر است دستگاه های نظامی و امنیتی می خواهند بر فضای مجازی نظارت کنند! در صورتیکه در آمریکا و اغلب کشورهای دنیا مرزبانی به نهادهای امنیتی و نظامی سپرده می شود و قوانین خیلی مشکل گیرانه تری در این زمینه وجود دارد.
چرا طرح صیانت در قالب اصل ۸۵ بررسی می شود؟
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس، در مورد علل بررسی طرح صیانت در چهارچوب اصلا ۸۵ نیز توضیحاتی ارائه کرد: فعلا شیوه بررسی این طرح در قالب اصل ۸۵ قانون اساسی را تصویب کردیم و هنوز جزییات آن بررسی نشده است. مقرر است کمیسیون مشترکی تشکیل گردد و از کمیسیون های تخصصی مختلف مجلس نمایندگانی در آن حضور داشته باشند و از دو هفته آتی بررسی طرح در قالب این کمیسیون شروع خواهد شد.
نصیرایی اشاره کرد: این که گفتیم طرح در قالب اصل ۸۵ بررسی شود به این معنا نیست که می خواهیم مخفی کاری نماییم. می خواهیم بصورت مفصل با حضور شما طرح را بررسی نماییم. حتی تعدادی از دوستانی که موافق اصل ۸۵ بودند، در مورد بندهایی از این طرح بحث دارند. از شما دعوت می نماییم و می توایند در مورد واو به واو این طرح بحث کنید تا در نهایت بتوانیم بر طبق اظهارنظرها و اصلاحات انجام شده، به جمع بندی نهایی برسیم.
او با اعلان اینکه مجلس جهت بررسی این طرح عجله ندارد، اضافه کرد: با اینحال باید ساماندهی فضای مجازی از نقطه ای شروع می شد. تشکیل این کمیسیون مشترک فرصتی فراهم می آورد تا بوسیله هم اندیشی با متخصصان به طرحی پخته تر دست پیدا نماییم. من بعنوان سخنگوی کمیسیون فرهنگی تضمین می دهم که از حضور متخصصان و اصناف مربوطه در روند بررسی این طرح در جلسات کارشناسی بهره مند خواهیم شد.
نمی توان اینترنت را مسدود کرد
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس همین طور اظهار داشت: قبل از این که لایحه بودجه به مجلس ارسال شود، پیش نویس این طرح آماده بود. بعد هم به علت برگزاری انتخابات به تعویق افتاد و حالا هم نگاهی که به این طرح وجود دارد، فراقوه ای است. بدین سبب اساسا باید با نگاهی فراتر از دیدگاه دولت ها و ادوار مختلف مجلس آنرا نهایی نماییم.
نصیرایی همین طور به موضوع فیلترینگ اشاره نمود و اظهار داشت: مگر می شود اینترنت را مسدود کرد؟ معتقدیم فضای مجازی بستر مناسبی برای این است که بتوانیم انقلاب را به دنیا صادر نماییم بدین سبب باید بتوانیم از فضای مجازی به درستی استفاده نمائیم. نگاه ما در بررسی این طرح ملی و حاکمیتی بوده است و حتما در روند بررسی آن از نظرات کارشناسان قوه قضائیه و دولت جدید نیز استفاده خواهیم کرد.
وی همین طور بیان کرد: یکی از دلایلی که مصوبات شورای عالی فضای مجازی تا حالا اجرائی نشده است این بوده که ضمانت اجرائی نداشته و یا دولت نخواسته که آنرا اجرا نماید. بدین سبب ما برای این طرح ضمانت اجرائی تعیین کرده ایم.
نسخه جایگزین ارائه دهید
همین طور در نشست جداگانه ای با حضور مجتبی رضاخواه، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون برنامه و بودجه، این نماینده مجلس صراحتا مخالفتش را با بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی اعلام نمود و اظهار داشت: اگر می خواهیم قانونی بگذاریم، باید بدانیم که به کجا می خواهیم برسیم؟ هدف چیست که می خواهیم در یک کمیسیون ویژه به آن برسیم.
وی اشاره کرد: اگر می خواهیم کسب وکارها را با خودمان همراه نماییم، باید اقداماتی را دنبال نماییم که برای بخش خصوصی آورده داشته باشد. حتی تولید محتوا در فضای مجازی هم به جهت اینکه تداوم داشته باشد، باید آورده اقتصادی داشته باشد. برای حل مشکلات، باید گلوگاه ها را شناسایی نماییم، احراز هویت، ارز دیجیتال، به اشتراک گذاشتن خدمات حوزه های مختلف بخش هایی از همین موضوع هستند.
نماینده مجلس با تاکید بر ناکارآمد بودن این طرح اضافه کرد: قانون باید یک صفحه باشد، وقتی چندین صفحه می شود، تفسیرپذیر می شود و مدلول ندارد. واقعیت این است که من به اصلاح این طرح امیدوارم نیستم. امیدوارم در مسیری کم هزینه این مساله حل شود. نیاز است که از انتقادات بگذریم و به پیشنهادات برسیم. نیاز است دبیرخانه این طرح با حضور چند نفر از شما متخصصان این حوزه ایجاد شود و حرف های ایجابی در آن طرح شود.
رضاخواه با اعلان اینکه جهت بررسی این طرح به یک تایم لاین نیاز است، اضافه کرد: باید ببینیم که بخش خصوصی در این میان چه خواهدنمود. در دو هفته آتی در رسانه ها بصورت فعال عمل کنید و از رییس جمهور جدید و وزیر ارتباطات آینده در این رابطه مطالبه گر باشید.
وی به موضوع احتمال مهاجرت نیروهای متخصص هم اشاره نمود و اظهار داشت: برای جلوگیری از مشکلات، به مسئولان حاکمیتی چاره ایجابی ارائه دهید.
منبع:

1400/05/16
12:25:57
5.0 / 5
256
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است