Sibex سیبکس
سازمان فضایی بررسی كرد؛

داده های ماهواره ای از تغییر سطح آب ۱۰ تالاب و دریاچه كشور

داده های ماهواره ای از تغییر سطح آب ۱۰ تالاب و دریاچه كشور به گزارش سیبکس سازمان فضایی ایران تغییر مساحت سطح آب ۱۰ تالاب و دریاچه کشور را با استفاده از داده های ماهواره ای برآورد کرد که این بررسی نشان داده است که هامون های سیستان و بختگان در حال خشک شدن کامل هستند.


به گزارش سیبکس به نقل از مهر، پایش ماهواره ای تغییرات سطح آب ۱۰ دریاچه و تالاب کشور که توسط اداره سنجش از دور سازمان فضایی ایران انجام شده است در ارتباط با فروردین ۱۴۰۰ نسبت به فروردین ۱۳۹۹ است. در این مطالعه با استفاده از تصاویر تکراری ماهواره ای تغییرات سطح آب برخی دریاچه ها و تالاب های کشور در این بازه زمانی مورد بررسی قرار گرفته است. این بررسی و پایش در ارتباط با تغییرات مساحت سطح آب ۱۰ تالاب و دریاچه در استان های اصفهان، آذربایجان، البرز، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، مازندران و فارس با استفاده از تصاویر ماهواره ای می شود. در این پایش برای هر منطقه دو تصویر از ماهواره Sentinel-۲ در ماه فروردین ۱۴۰۰ و ۱۳۹۹ استفاده شده و تا حد امکان تصاویر در ایام مشابه انتخاب شده است. با عنایت به توان تفکیک مکانی تصاویر سنتیل ۲(۱۰ * ۱۰ متر)، دقت مساحت های محاسبه شده در مقیاس ۱: ۱۰۰۰۰۰ است. در مناطقی که سطح آب با پوشش گیاهی به صورت کامل پوشیده شده باشد، در پردازش تصاویر ماهواره ای بعنوان پوشش گیاهی در نظر گرفته می شود و در نتیجه از سطح آب کم می شود.
سطوح استخراج شده در این جدول صرفا سطوح آبی تالاب ها است و بررسی وضعیت مساحت سطح آبی این تالاب ها نشان داده است که متأسفانه سطح تمامی تالاب ها و دریاچه ها به جز تالاب گاوخونی و چغاخور، در مقایسه با ماه مشابه سال ۱۳۹۹ در حال کاهش است. داده های ماهواره ای از آن حکایت می کند که هامون های سیستان اصلاً شرایط مناسبی ندارند و در حال خشک شدن کامل هستند. در همین حال وضعیت مساحت آبی دریاچه بختگان و ارژن در استان فارس هم به هیچ عنوان خوب نیست و خشک شده اند.جدول مقایسه تغییرات بدون در نظر گرفتن دریاچه ارومیه


1400/02/11
16:30:59
5.0 / 5
467
تگهای خبر: وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است