Sibex سیبکس

پهپاد زنبور عسل از دشوارترین موانع عبور می كند

پهپاد زنبور عسل از دشوارترین موانع عبور می كند سیبكس: پژوهشگران استرالیایی از تولید پهپاد كوچك تازه ای با الهام از زنبورهای عسل آگاهی داده اند كه می تواند در بسته ترین محیط ها از لابلای موانع گوناگون پرواز كند.به گزارش سیبکس به نقل از نیواطلس، در سالهای اخیر پرندگان و جانداران مختلفی الهام بخش تولید انواع ربات و پهپاد بوده اند. زنبور عسل همچون این موجودات است که از توانایی بالایی برای پرواز در محیط های بسته و عبور از لابلای موانع برخوردارست و بدون برخورد از کنار آنها می گذرد.
پهپاد زنبور عسل تولید شده توسط پژوهشگران استرالیایی می تواند وضعیت و شکل ظاهری خودرا برای پرواز در فضاهای تنگ تغییر دهد و این کار را به خوبی و متناسب با شرایط انجام می دهد. بررسی ها نشان میدهد زنبورهای عسل باوجود مغز کوچکی که دارند می توانند اطلاعات دریافتی از محیط اطراف را در حین پرواز به خوبی پردازش کنند و بدن خودرا برای عبور از موانع مختلف با شرایط موجود سازگار و هماهنگ کنند. این قابلیت به خصوص در زنبورهای عسل بیشتر است و آنها می توانند بدون برخورد با دیواره های یک تونل از درون آن عبور کنند یا از فضاهایی عبور کنند که از فاصله دو بال آنها باریک تر است.
زنبورهای عسل با اسکن چشمی شکاف های محیط اطراف و تهیه نقشه ای جامع در مغز خود می توانند بدنشان را برای عبور از یک حفره یا مانع پیچ و تاب بدهند و حالا همین اطلاعات الهام بخش تولید یک ربات پرنده شده است.
این ربات نیز با مشاهده موانع به محاسبه شرایط محیطی می پردازد و سپس تصمیم می گیرد که برای عبور از آنها باید چه حالتی به خود بگیرد. پژوهشگران امیدوارند پس از تکمیل بررسی ها بر روی نمونه اولیه این ربات انواع بیشتری از آنرا تولید کنند.

1399/09/06
22:31:52
5.0 / 5
1204
تگهای خبر: وب
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است