Sibex سیبکس
با اتحاد مایكروسافت و تراشه سازان برای تقویت امنیت رایانه

هك كامپیوتر های ویندوز دشوارتر می شود

هك كامپیوتر های ویندوز دشوارتر می شود به گزارش سیبكس مایكروسافت اعلام نمود یك فناوری امنیتی طراحی نموده كه شركتهای اینتل و AMD قصد دارند آنرا در پردازنده های كامپیوتر شخصی تعبیه كرده و امكان مقابله با هكرها و حملات سایبری را تقویت نمایند.به گزارش سیبکس به نقل از ایسنا، شرکتهای تراشه سازی اینتل و AMD اعلام نمودند تکنولوژی جدید که مایکروسافت آنرا پلوتون نامیده است، تا چند سال دیگر آماده خواهد بود. شرکت کوالکام از این رویکرد حمایت کرده اما اعلام نکرد آیا این طراحی خاص را در تراشه هایش مورد استفاده قرار می دهد یا خیر. مایکروسافت و شرکتهای تراشه سازی سالهاست به دنبال راههایی برای تقویت پشتیبانی از کامپیوتر از راه قفل کردن اطلاعات مهمی مانند کلمات عبور و تاییدیه های امنیتی در سخت افزار هستند تا بهره برداری از صدمه پذیریهای یک برنامه کامپیوتری یا بخشی از یک دستگاه و استفاده از آن ضعف امنیتی برای تحت کنترل قرار دادن کل دستگاه را برای هکرها دشوارتر کنند.

طراحی مایکروسافت مستقیما در پردازنده کامپیوتر تعبیه خواهد شد که هک کامپیوتر و لپ تاپ را برای هکرها دشوارتر می کند و اگر این فناوری به صورت گسترده مورد استفاده قرار گیرد، استقامت بیشتری در امنیت کامپیوتر شخصی فراهم می آورد. مزیت این فناوری نسبت به حفاظت نرم افزاری این است که دسترسی فیزیکی به دستگاه برای هک آن ضروریست در حالیکه در حفاظت نرم افزاری کامپیوتر از راه دور و از راه اینترنت هدف حمله قرار می گیرد. این مساله در دوران پاندمی ویروس کرونا اهمیت بیشتری پیدا کرد چونکه کارمندان خیلی از شرکتها به جای کار در محیطهای دفتری که توسط فایروالهای تشکیلاتشان حفاظت می شوند، با دستگاههای خانگی به دورکاری مشغول هستند.

اگرچه این تراشه ها هم اکنون برای حفاظت از پسوردها و سایر اطلاعات ضروری مورد استفاده قرار گرفته اند اما اغلب از واحد پردازنده مرکزی کامپیوتر شخصی جدا هستند و ارتباط میان این دو تراشه از جانب هکرها بعنوان یک صدمه پذیری احتمالی شناسایی شده است. با ساخت مدار امنیتی در داخل پردازنده، دیگر چنین ارتباطی نیاز نیست و بخشهای باز کمتری برای دسترسی غیرقانونی وجود خواهند داشت.

مایکروسافت در تلاش است از این تکنولوژی که در کنسولهای بازی ایکس باکس برای پیشگیری از هک سخت افزار و استفاده مجانی از بازیهای پولی بکار گرفته است، برای دشوارتر کردن هک کامپیوتر های ویندوز استفاده نماید. این فناوری توسط تیم مهندسان تراشه مایکروسافت طراحی شده است که با ورود این شرکت به طراحی پردازنده های سفارشی و ساخت محصولاتی نظیر ایکس باکس توسعه پیدا کرده است. پانوس پانای، مدیر محصولات مایکروسافت اظهار کرده که این شرکت می خواهد به توسعه فعالیت در حوزه تراشه ها ادامه دهد اما بعید است مانند شرکتهای اینتل، AMD و کوالکام به ساخت تراشه هایی برای اهداف کلی بپردازد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، ایده گنجاندن امنیت در تراشه ها ایده جدیدی نیست و سازندگان تراشه در گذشته سیستمهایی ساختند و بخشهای حفاظت شده ای را در پردازنده های مرکزی آنها اختصاص دادند تا دسترس پذیری به کلمات عبور، کلیدها و تاییدیه های دیجیتال را دشوار کنند. با این وجود حملات سخت افزاری که چند سال قبل پردازنده های اینتل را هدف گرفت، نشان داد هیچ راهکاری غیرقابل نفوذ نبوده است.
1399/08/28
13:52:16
5.0 / 5
1284
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است