Sibex سیبکس

بازی هایی مثل فیفا بر تصور فضایی و سرعت عمل افراد تأثیر مثبت می گذارد

بازی هایی مثل فیفا بر تصور فضایی و سرعت عمل افراد تأثیر مثبت می گذارد به گزارش سیبكس عضو هیئت علمی گروه مهندسی كامپیوتر دانشگاه تهران درباره مفیدبودن بازی های كامپیوتری برای مغز انسان اظهار داشت: فواید بازی های كامپیوتری تا حد زیادی ثابت شده است، اما در عین حال كه مخالفت های عدیده ای با آن می شود. در تحقیقات نشان داده شده است كه بازی هایی مثل فیفا، بر تصور فضایی و سرعت عمل افراد تأثیر مثبت می گذارد.


به گزارش سیبکس به نقل از ایسنا، منوچهر مرادی درباره تعریف هوش مصنوعی اظهار نمود: تعریف هوش مصنوعی به علت وجود تعاریف متعدد، دشوار است؛ اما به صورت کلی ۴ تعریف از آن عرضه شده است: شبیه انسان فکر کردن، شبیه انسان عمل کردن، منطقی فکر کردن و منطقی عمل کردن. وجه «مصنوعی» بودنِ هوش مصنوعی، به علت تلاشی است که برای تقلید از انسان می کند.

وی افزود: در خیلی از شرایط، تکنولوژی از تجربیات قوی تر است؛ برای مثال برادران رایت بعد، توقع داشتند هواپیما مانند پرندگان بال بزند؛ چنین نشد، اما هم اکنون هواپیماهایی وجود دارند که هیچ پرنده ‍ ای مشابه آن نیستند که توانایی تحمل این وزن را داشته باشند.
مرادی با ابراز امیدواری از موفقیت های احتمالی هوش مصنوعی در آینده، بیان نمود: ما تا پیش از این، به دنبال شبیه کردن انسان به یک نماد هوشمند بودیم ولی حالا کامپیوترهایی به مراتب قویتر از انسان را می بینیم. به نظر می آید که در آینده، هوش مصنوعی در بعضی زمینه ها، از انسان قوی تر خواهد شد.
عضو هیئت علمی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه تهران با تکیه بر مراقبت از تکنولوژی، اظهار داشت: در خیلی از کشورهای دنیا، فعالیت ها بگونه ای به دنبال مهار این صنعت و تکنولوژی است؛ چونکه هوش مصنوعی به انسان ها کمک می نماید اما فعالیت هایش بسیار منطقی است. یکی از نمونه های امدادرسانی به کمک هوش مصنوعی در کم آبی و خشکسالی پاکستان صورت گرفت. چنان که با استفاده از تصاویر ماهواره ای و شبکه های اجتماعی، زمان مناسب آبیاری، تعیین و به کشاورزان پاکستانی خبررسانی شد؛ همین کار سبب کاهش مصرف آب و افزایش ذخایر آنان شد.
وی در گفتگو با برنامه رادیوم رادیو جوان درباره مفید بودن بازی های کامپیوتری برای مغز انسان، تشریح کرد: فواید بازی های کامپیوتری تا حد زیادی ثابت شده است، اما در عین حال که مخالفت های عدیده ای با آن می شود. در تحقیقات نشان داده شده است که بازی هایی مثل فیفا، بر تصور فضایی و سرعت عمل افراد تأثیر مثبت می گذارد.
مرادی افزود: البته خانواده ها باید بر استفاده ی فرزندان‎ شان از این بازی ها نظارت کنند. لازم به ذکر است که بازی های گوناگونی متناسب با مغز انسان ساخته و طراحی شده‎اند که همانند نرمش صبحگاهی برای مغز عمل می کنند.
عضو هیئت علمی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه تهران ضمن اشاره به سخت بودن اثبات اثربخشی بازی ها، اظهار داشت: بازی های شناختی اثبات محدودی دارند و تنها افراد می توانند تاثیرات آنرا در خودشان جستجو کنند.
وی در پاسخ به سوال «چگونه بفهمیم حال مغزمان خوب است؟» اظهار داشت: برای این که بفهمیم حال مغزمان خوب است، باید ببینیم توانایی محاسبات را داریم، آیا شماره تلفن ها را به یاد داریم، آیا اسامی را به ذهن می سپاریم یا همه را از یاد می بریم. اگر پاسخ مان به تمام این سوالات منفی ست، نباید نگران شویم؛ بلکه باید از تکالیف شناختی، مثل بازی ها استفاده نماییم.
مرادی افزود: بسیاری از بازی ها در مراحل اول ارتقای شناختی کافی را دارند. مثلا برای نخستین بار فیفا بازی کردن، یادگیری های مختلفی را به دنبال دارد و مغز را به چالش می کشد.
عضو هیئت علمی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه تهران در انتها درباره‌ی چگونگی پیدا کردن بازی های شناختی خاطرنشان کرد: «کتاب» مغزینه‌ی توجه و تمرکز بازی های شناختی کامپیوتری را در خودش دارد.
منبع:

1399/08/26
14:36:30
5.0 / 5
1573
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است