Sibex سیبکس

نقش بخش خصوصی در توسعه صنعت ICT

نقش بخش خصوصی در توسعه صنعت ICT به گزارش سیبكس وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به رشد 1.7 درصدی سهم اقتصاد دیجیتال در GDP، اظهار داشت:  این اتفاقات حاصل تلاش بخش خصوصی، سرمایه گذاران و تولیدكنندگان بوده و بخش خصوصی ICT در توسعه صنعت در كشور نقش ویژه و حائز اهمیتی داشته است.


به گزارش سیبکس به نقل از سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور، نشست مشترک «کمیته سنا» و «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات» در محل این وزارتخانه با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همراه با تعدادی از معاونان این وزارتخانه و نمایندگان کمیته سنا تشکیل شد. در این نشست، «اثرات پاندمی کرونا و جهش ناگهانی نرخ ارز بر کسب وکارها»، «درخواست تعدیل در قراردادهای حوزه فاوا»، «تخصیص ارز با اولویت ضروری و پراهمیت به حوزه ICT» و «استفاده از ظرفیت تشکل های بخش خصوصی بعنوان بازوی مشورتی، عملیاتی و اجرایی در امور حوزه فاوا»، همچون موضوعات مورد گفتگو بودند.
کمیته سنا متشکل از بزرگترین تشکل های صنفی و ملی در حوزه فاوا یعنی «سندیکای صنعت مخابرات ایران»، «سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور» و «اتحادیه پیمانکاران و صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی صنعت مخابرات ایران»، با گستره پوششی سراسر زنجیره تامین حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات همچون تولیدات، واردات و صادرات بعنوان رگولاتور بخش خصوصی فعال است.
به دنبال نشست های این کمیته با «مرکز ملی فضای مجازی» و همین طور «دفتر امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت» که «ارسال درخواست به رئیس جمهوری توسط ابوالحسن فیروزآبادی رئیس مرکز ملی فضای درباب تعدیل در قراردادهای منعقده شرکت های ICT با دستگاه های اجرایی»، و همین طور «ارائه مفاد پیشنهادی کمیته سنا درباب چگونگی اعمال تعدیل در این قراردادها به دفتر امور صنایع وزارت صمت»، را به دنبال داشته است؛ موضوع تعدیل در قراردادهای منعقده حوزه فاوا با دستگاه های دولتی، و دیگر معضلات پیش آمده در شرایط حاد امسال، در این جلسه نیز مورد بررسی قرار گرفتند.

وضعیت بحرانی کسب وکارهای حوزه فاوا
محمدباقر اثنی عشری -رییس سازمان نصر- با ارائه گزارشی از وضعیت بخش خصوصی برمبنای نظر سنجی و بازخورد اخذشده از اعضا در حوزه فاوا اظهار داشت: شیوع پاندمی کرونا در کشور و جهان، جهش ناگهانی نرخ ارز، عدم تخصیص ارز به تجهیزات حوزه فاوا، کمبود نقدینگی و همین طور مشکلات به وجود آمده توسط سازمان تامین اجتماعی، کسب وکارهای این حوزه را در وضعیت بحرانی جدی و خطرناکی قرار داده اند.
حسین ریاضی -رییس هیات مدیره سندیکای مخابرات ایران- با اشاره به شرایط دشوار درباب تامین تجهیزات حوزه فاوا و عدم دریافت، تخصیص و تامین ارز، بر نیاز به بازبینی در تعدیل قراردادها اصرار کرد و خواهان مساعدت و رایزنی وزارت فاوا با بانک مرکزی و وزارت صمت شد.
اسماعیل ثنایی- نایب رئیس هیات مدیره اتحادیه پیمانکاران و صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی صنعت مخابرات ایران-، در امتداد اثرات پاندمی کرونا و تغییر قیمت ارز از انتهای سال ۹۸ تا سال ۹۹، به عدم امکان تحویل تجهیزات در سررسید قراردادها اشاره نمود. بگفته او جرائم تاخیر در تحویل تجهیزات و همین طور عدم تعدیل قراردادهای منعقدشده از شروع بهمن ۹۸ معضلات زیادی را پیش پای فعالان این حوزه قرار داده است و خواهان افزایش مدت زمان و تعدیل مبلغ قراردادهای منعقد شده از بهمن ماه سال ۹۸ شد.
«تغییر مدت زمان ارائه اسناد مربوط به واردات به بانکهای عامل از شش ماه به هجده ماه»، «ایجاد زیرساخت های صادرات در حوزه فاوا و دریافت درآمد ارزی» همچون دیگر موارد مطرح شده در این جلسه بودند.

لزوم تغییر اولویت ارزی تجهیزات و قطعات حوزه فناوری اطلاعات
بنا بر اعلام کمیته سنا تقاضای فعالان این حوزه در درجه اول تغییر اولویت ارزی تجهیزات و قطعات حوزه فناوری اطلاعات به اولویت ارزی ضروری و پراهمیت است. «تسریع در تخصیص منابع و سهمیه ارزی ثابت و مشخص» برای این حوزه در امتداد رفع نیازهای حساس و ضروری کشور، همچون دیگر موارد منعکس شده در جلسه بود.
همین طور محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- به رشد اقتصادی قابل توجه صنعت ICT کشور در دولت یازدهم و دوازدهم نسبت به ابتدای دولت یازدهم اشاره نمود و اظهار داشت: سهم اقتصاد دیجیتال در GDP به ۶.۵ رسیده است و سهم بازار ICT که حاضرین در این نشست آنرا مدیریت می کنند، ۴.۵ درصد شده است. این رشد ۱.۷ برابری را نسبت به آنچه در ابتدای دولت یازدهم بوده است نشان میدهد.
او افزود: رشد و توسعه صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات، رشد اقتصادی و رفاه مردم را رقم زده است. در طول هفت سال قبل دولت های یازدهم و دوازدهم، تعداد مشترکان اینترنت در کشور ۵.۶ برابر افزایش داشته، متوسط سرعت اینترنت ۲۷ برابر شده و همین طور متوسط قیمت برمبنای حجم نصف شده است.»
وزیر ارتباطات تاکید کرد: همه این اتفاقات حاصل تلاش بخش خصوصی، سرمایه گذاران و تولیدکنندگان بوده است که در کنار هم این رشد را در کشور رقم زدند؛ بدین سبب بخش خصوصی ICT در توسعه صنعت در کشور نقش ویژه و حائز اهمیتی داشته است.

حمایت از تعدیل ریالی قراردادهای حوزه ICT
آذری جهرمی با بیان حمایت خود از تعدیل ریالی قراردادهای حوزه ICT، اظهار نمود: این مساله بسیار لازم است و می توان برمبنای پیشنهاد کمیته سنا در این خصوص پیگیری های لازم را با سازمان برنامه و بودجه انجام داد.
نمایندگان کمیته سنا نیز در این رابطه، به پیشنهاد ارائه شده به دفتر امور صنایع وزارت صمت درباب چگونگی تعدیل قراردادهای در حال اجرا که با بحران افزایش نرخ ارز و شرایط خطیر حال حاضر کشور درگیر هستند، اشاره کردند که مفاد آن نیز قبل تر انتشار یافته است.
همین طور نمایندگان کمیته سنا خواهان سهیم شدن در ستاندن تصمیمات کلان حوزه فاوا بودند تا نظرات کارشناسی، دیدگاه، صرفه و صلاح بخش خصوصی هم در این تصمیمات با دقت بیشتری لحاظ شود. بطور مثال این کمیته درباب مشارکت بعنوان مشاور و کمک اجرایی وزارت خانه در موضوع تفاهمنامه ایران و چین در بخش ICT اعلام آمادگی کرد تا نظرات خودرا قبل از زمان نهایی و اجرایی شدن تفاهم نامه عرضه نماید.
در خاتمه این جلسه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای پاره ای از مشکلات و موانع پیش روی فعالان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات راهکارهایی را بیان کرد و برای تعدادی دیگر از این مشکلات نیز وعده پیگیری داد.
منبع:

1399/06/14
08:38:07
5.0 / 5
1935
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است