Sibex سیبکس

سفر مجازی به ایران با وجود تحریم و فیلترینگ

سفر مجازی به ایران با وجود تحریم و فیلترینگ به گزارش سیبكس تورهای مجازی ایران، در دورانی كه سفر توریستهای خارجی به خاطر كووید-۱۹ و تعلیق پروازها، متوقف شده است، به سفارت سابق آمریكا در تهران، تخت جمشید در شیراز، شهر تاریخی یزد و میدان امام اصفهان برگزار می گردد.


مهدی اشراقی، استاد دانشگاه و مدیر آژانس مسافرتی که ایده تورهای مجازی را در ایران به اجرا گذاشته است، به ایسنا اظهار داشت: وضعیت سفر توریستهای خارجی به ایران حدودا تا نیمه دوم سال قبل خوب بود تا این که مجموع اتفاقات همچون شیوع کرونا، سبب شد ورود گردشگران به ایران متوقف شود. با این وجود دوران محدودیت های کرونا و قرنطینه فرصتی شد تا شکل دیگری از ارتباط با گردشگران را تجربه نماییم. تصمیم گرفتیم در چند سایت جهانی ایران تور مجازی اجرا نماییم. این تورها در کشورهای دیگر اتفاقی معمول است، اما در ایران هنوز به مبحث آن پرداخته نشده است.
وی ادامه داد: مقصد این تورها بیشتر، آثار و جاذبه های تاریخی است که ثبت جهانی شده اند و شناخته شده تر هستند، مثل سفارت قدیم آمریکا و کاخ گلستان در تهران، میدان امام اصفهان، تخت جمشید در شیراز، شهر یزد و دو تور آشپزی که طرفداران قابل توجهی دارد و با واکنش های مثبتی در صفحه های مجازی همراه می باشد. تورهای مجازی آشپزی در دنیا موضوعی رایج و پرطرفدار بوده و معمولا با قیمت بالایی برگزار می شود، مثلا یک تور آشپزی آن لاین تا ۱۵۰ یورو برای هر نفر هزینه دارد.
او افزود: تور مجازی ایران که به زبان انگلیسی اجرا می شود، به زیرساخت فنی پیچیده ای نیاز ندارد، راهنما با استفاده از ابزار و تکنولوژی ساده ای، اطلاعات و تصاویر را آنلاین در اختیار توریست قرار می دهد.
اشراقی درباره نحوه تبلیغ و معرفی تورهای مجازی ایران، در شرایطی که ایران هنوز مقصدی شناخته شده نیست و درحالت عادی کمتر در اولویت سفر قرار می گیرد، نخست این نکته را خاطرنشان کرد: بیشتر افرادی که قصد سفر به ایران را دارند و حالا برای تور مجازی ابراز تمایل کرده اند، گردشگران حرفه ای هستند که دست کم ۵۰ تا ۶۰ کشور را دیده اند و حالا به ایران فکر می کنند، اما به هر علت سفرشان کنسل شده است، آنها در حقیقت گردشگر های فرهنگی هستند که علاقه های مشخصی دارند.
ایشان در ادامه اظهار داشت: در پنج شش سال قبل که در زمینه تورهای ورودی فعالیت داشتیم، حدود هشت هزار درخواست در پایگاه داده (Database) آژانس ثبت شده است، تلاش کردیم با آن هایی که این مدت قصد داشتند به ایران سفر کنند اما به هر علت ناگزیر شدند سفرشان را کنسل کنند، ارتباط برقرار نماییم. ما این فرصت را برای آنها و حتی گروهی از توریستهایی که قبلا به ایران سفر کرده بودند و همچنان به دیدن ایران و دریافت اطلاعات مایل اند، فراهم کردیم تا با هزینه ای اندک، حدود ۱۴ یورو، حسی کلی از سفر به ایران را دریافت نمایند.
این تورگردان اضافه کرد: استراتژی ما همیشه این بوده که ارتباطمان را با توریستهای خارجی در هر شرایطی حفظ نماییم، به این فکر می نماییم که چه محتوایی باید تولید نماییم تا این ارتباط حفظ شود. در زمانی که با ویروس کرونا مواجه شدیم تلاش کردیم اطلاعات و اخبار مربوط به ایران و اقدامات بهداشتی که انجام می شود در اختیار گردشگران قرار دهیم و در ادامه، آنها را در جریان زندگی روزمره ایرانیان با وجود ویروس کرونا، قرار دادیم و حالا تصمیم داریم آنها را به سفر مجازی ببریم تا نه تنها ارتباط توریستهای خارجی با ایران حفظ شود که حداقل درآمدی برای راهنمایان گردشگری که شغل خویش را هرچند موقتی از دست داده اند، ایجاد شود.
اشراقی زیرساخت فنی را مهم ترین مشکل تورهای مجازی دانست و اظهار داشت: نرم افزارها و برنامه های اینترنتی مورد نیاز برای اجرای تور مجازی یا از جانب کشورهای دیگر تحریم است و یا در داخل ایران، فیلتر شده است. علاوه بر این باید سرعت اینترنت را درنظر گرفت که روی کیفیت صدا و تصویر اثر می گذارد. تاکنون دو تور مجازی اجرا شده که به قول شرکت کنندگان، کیفیت تصاویر مطلوب نبوده است. علیرغم این نقاط ضعف، توریستهایی که در تورهای قبلی شرکت کننده بودند برای حضور در تورهای دیگر ابراز تمایل کرده اند، به هر حال این تورهای مجازی برای ما و گردشگران علاقه مند به ایران، تجربه ای تازه است.
این فعال گردشگری با استقبال از گسترش ایده تورهای مجازی ایران و رقابتی شدن این فضا، اظهار نمود: چه اشکالی دارد سایر فعالان گردشگری دست به نوآوری بزنند و جاذبه های بکر و کمتر دیده شده ایران را در جریان تورهای مجازی، معرفی کنند. کاری که ما شروع کرده ایم لزوما در انحصار ما نیست. یقینا اجرای حرفه ای تورهای مجازی سبب می شود آژانس های ایرانی، بعد از کاهش محدودیت های قرنطینه، باز شدن مرزها و برقراری باردیگر پروازهای بین المللی، از جریان گردشگری بیشتر منتفع شوند.
وی بیان نمود: ایران در دنیا بعنوان مقصد فرهنگی و تاریخی شناخته می شود و کل جمعیتی که با این هدف به کشور ما سفر می کنند شاید به ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر هم نرسد، بیشتر از این هم هیچگاه ظرفیت نداشته ایم که حالا نگران اثرگذاری ویروس کرونا روی آمار سفر توریستهای خارجی باشیم. خسارت این ویروس در گردشگری کشورهای پیش رو به مراتب بیشتر از ایران است و روی آمار گردشگران ما که خیلی هم عدد بزرگی نیست، تأثیر زیادی نخواهد داشت و اگر سفرها برقرار شود، سریع جبران خواهد شد.
اشراقی اشاره ای هم به وضعیت سفر توریستهای خارجی به ایران داشت و اظهار داشت: درخواست هایی برای سفر به ایران تا آخر سال ۲۰۲۰ میلادی دریافت شده که ما را امیدوارتر می کند، حداقل قرار نیست دفتر گردشگری مان را تعطیل نماییم، هرچند که بیشتر این درخواست ها مشروط شده است اما به هر حال وجود دارد و حتما برای ۲۰۲۱ بیشتر خواهد شد.1399/03/21
11:36:16
5.0 / 5
2481
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است