Sibex سیبکس
هشدار ریسك بالای حریق برای ۱۱ استان؛

نقشه ماهواره ای پیشبینی ریسك آتش سوزی منتشر گردید

نقشه ماهواره ای پیشبینی ریسك آتش سوزی منتشر گردید به گزارش سیبكس درپی وقوع آتش سوزی گسترده در دامنه های رشته كوه زاگرس در هفته اخیر، سازمان فضایی ایران نقشه ماهواره ای پیشبینی ریسك حریق در استان های مجاور را برای تعیین گستره و میزان مخاطره، منتشر نمود.


به گزارش سیبکس به نقل از مهر، با افزایش دمای هوا و وزش گرم بادها که منجر به خشک شدن پوشش گیاهی متراکم عرصه های جنگلی و مرتعی شده است، شاهد وقوع آتش سوزی های مختلف و مکرر در سطح کشور در چند روز اخیر بوده ایم و چند صد هکتار از منابع باارزش ملی طعمه حریق شده است. این آتش سوزی از پنجم خردادماه و در جنگل های شهرستان الیگودرز استان لرستان شروع شد که باعث خساراتی به عرصه های منابع طبیعی در این منطقه شده است. باتوجه به موقعیت رشته کوه های زاگرس و محدودیت های موجود در امکانات امدادی به سبب وجود مناطق صعب العبور، تعیین گستره و میزان مخاطره این آتش سوزی برای تصمیم گیری جهت عملیات پاسخ و ارسال امکانات مورد نیاز ضروری می باشد. در دست داشتن اطلاعات دقیق و به روز از آتش سوزی مانند موقعیت، ارتفاع، راه های دسترسی، مواد سوختنی در دسترس، جهت وزش باد، منابع آبی نزدیک به محل آتش سوزی و... نقش مهمی در مدیریت، مهار و اطفاء آتش سوزی ایفا می کند. بدین جهت با بهره بردن از قابلیت های فناوری فضایی و سیستم اطلاعات مکانی می توان این اطلاعات را در کمترین زمان ممکن تجزیه و تحلیل کرده و تصمیمات مؤثر در مدیریت آتش اتخاذ نمود. بنابراین برای اولین بار در کشور طبق درخواست سازمان مدیریت بحران، تهیه اطلاعات ماهواره ای جهت صحت سنجی و ارزیابی مخاطره این آتش سوزی به مرکز پایش ماهواره ای سازمان فضایی ایران محول شد. بر این اساس سازمان فضایی ایران گستره و جهت انتشار این آتش سوزی را بر اساس تحلیل اطلاعات ماهواره ای سنجش از دور، استخراج و اطلاعات مورد نیاز را جهت ارسال امداد هوایی و طرح ریزی عملیات اطفاء حریق، گزارش داده است. نقشه ماهواره ای پیش بینی ریسک آتش سوزی از ۱۱ تا ۱۳ خردادماه نشان میدهد که بخش های عمده ای از عرصه های منابع طبیعی شامل ناحیه رویشی زاگرس، در معرض آتش سوزی قرار دارند و لازم است اطلاع رسانی و اقدامات پیشگیرانه در دستور کار قرار گیرد.
تصاویر ماهواره ای گویای این است که ناحیه رویشی زاگرس در محدوده استان های ایلام، لرستان، کرمانشاه، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و فارس در معرض خطر بالای آتش سوزی نسبت به سایر استان های کشور قرار دارد. استان خراسان شمالی در شمال شرق کشور هم در معرض ریسک بالای آتش سوزی قرار دارد.
برمبنای نقشه پیش بینی ریسک آتش سوزی برای روز سه شنبه ۱۳ خرداد هم با استمرار هوای گرم و خشک شدن پوشش های گیاهی، دامنه رشته کوه های زاگرس بطور کامل یعنی از جنوب استان آذربایجان غربی تا استان هرمزگان در معرض خطر بالای آتش سوزی قرار گرفته است. همین طور استان های خراسان شمالی و قسمت هایی از استان های زنجان، تهران و قزوین هم در معرض ریسک بالای آتش سوزی قرار دارند.
در همین حال سازمان فضایی ایران نقشه سه بعدی از موقعیت آتش سوزی در ارتفاعات دیل گچساران را هم منتشر نمود. این نقشه ماهواره ای نحوه پیشروی آتش در این ارتفاعات را نشان میدهد.
در تصویر زیر هم مساحت محدوده حریق گچساران ۲۳۴ هکتار تخمین زده شده است. در این تصویر پوشش گیاهی در دامنه رنگ سبز مشاهده می شود.
تصاویر ماهواره ای محدوده آتش سوزی در ارتفاعات کوه سیاه شهرستان دشتستان هم گویای این است که حدود ۱۵.۶۹ کیلومتر مربع از ارتفاعات این شهرستان گرفتار حریق شده است. باتوجه به ترکیب باندهای مورد استفاده در این نقشه، پوشش گیاهی در دامنه رنگ سبز مشاهده می شود.
محدوده این حریق توسط سامانه پایش آتش سوزی روی تصویر دریافتی از سنجنده Terra-MODIS در روز هشتم خرداد شناسایی شده بود. تصویر زیر هم مربوط به پایش ماهواره ای آتش سوزی در منطقه الیگودرز است.
سازمان فضایی ایران همین طور مدل ارتفاع رقومی زمین به صورت مجازی را عرضه کرده که امدادگران و مسئولان با بهره گیری از این مدل می توانند در زمان وقوع مخاطرات طبیعی همچون آتش سوزی در مناطق مختلف و صعب العبور روی مناطق حریق پرواز کرده و از ابعاد مختلف، منطقه حریق را بررسی و مطالعه کنند.

1399/03/13
13:25:49
5.0 / 5
2910
تگهای خبر: سه بعدی , سیستم , فناوری , وب
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است