Sibex سیبکس

تهدید زیرساخت های ارتباطی در شرایط دشوار واردات

تهدید زیرساخت های ارتباطی در شرایط دشوار واردات به گزارش سیبكس رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری با اشاره به اینكه توسعه شبكه ارتباطی كشور بدون واردات فناوری و تجهیزات جدید ممكن نیست، اظهار داشت: انتظار داریم فضایی ایجاد شود كه نیازهای بازار را در شرایط امن تأمین نماییم، در غیر این صورت تأمین تجهیزات به دشواری صورت خواهد گرفت و زیرساخت های ارتباطی كشور با تهدید مواجه می شوند.


به گزارش سیبکس به نقل از ایسنا، محمدباقر اثنی عشری در مراسم روز جهانی ارتباطات که با حضور اسحاق جهانگیری -معاون اول رئیس جمهوری- و محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- به صورت ویدیوکنفرانسی برگزار شد، اظهار نمود: در زمان فراگیری بحران کرونا ما بدون استفاده از قوه قهریه توانستیم مردم را در خانه نگه داریم که این مورد بدون وجود بستر مناسب فناوری اطلاعات ممکن نبود. مردم در قرنطینه توانستند بر بستر یک شبکه نسبتا پایدار نیازهای خویش را از قبیل آموزش، دیدوبازدید و انجام کارهای روزمره را برطرف کنند. حالا می دانیم که بعد از آخر این بحران هم مردم به دوران قبل از کرونا برنخواهند گشت.
وی با اشاره به جایگاه سازمان نظام صنفی کامپیوتری در شرایط کنونی، اظهار داشت: سازمان نظام صنفی با ۱۸ هزار عضو یکی از بزرگترین تشکل های اقتصادی می باشد که از خانواده ۲۵۰ هزار نفری شاغلان در سرتاسر کشور تشکیل شده و شامل اپراتورها، شرکت های نرم افزار، سخت افزار و تجارت الکترونیکی است که همگی کمک کردند تا مردم در دوران بحران بتوانند از خدمات در خانه های خود بهره مند شوند.
رئیس سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور با اشاره به اینکه در سال 1397 نرخ رشد اقتصادی در کشور منفی ۹.۶ درصد اعلام گردید اما رشد در صنعت فناوری اطلاعات به رقم ۶.۴ درصد رسید و این روند در سال 1398 هم ادامه داشت، اضافه کرد: پس از سال 1359 و با خروج آخرین شرکت بزرگ امریکایی هیچ شرکت دیگری به ایران نیامد، هرچه که ساخته شد توسط خود مردم و بخش خصوصی ساخته شد. رشد صنعت فناوری اطلاعات در حالی رخ داده که تحت تحریم ها و محدودیت های شدید بوده ایم.
اثنی عشری با تاکید به موقعیت خاصی که بر اثر فراگیری بحران کرونا در کشور پیش آمده است، افزود: ما دو خواسته مشخص از دولت داریم. در حوزه ما حدود ۸۳ درصد شاغلان در شرکت های کوچک و متوسط تخصص محور مشغول هستند و این شرکت ها به شدت در مقابل بحران صدمه پذیرند و دولت قبل از اینکه شرکت ها هیچ گونه دریافتی از کارفرمایان خود داشته باشند، تمام مطالبات خود شامل مالیات و عوارض و غیره را می گیرد.

دولت به جای اعطای وام، حق بیمه شرکت ها را پرداخت کند
وی افزود: در شرایطی که ما قبل از کرونا هم پیشبینی سال سختی را می کردیم، حالا اوضاع این شرکت ها حتی بسیار دشوارتر از چیزی است که پیشبینی می شد. انتظار داریم که دولت تسهیلاتی برای این شرکت ها در نظر بگیرد. اگر این شرکت ها از بین بروند بخش مهمی از سرمایه های انسانی از کشور خارج می شود. بخش بسیار کمی از وام هایی که وعده داده شده، محقق شده اما ما چاره هایی پیشنهاد دادیم و خواستیم دولت به جای وام، حق بیمه شرکت ها را پرداخت کند.
رئیس سازمان نظام صنفی کامپیوتری با اشاره به اینکه ما توانستیم شبکه ارتباطی کشور را با کمک واردات و تولید داخل پایدار نگه داریم، اضافه کرد: اما واقعیت این است که شبکه احتیاج به توسعه دارد و این توسعه بدون واردات فناوری و تجهیزات جدید ممکن نیست. در ابتدای سال ما با ممنوعیت واردات تجهیزاتی مانند پردازشگر مواجه شدیم که بازار را به شدت ملتهب کرد. در این مورد ما مکاتباتی با وزارت صنعت کردیم که خوشبختانه همکاری شد و این خطای انسانی برطرف شد.
اثنی عشری با اشاره به اینکه ما در کشور تابحال با کمبود سخت افزار مواجه نبودیم و همکاران ما همیشه تجهیزات را تأمین کرده اند و همیشه هم از ارز بازار بهره برده ایم، اظهار نمود: حالا مشکل ما در بانک مرکزی و نحوه تخصیص ارز است. انتقال پول و تخصیص ارز حالا با مشکل روبرو شده. ما به دنبال سهمیه بندی نیستیم و معتقدیم سهمیه بندی فساد می آورد. اما انتظار داریم فضایی ایجاد شود که نیازهای بازار را در شرایط امن تأمین نماییم، در غیر این صورت تأمین تجهیزات به دشواری صورت خواهد گرفت و زیرساخت های ارتباطی کشور با تهدید مواجه می شوند.1399/02/29
11:35:00
5.0 / 5
2514
این مطلب سیبکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
سیبکس - SibeX

سیبكس

فناوری و محصولات اپل

sibex.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سیبكس محفوظ است